csm-grintiesCSM Ceahlăul – Olimpia Grințieș 4-0 (2-0)

Stadion: Municipal, vreme răcoroasă, teren bun, spectatori, cca. 350.

CSM Ceahlăul: Chelaru – Vasile, Smău, Rotaru, Albu – Barb, Pintilie, Lupei, Apostol – Mateiciuc, Zaharia. Rezerve: Chiruță – Butunoiu, Ștefănoaia, Roșu, Arghir, Ungureanu, Catrinoiu. Antrenor, Toader Șteț.

Olimpia: I. Alexandrescu – C. Buștihan, Avasicei, Pătrașcu, D.Buștihan – Grumăzescu, R. Chirileanu, Curcă, Rășchitor – Iancu, Bejan. Rezerve: E. Chirileanu – Arghir, B. Alexandrescu, Rusu, Geană. Antrenor, Dumitru Avasicei.

Arbitrii: Ionuț Sârbu – central, Răzvan Andrei, Teodor Cozma – asistenți.

Observator: Puiu Anghel.

CSM Ceahlăul Piatra Neamț a rămas singura formație fără înfrângere din seria a doua a ligii a cincea, după succesul de duminică, 4-0, repurtat în fața celor de la Olimpia Grințieș, din etapa cu numărul 7. Până în această rundă, cei de la Grințieș erau și ei doar cu victorii în campionat, însă duminică, pe municipalul din Piatra Neamț, s-au dovedit cel mai redutabil adversar de până acum al elevilor lui Șteț, Avădanei și Chertic. Fotbaliștii de la Olimpia, care la acest joc au fost încurajați de o galerie formată din aproximativ 100 de oameni, au făcut un joc bun în fața tinerei echipe pietrene, iar la 0-0 au avut o oportunitate bună de a deschide scorul. Unul dintre cei mai buni jucători din tabăra celor de la Grințieș a fost portarul Ionică Alexandrescu, care a avut câteva intervenții decisive, dar care pe parcursul întâlnirii s-a accidentat și a fost schimbat. Drept dovadă că CSM a avut parte de un meci dificil este și faptul că, în ciuda scorului final, a marcat toate cele 4 goluri pe final de reprize. Primii care și-au trecut numele pe lista marcatorilor au fost Apostol și Zaharia, în minutele 42 și 44. A fost 2-0 la pauză, partea a doua a fost la fel de echilibrată, iar reușitele 3 și 4 au venit în minutele 90 și 90+2, și le-au aparținut lui Vasile și Arghir. La final, gazdele au recunoscut că au avut parte de cel mai dificil adversar de până acum, grupare care își merită locul al doilea în clasament.

„Pentru noi, a evolua pe stadionul din Piatra Neamț a fost o sărbătoare, a fost o plăcere de a juca fotbal pe un stadion cochet. Nu se pune problema învingătoarei, am întâlnit o formație mult mai bine pregătită fizic și tehnic, iar la amatorismul nostru, pentru că ne întâlnim numai dumica la meciuri, nu puteam emite pretenții. Am încercat să ne organizăm mai bine pe faza de apărare, pentru că în atac ne-au lipsit 3 piese de bază, Amariei, Apopei și Bicăjanu, am reușit pe unele locuri, dar am primit goluri pe final de reprize și ne-a costat. Obiectivul nostru este să jucăm cât mai bine, și anul trecut puteam promova, dar nu am avut susținerea financiară. Pe noi ne sprijină autoritățile locale, cărora le mulțumim și sperăm să fie aproape de noi și pe viitor“, a declarat Romulus Rășchitor, antrenor-coordonator la Olimpia Grințieș.

După succesul de duminică, CSM Ceahlăul a ajuns la 18 puncte, este lider în clasament, iar runda viitoare va juca în deplasare cu Energia Pângărați, în timp ce Olimpia a rămas pe 2, cu 15 puncte, și duminică va juca acasă cu Zorile Urecheni.

