Ceahlăul, victorie mare în Slovenia

constantinescu

* Formaţia pietreană a învins, duminică seară, pe Rubin Kazan, cu 2-1

Ceahlăul a obţinut prima victorie din perioada pregătitoare contra celui mai dificil adversar. Duminică seară, pietrenii au trecut cu 2-1 de Rubin Kazan, câştigătoarea Supercupei Rusiei în 2012 şi sfertfinalistă în Europa League. Ruşii au avut în componenţă 7 dintre jucătorii care au evoluat împotriva lui Chelsea, iar pentru ei a fost ultimul test înaintea debutului în campionat, care va avea loc pe 14 iulie.

Ceahlăul a învins Rubinul nemţeşte, dovedindu-se echipa mai pragmatică. Constantinescu a deschis scorul, în min. 27, iar Golubovic a făcut 2-0, în min. 63, la 1-1. Ruşii reuşiseră să egaleze, în min. 62, prin Navas.

„Este un rezultat foarte bun, obţinut împotriva unei echipe cu individualităţi, care a dominat partida”, a declarat preşedintele Consiliului de Administraţie al Ceahlăului, Viorel Măstăcăneanu. „Noi ne-am apărat bine, am alergat mult şi am profitat de inexactităţile lor. Poate nici nu au forţat, cu gândul la primul meci de campionat”.

Antrenorul Vasile Miriuţă a folosit un unsprezece apropiat de cel pentru campionat, în care şi-a făcut loc şi unul dintre noii veniţi: Miron- Dumitraş, Marc, Cânu, Rusu- Achim, Stana- Garcia, Golubovic, Gheorghiu- Constantinescu.

Astăzi, pietrenii au pauză de joc, iar miercuri vor întâlni o selecţionată a jucătorilor profesionişti liberi de contract. Ultimul test din Slovenia este programat vineri, cu polonezii de la Górnik Zabrze.

Rezultate înregistrate în partidele anterioare:

Ceahlăul- Arsenal Tula 1-3

Ceahlăul- Vorskla Poltava 0-1

Ceahlăul- NK Rudar Velenje 0-1

Asta tre sa fie un fel de afis care va aparea permanent.

Ceahlăul- 20 de ani în Ligă

Marţi, 16 iulie

Ora 19,30 Deschidere spectacol “Ceahlăul- 20 de ani în Ligă”

Ora 19,50 Intonarea noului imn al Ceahlăului

Ora 20 Meci între generaţia Juventus şi selecţionata old boys Ceahlăul şi politicieni nemţeni