Cetatea a ieșit din Cupa României

Cetatea Târgu Neamț – Bucovina Pojorâta 0-3 (0-1)

Cetatea Târgu Neamț s-a oprit în faza a patra a Cupei României, după ce a pierdut cu 0-3 partida de pe teren propriu cu Bucovina Pojorâta, formație care anul acesta a promovat în eșalonul 2 fotbalistic. Confruntarea de marți după amiază, de pe stadionul Cetatea, a avut o întârziere de aproximativ 30 de minute deoarece legitimațiile jucătorilor gazdă au ajuns la stadion la ora 17 și 43 de minute, și astfel, în loc de 17.30, meciul a început undeva în jurul orei 18. „Noi am trimis marți la federație legitimațiile jucătorilor pentru a primi viza pentru sezonul 2015-2016, și cum la Casa Fotbalului a fost foarte aglomerat, delegatul nostru, împreună cu cei 2 antrenori, Dan Zavate și Vali Avădanei, care au fost și ei la cursurile de antrenori, au plecat în jurul orei 13 din București și au ajuns la Târgu Neamț la ora 17 și 43 de minute. Conform regulamentului, puteam întârzia și o jumătate de oră, însă totul s-a terminat în timp util și astfel partida a început cu o întârziere de aproximativ 30 de minute“, a spus președintele Iulian Roman.

Gazdele au început destul de bine duelul cu formația din Pojorâta, pe care o știa destul de bine din sezonul trecut, și Olariu a creat prima fază periculoasă la poarta adversă. Ungureanu și Varea au avut și ei oportunități importante dar nu l-au putut învinge pe portarul oaspeților, oaspeți care au deschis scorul în minutul 28 prin Căinari, fostul mijlocaș de la SC Bacău. La adăpostul unui gol, jucătorii de la Pojorâta au controlat în mare parte jocului, iar eforturile elevilor lui Dan Zavate și Vali Avădanei nu au avut finalitate și pe tabela de marcaj. După 1-0 la pauză, Bucovina și-a majorat avantajul în minutul 79, când Jarda a prins un șut senzațional de la peste 45 de metri, Anton a fost surprins ieșit la punctul de la 11 metri, iar mingea s-a dus în vinclul porții. La 0-2 și cu doar 10 minute rămase de disputat, gazdele au cedat definitiv și au mai primit un gol în minutul 82 de la Răuță și au cedat în cele din urmă la scor din neprezentare, un rezultat care nu a reflectat realitatea din teren, așa cum au apreciat la final oficialii gazdelor. „Cred că este un rezultat prea usturător față de ceea ce a fost în teren. E adevărat că am întâlnit un adversar mai puternic, dar nici noi nu am fost mai prejos și în multe momente am fost peste adversar. Am primit golurile 1 și 3 în urma a două greșeli, golul 2 nu mai are nevoie de niciun comentariu, a fost o reușită senzațională a mijlocașului Jarda, și astfel s-a scris istoria partidei. Echipa noastră nu a jucat rău, cred că suntem pe drumul cel bun și privim încrezători debutul în campionat“, a spus președintele Iulian Roman.

În meciul de marți, gazdele au evoluat cu următoarea formulă de echipă, Anton – Rotaru, Sobariu, Huțanu, Ciocoiu – Miron, Chirilă, Curcă, Olariu – Ungureanu și Varea, iar după pauză au mai intrat Vavriță și Lungu. De partea cealaltă, formația suceveană a folosit în jocul de la Târgu Neamț următorul 11-zece, Puianu – Răuță, Cristescu, Acostăchioaie, Patca – Stănescu, Pădurariu, Jarda, Căinari – Coman și Buhăceanu. Bucovina Pojorâta s-a calificat în turul 5 al Cupei României, fază a competiției care se va disputa în zilele de 8 și 9 septembrie, și în care va intra și Ceahlăul Piatra Neamț.

Obiectiv, locurile 1-8 pentru Cetatea

Partida de cupă cu Bucovina Pojorâta a fost ultimul meci pentru Cetatea Târgu Neamț înainte de startul noului sezon al ligii a treia, care se va produce la finele acestei săptămâni. În prima rundă, băieții lui Dan Zavate și Vali Avădanei vor evolua în deplasare cu FC Zagon, sâmbătă, de la ora 18. Până la acest prim joc oficial din campionat, echipa din Târgu Neamț vrea să mai perfecteze transferurile a 4 jucători, toți sub 19 ani, Ihnatiuc, Ungureanu și Rusu de la Ceahlăul II Piatra Neamț, și portarul Briceanu, de la CSM Pașcani. „Dacă reușim să îi legitimăm pe acești fotbaliști, sperăm ca vineri să se rezolve, vom avea în lot 9 jucători sub 19 ani. În aceste condiții, obiectivul pentru noua stagiune este locurile 1-8, pentru că avem o echipă tânără, iar strategia este una pe viitor. Sperăm să debutăm bine în campionat, vom avea un meci greu la Zagon, și să avem liniște din punct de vedere financiar“, a spus președintele Iulian Roman. Tot în prima rundă din seria întâi a ligii a treia, Petrotub Roman va evolua în deplasare cu Olimpia Râmnicu Sărat.

Adversara Ceahlăului a fost eliminată

Farul Constanța, adversarul din prima etapă a celor de la FC Ceahlăul, a fost eliminat rușinos în turul 4 al Cupei României, după ce a pierdut cu 0-2, după prelungiri, meciul din deplasare cu echipa de ligă a treia, Delta Tulcea. În timpul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 0-0, însă gazdele, care au rămas cu un om în minus în prelungiri, au marcat de două ori prin Jianu și Vezan și s-au calificat mai departe. Ceahlăul va întâlni pe Farul Constanța sâmbătă, de la ora 11, la Piatra Neamț, în prima etapă din noul sezon al ligii a doua.

17 formații la liga a cincea

Asociația Județeană de Fotbal Neamț a stabilit la începutul săptămânii programul competițional pentru sezonul 2015-2016 la liga a cincea, sezon care va cuprinde ca și campionatul trecut două serii, și care va pleca start cu 17 formații. Opt dintre acestea, Voința Botești, Arsenal Văleni, Unirea Dulcești, Siretul Doljești, Voința Valea Ursului, Viitorul Ruginoasa, Stejarul Stănița și Voința Bozieni, vor activa în seria întâi, iar 9, Ozana Timișești, Viitorul Podoleni, Stejarul Țibucani, Olimpia Grințieș, Zorile Urecheni, Steel-Man Târgu Neamț, Flacăra Brusturi, Vulturul Costișa și Voința Dochia, vor evolua în seria a doua. Toate meciurile se vor disputa duminica, de la ora 11, turul seriei întâi se va încheia pe 11 octombrie, iar în seria a doua pe 25 octombrie. Prima etapă se va disputa duminică, 30 august, de la ora 11, după următorul program: