Ceahlăul s-a oprit în optimi

marian constatinescu Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ 0 – 0, 3 – 2, după 11 metri

Stadion: Oţelul – teren bun – vreme frumoasă, spectatori, cca. 2500

Oţelul: Vlăsie – Cojoc, Mişelăricu, Sipovici, Murgoci – Cucu, V.Gheorghe(A. Marus 80’) – Onwachi, C.Cristea(Stoian 65’), S. Ilie(Al. Zaharia 56’) – Tudorie. Antrenor, Michael Weiss.

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Marc, Ichim, Cazan – Achim, Onciu(Ştefănescu 112’) – Popadiuc(Ţepeş 84’), Margină, Gheorghiu(Chitoşcă 66’) – Mândruşcă. Antrenor, Marin Barbu.

Cartonaşe galbene: Mişelăricu 31’, Tudorie 52’, Sipovici 70’, Murgoci 118’ / Marc 72’

Arbitrii: Dragoş Istrate – central, Daniel Mitruţi, Gabriel Stroe – asistenţi, Marian Barbu – rezervă.

Observatori: Constantin Ştefan, Marian Bucurescu

Ceahlăul Piatra Neamţ s-a oprit în optimile de finală ale Cupei Ligii, după ce a pierdut cu 2 – 3, după executarea loviturilor de la 11 metri, partida de sâmbătă, susţinută în deplasare, pe terenul celor de la Oţelul Galaţi. Pe durata celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, cele două formaţii s-au anihilat reciproc şi scorul a fost egal, 0 – 0. Deşi au evoluat în deplasare, jucătorii pietreni au avut mai mult posesia şi au avut cele mai mari ocazii de gol la poarta adversă. În prima repriză, oaspeţii au ratat două ocazii mari de a deschide scorul prin acelaşi jucător, Margină. Mai întâi, atacantul pietrean a şutat periculos, puţin pe lângă poartă, după o minge respinsă în urma unui corner, pentru ca apoi, în minutul 40, să scape singur cu portarul advers, însă s-a încurcat inexplicabil în careu, iar Vlăsie a reuşit să reţină. Meciul de la Galaţi a fost unul destul de modest, cu două formaţii care au preferat mai mult să se apere decât să atace, iar gazdele şi-au dezamăgit fanii, apropiindu-se rar de poarta lui Jovic. În afara ocaziilor lui Margină, cele 90 de minute au oferit un joc palid la malul Dunării, între două formaţii destul de schimbate faţă de sezonul trecut, şi care încă caută formulele ideale de echipă. Ceahlăul a arătat aproape perfect în defensivă, unde cuplul Dumitraş, Marc, Ichim şi Cazan par a se înţelege destul de bine, însă de la mijloc în sus, jocul echipei însă suferă. Singurul care a încercat şi a reuşit în unele momente să iuţească jocul şi să îşi pună în valoare colegii din atac a fost căpitanul Vlad Achim, însă acesta nu a fost susţinut pe măsură de coechipieri. Înainte de startul noului campionat, trupa pietreană mai are mare nevoie de un jucător de profil ofensiv, pentru că lipsa de experienţă a lui Margină s-a văzut, iar noua achiziţie, Mândruşcă, a încercat, dar i-a ieşit foarte puţin, şi de un mijlocaş cu profil ofensiv, aşa cum a specificat şi principalul Marin Barbu după revenirea din stagiul din Serbia. După 90 de minute albe, au urmat cele două reprize de prelungiri, a câte 15 minute, şi acestea destul de albe, cu excepţia ultimei faze a jocului. Atunci, în minutul 120, la un corner al pietrenilor, Chitoşcă a centrat iar Marc a trimis balonul cu capul în transversală. Au urmat loviturile de departajare, care au arătat încă o dată că la acest capitol Ceahlăul stă foarte prost, amintind de un meci din Cupa României, când galben-negrii au pierdut la penaltyuri un meci pe teren propriu cu Gaz Metan CFR Craiova. Căpitanul Achim a deschis seria penaltyurilor pentru Ceahlăul dar a ratat de la punctul cu var. L-au imitat Chitoşcă şi Marc, primul şutând mult în tribună, iar cel de-al doilea a tras puternic pe centru, dar Vlăsie a apărat. Singurii jucători de la Ceahlăul care au înscris de la 11 metri au fost Ţepeş şi Ştefănescu, cu şuturi plasate, în timp ce de la gazde au punctat Mişelăricu, Stoian şi Zaharia, în timp ce şutul lui Cojoc a fost apărat de Jovic. „A fost primul joc oficial şi poate aşteptam ceva mai mult de la băieţi. Eu cre că, după aspectul jocului, meritam să câştigăm, însă lipsa de inspiraţie la finalizare ne-a privat de un rezultat pozitiv. Per total, băieţii s-au implicat, au dominat meciul, iar la loviturile de la 11 metri este o loterie, dar e păcat pentru că meritam să mergem mai departe. A fost cald şi multă umiditate la Galaţi şi poate şi acest aspect a influenţat jocul celor două echipe. Cred că după acest meci vom trage concluziile necesare şi la primul meci oficial, cel de la CFR Cluj, vom arăta mult mai bine”, a declarat secundul Mihai Ionescu, cel care a precizat că Vlad Achim este principalul favorit la purtarea banderolei de căpitan în noul sezon la Ceahlăul. S-a terminat 3 – 2 pentru Oţelul, formaţie care accede în sferturile Cupei Ligii şi care, prin această calificare, şi-a adăugat la buget 20.000 de euro, bani pe care îi câştigă fiecare echipă ce ajunge în sferturi. De partea cealaltă, Ceahlăul a primit 10.000 de euro pentru că a jucat în optimi şi se va concentra în continuare doar pe campionat şi Cupa României. Prima competiţie debutează la finele săptmânii, iar formaţia pietreană va evolua duminică, de la ora 19, în deplasare cu CFR Cluj, echipa fostului antrenor de la Ceahlăul, Vasile Miriuţă. Până acum, în optimile de finală ale Cupei Ligii s-au înregistrat rezultatele: FC Braşov – Astra Giurgiu 1 – 4, Viitorul Constanţa – FC Botoşani 8 – 6, după loviturile de departajare, 3 – 3 după 90 de minute, Oţelul Galaţi – Ceahlăul 3 – 2 după loviturile de departajare, 0 – 0 după 90 de minute şi Rapid – Steaua 1 – 2. Celelalte meciuri sunt CSMS Iaşi – CFR Cluj, Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti, Gaz Metan Mediaş – Pandurii Tg. Jiu şi Concordia Chiajna – Dinamo.