Rezultate, etapa VII, seria II

CSM Ceahlăul – Olimpia Grințieș 4-0 (2-0)

Viitorul Podoleni – Ozana Timișești 1-2 (1-2)

Flacăra Brusturi – Energia Pângărați 3-2 (2-0)

Zorile Urecheni – Voința Dochia 5-4 (3-2)

Alba Fehervar – CSM Roman 28-24 (15-9)

Handbalistele de la CSM Roman au fost eliminate încă din turul al doilea al Cupei EHF, după ce au pierdut cu 24-28 și manșa retur din deplasare cu formația maghiară Alba Fehervar. După ce cedaseră și prima confruntare de pe teren propriu, scor 25-27, elevele lui Andon Boshkovski s-au văzut învinse și în returul de duminică seară, chiar dacă jocul acestora a fost unul destul de bun. Romașcancele au plecat la Fehervar cu handicapul celor două goluri de pe teren propriu și au încercat să întoarcă rezultatul, dar au dat peste o echipă destul de omogenă, care a evoluat fără prea multe greșeli în ambele manșe. În partida retur, gazdele de la Alba au beneficiat de numai puțin de 10 aruncări de la 7 metri, dintre care transformate, față de cele numai 3 ale oaspetelor. Cele mai bune marcatoare din tabăra lui CSM au fost Iuganu și Chitacu, ambele cu câte 5 goluri, Tomescu a punctat de 4 ori, Glibko de 3 ori, Câlici și Stoleru au marcat câte două goluri, iar Popescu, Rusu și Toskovic au marcat câte un gol. De la gazde, Bandelier și Mendy au înscris câte 6 goluri, iar Lavko a punctat de 4 ori.

Din păcate, cu scorul general de 49-55, gruparea de la malul Moldovei părăsește prematur cupele europene, încă din turul al doilea, și rămâne să se concentreze doar pe campionat, unde nici acolo nu o duce foarte bine. Joi, în etapa a opta a Ligii Naționale, CSM are o deplasare lungă și grea pe terenul oltencelor de la SCM Craiova.

Alături de CSM Roman, alte două echipe românești au părăsit Cupa EHF încă din turul al doilea, Corona Brașov, care a pierdut cu 60-43, la general, duelul cu BBM Bietigheim din Germania, și CSM Ploiești, 92-33, la general, cu Iuventa Michalovce din Slovacia. Singura formație calificată în turul al treilea este Dunărea Brăila, care a trecut cu 53-37 la general, de gruparea din Belarus, HC Gomel.

Volei

Unic a obținut primul punct în campionat

CSM Lugoj – Unic Piatra Neamț 3-2 (-23, 16, -19, 23, 11)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au fost aproape de prima victorie în noua stagiune a diviziei A1, dar au cedat în cele din urmă cu 2-3 confruntarea din deplasare cu CSM Lugoj, din etapa a treia. Trupa lui Mihaela Voivod și Rareș Gavril a făcut un joc destul de bun pe terenul bănățencelor și a fost foarte aproape de a obține doar 3 puncte. Oaspetele au început bine confruntarea de la Lugoj, au condus în permanență în primul set, 8-6 la primul tiebreack tehnic, a fost apoi 21-19, pentru ca în final să se impună la 23, dar jucătoarele de la Lugoj au egalat la 1, după ce au câștigat destul de clar actul al doilea la 16. Fetele de la Unic au rămas în continuare motivate, și-au făcut jocul, au controlat setul de la un capăt la altul pentru un final destul de clar la 19. Momentul decisiv al partidei s-a petrecut în setul 4, unul în care Unic a condus în permanență, iar la un moment dat a avut 19-14 pe tabelă. Surprinzător, pe fondul unor greșeli la preluare și atac ale pietrencelor, gazdele au revenit nesperat, au întors rezultatul în favoarea lor și s-au impus în cele din urmă cu 25-23, egalând situația la general. În actul decisiv, Zaharia și compania au cedat definitiv, au adunat doar 11 puncte, dar CSM Lugoj s-a impus cu 15-11 și cu 3-2 care i-a adus două puncte, în timp ce fetele de la Unic trebuie să se mulțumească cu doar un punct, primul de acest campionat.

La formația din Lugoj a evoluat și fosta ridicătoare de la Unic Lorena Ciocian, iar în sextetul de bază s-au aflat 3 sportive din străinătate. De partea cealaltă, Unic le-a avut în teren pe Zaharia, Hambele, Andreica, Buz, Bobi, Dancu și Ciucu – libero, iar pe parcurs a mai intrat Pintea. Runda viitoare, fetele de la Unic vor juca sâmbătă, pe teren propriu, cu SCM Craiova.