Ceahlăul s-a distanţat la 8 puncte de obiectiv

meci cu steaua FC Ceahlăul – Steaua Bucureşti 0 – 1 (0 – 1). A marcat Rusescu 16’

Stadion: Municipal, vreme friguroasă, teren moale cu zăpadă, spectatori, cca. 2500

FC Ceahlăul: Calancea – Markovic, Buden(Gorea 28’), Ichim, Slavikas – Gheorghiu(Achim 55’), Wellyson, Kneif(Chitoşcă 70’) – Popadiuc, Balint, Ştefănescu. Antrenor, Ze Maria.

Steaua: Arlauskis – Papp, Tamaş, Varela, Guilherme – Prepeliţă, Breeveld – Ad. Popa(Stanciu 90+6’), Chipciu(Ţucudean 86’), Tănase – Rusescu(Iancu 60’). Antrenor, Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Markovic 32’, 90+5’, Popadiuc 59’, Ichim 66’, Calancea 69’/Papp 55’

Cartonaş roşu: Markovic 90+5’

Arbitrii: Marcel Bârsan – central, Sebastian Gheorghe, Ionuţ Bobe – asistenţi, Grigore Botescu – rezervă

Observatori: Marian Dorobanţu, Cătălin Popa

Ceahlăul s-a îndepărtat de zona locurilor care permit menţinerea în liga întâi, după încă un eşec în acest retur, 0 – 1, miercuri seară pe teren propriu cu Steaua Bucureşti. Confruntarea de la Piatra Neamţ s-a disputat pe un teren greu, acoperit în totalitate de zăpadă, după ce în ziua meciului a nins abundent în oraşul de sub Pietricica. În ciuda stării proaste a gazonului, partida a început destul de spectaculos, cu formaţia vizitatoare mai insistentă în ofensivă, însă Rusescu a fost de mai multe ori oprit spre poarta lui Calancea pe motiv de ofsaid. Steaua a înscris în minutul 8, prin Chipiciu, însă golul a fost corect anulat pentru fault la portar. De partea cealaltă, elevii lui Ze Maria au replicat imediat, şi Gheorghiu putea deschide scorul, însă lovitura sa de cap a fost respinsă greu de Arlauskis, mingea a revenit în careu, dar Balint a luftat şi steliştii au degajat. Băieţii lui Costel Gâlcă au deschis scorul în minutul 16, după o greşeală în lanţ a defensivei pietrene. Markovic a respins greşit până la atacantul stelist, care a şutat printre picioarele lui Calancea, goal-kepper-ul pietrean având şi el o oarecare vină la reuşita oaspeţilor. Tot în prima repriză, Adi Popa a avut o acţiune periculoasă pe partea dreaptă, a pătruns în careu, însă a şutat modest cu piciorul stâng. La poarta cealaltă, Balint a şutat bine din lovitură liberă, dar mingea s-a dus peste, iar la ultima fază a primei reprize, Tănase a centrat bine în careu, însă Prepeliţă nu a mai ajuns la întâlnirea cu balonul. Repriza a doua a început la fel, pietrenii ieşind motivaţi de la vestiare pentru a anula avantajul bucureştenilor pe tabela de marcaj şi au avut o ocazie importantă după doar un minut. Ştefănescu a centrat bine din lovitură liberă, iar Wellyson, din poziţie favorabilă, a trimis cu capul slab iar Arlauskis a reţinut fără probleme. Chipciu a fost ratangiul Stelei în partea a doua, după ce a irosit două şanse imense la poarta lui Calancea. Mai întâi s-a împiedicat în minge, într-o situaţie unu contra unu cu portarul advers, iar ulterior a reluat cu capul mult pe lângă dintr-o situaţie favorabilă. Rezerva Iancu a şutat periculos din lovitură liberă, dar mingea a trecut puţin peste transversală, iar Papp a reluat cu capul, dar Calancea a reţinut. Pe final, Chitoşcă a avut o oportunitate bună, însă în loc să pătrundă în careu a preferat să şuteze de la distanţă, iar mingea s-a dus mult pe lângă poartă. S-a terminat 1 – 0 pentru Steaua, care prin succesul de la Piatra Neamţ s-a reabilitat oarecum în faţa suporterilor după o perioadă mai dificilă. „Am avut un meci foarte greu din cauza terenului. Era practic un noroi, iar integritatea jucătorilor a fost pusă în pericol. Sunt bucuros de victorie, aveam nevoie de ea. Am intrat foarte concentraţi în joc, ne-am adaptat foarte bine la teren. Aveam nevoie de o atitudine precum cea de azi. Lupta la titlu nu e gata până când nu se termină din punct de vedere matematic”, a spus după joc antrenorul Costel Gâlcă. Băieţii lui Ze Maria au făcut din nou un joc bun în faţa unui adversar important din liga întâi, însă evoluţia din teren nu a fost eficientă şi pe tabela de marcaj. Ceahlăul s-a distanţat la 8 puncte de zona neretrogradabilă, dar principalul pietrean rămâne optimist în continuare. „Dacă cineva spune astăzi că am jucat slab în faţa Stelei îl iau la bătaie. Azi am jucat contra unei echipe mari şi am demonstrat ca şi în partida cu Dinamo că putem avea un joc combinativ. Ne-a pus probleme şi terenul, dar pe parcurs ne-am adaptat. Putem să ne salvăm de la retrogradare. Avem o echipă care luptă, o echipă care îşi doreşte asta”. Ceahlăul a rămas pe 16 în clasament, cu 16 puncte şi luni va juca în deplasare cu Concordia Chiajna, în runda cu numărul 23.

Bârsan a stricat jocul

Unul dintre actorii principali în meciul de la Piatra Neamţ a fost şi arbitrul Marcel Bârsan, cel care nu a influenţat rezultatul final, dar a stricat jocul în repriza a doua. Centralul din Bucureşti a luat mai multe decizii în defavoarea gazdelor, totul culminând cu faza din prelungirile meciului când i-a dat galben lui Balint pentru un presupus henţ. A revenit asupra deciziei şi l-a avertizat pe Markovic pentru proteste şi, cum fundaşul sârb mai avea un avertisment, a fost eliminat de pe teren. Markovic a protestat vehement la decizia arbitrului şi a părăsit greu terenul, iar în momentul ieşirii spre vestiar a lovit un panou publicitar. Bârsan a iritat la culme publicul din tribune prin deciziile luate, insclusiv pe patronul Angelo Massone, care a ieşit la marginea terenului pentru a cere explicaţii. Situaţia creată de arbitrul central l-a enervat şi pe antrenorul Ze Maria. „Suntem o echipă mică, nu îmi place să vorbesc despre arbitrii, dar noi facem muncă dublă. Sunt anumite episoade care sunt împotriva noastră”.

Meciul a început cu o întârziere de 15 minute

Confruntarea de la Piatra Neamţ dintre Ceahlăul şi Steaua a stat sub semnul nedisputării din cauza stratului mare de zăpadă care s-a aşezat pe teren cu aproximativ o oră înainte de începerea jocului. Arbitrul, observatorii şi oficialii celor două echipe au ieşit pe gazon pentru a îl verifica şi au ajuns la concluzia că acesta este impracticabil, însă gazdele au venit cu o idee inedită şi eficientă. Acestea au apelat la sprijinul superterilor prezenţi la meci, care au primit lopeţi şi au trecut imediat la îndepărtarea zăpezii în aproximativ jumătate de oră. Din această cauză, confruntarea a început cu o întârziere de 15 minute, însă starea gazonului a influenţat jocul celor două formaţii.

Absenţe mari pentru Ze Maria la Chiajna

Pe lângă deciziile în favoarea Stelei, arbitrul Marcel Bârsan a acordat 5 cartonaşe galene jucătorilor de la Ceahlăul în partida de miercuri seară, inclusiv unul roşu. În aceste condiţii, antrenorul Ze Maria va avea mari probleme pentru a alcătui faza de apărare pentru jocul de luni de la Chiajna, în condiţiile în care Ichim şi Markovic sunt suspendaţi, primul pentru cumul de cartonaşe galbene, iar al doilea după ce a fost eliminat în jocul cu Steaua. Mai mult, Vinko Buden a ieşit din nou de pe teren după doar 28 de minute din cauza problemelor medicale, iar în locul său a intrat Gorea. În aceste condiţii, Ze Maria nu se va putea baza pe 3 titulari cu profil devensiv la Chiajna, iar situaţia se anunţă una îngrijorătoare.

Achim, din nou pe teren după 6 luni de absenţă

Partida de miercuri a consemnat şi revenirea în liga întâi a mijocaşului Vlad Achim, după o pauză de aproximativ 6 luni. Jucătorul pietrean a intrat pe teren la începutul reprizei a doua, în locul lui Gheorghiu, iar evoluaţia lui a fost una apreciabilă, reuşind câteva pase bune colegilor din ofensivă. Vlad Achim s-a accidentat pe data de 21 septembrie, la un 2-2 acasă cu FC Braşov, când a suferit o ruptură de ligamente încrucişate şi în toamna trecută a fost supus unei intervenţii chirurgicale în Turcia. „Mă bucur că am revenit în campionat, dar din păcate nu a fost să fie un rezultat bun. M-am simţit excelent fizic şi sper să fie bine în continuare. Am pierdut pe o greşeală, Steaua nu a fost mult peste noi, dar ei au luat punctele. Sperăm să ne revenim în jocurile ce urmează”, a spus după meci Vlad Achim.

1.Steaua Bucureşti  22  16  2  4  39-12  50p

2. ASA Tg. Mureş  22  12  7  3  30-12  43p

3. Petrolul Ploieşti  22  11  7  4  33-16  40p

4. Astra Giurgiu  22  10  8  4  37-17  38p

5. CSU Craiova  22  10  8  4  27-23  38p

6. Dinamo Bucureşti  22  10  5  7  35-32  35p

7. FC Botoşani  22  8  6  8  24-28  30p

8. Viitorul Voluntari  21  6  8  7  26-28  26p