Poză marian constantinescu

Fotbal – liga I

Costică a debutat la stegarii

Fostul jucător de la Ceahlăul, Marian Constantinescu, a debutat la noua sa formaţie, FC Braşov, în meciul din optimile de finală ale Cupei Ligii cu Astra Giurgiu, pierdut de formaţia braşoveană cu 1 – 4. Constantinescu a evoluat din primul minut pentru stegari şi a fost schimbat în minutul 70 de Popa. Cât a stat pe teren, fostul mijlocaş pietrean a centrat la faza în care braşovenii au primit lovitura de la 11, a avut şi alte centrări periculoase, inclusiv o foarfecă spectaculoasă, respinsă de Dani Coman. Constantinescu spune că debutul la noua echipă, unde a semnat pe 3 ani, nu a fost unul cu emoţii, şi regretă faptul că fosta sa echipă, Ceahlăul, a pierdut jocul de la Galaţi cu Oţelul. „Nu am avut emoţii la debut. În ciuda faptului că am pierdut la diferenţă de 3 goluri, cred că jocul nostru a fost destul de bunicel, ne-am creat ocazii, am avut şi două bare, dar mingea nu a intrat decât o dată în poartă. Trebuie să ţinem cont că am întâlnit şi un adversar puternic, Astra, care venea după succesul din Supercupă cu Steaua, şi avea un moral foarte bun. Eu cred că Braşovul are o echipă destul de bună, care va face faţă în noul campionat. Am găsit la Braşov un colectiv unit, băieţii sunt toţi OK, majoritatea cu multă experienţă la nivelul ligii întâi, m-au primit foarte bine şi cred că m-am integrat perfect. Mă simt foarte bine aici, joc în oraşul natal şi de aceea simt că suporterii mă iubesc şi mă susţin, dar nu e de ajuns că eşti braşovean, important este şi ceea ce faci pe teren. Eu sper să le răsplătesc încrederea şi să am, alături de colegi, evoluţii bune”, a spus Constantinescu, cel care va debuta cu FC Braşov în campionat duminică, pe teren propriu, împotriva Petrolului. Plecat în vară de la Ceahlăul după ce i-a expirat contractul de 4 ani, Constantinescu mai are de primit bani de la fostul club. „Înţeleg situaţia, e greu peste tot, aştept şi sunt convins că situaţia se va rezolva. Am primit promisiuni din partea conducătorilor de la Ceahlăul că îmi voi primi restanţele finaciare şi aştept să fiu contactat. Le urez mult succes foştilor colegi în noua stagiune, îmi pare rău că au pierdut după loviturile de la 11 metri la Galaţi, e o echipă tânăra la Piatra Neamţ şi cred că poate face faţă cerinţelor ligii întâi”, a mai spus Marian Constantinescu, cel care a evoluat timp de 4 sezoane pentru gruparea de sub Pietricica.