Ceahlăul/ Republicani: Creciunesc, golgheter în play-off

* Daniel Creciunesc a devenit golgheterul echipei de juniori A a Ceahlăului în play-off, cu cinci reuşite în ultimele două partide. Tânărul mijlocaş a marcat toate cele trei goluri ale formaţiei pietrene în partida de la Vaslui, cu Sporting, pe care oaspeţii au câştigat-o cu 3-0. Ceahlăul se menţine, astfel, la un punct de lider, CSMS Iaşi, pe care îl va întâlni, joi, pe teren propriu, în penultima etapă din play-off.

Ceahlăul (antrenori Vasile Niţă şi Mihai Ionescu): Constantinescu- Scăpău, Călin, Mateiciuc, C. Creciunesc- Argatu, D. Creciunesc, Tabacariu, Ştefănescu- Scânteie şi Popadiuc; au mai jucat Gheară, Aniţei şi Apântei.

* Juniorii B au ieşit din lupta pentru calificarea în următoarea fază a campionatului după remiza dramatică în faţa liderului seriei de play-off, LPS Iaşi. Partida de la Piatra Neamţ, disputată duminică, în care gazdele au condus de două ori, s-a încheiat 2-2. Căruţă a deschis scorul, în min. 20, iar la pauză a fost 1-0. Oaspeţii au egalat în min. 19 al părţii secunde, însă Ceahlăul a revenit în avantaj, un minut mai târziu, prin reuşita spectaculoasă a lui Ihnatiuc: şut de la aproximativ 30 de metri, direct la vinclu.

Gazdele, care nu aveau altă variantă decât victoria pentru a merge mai departe, au cedat asediului ieşenilor în min. 88, când oaspeţii au făcut 2-2, iar portarul Rusu s-a opus, cu preţul eliminării, victoriei ieşenilor, în ultimul minut.

Ceahlăul (antrenor Gheorghe Bulacu): Rusu- Vlad, Matinca, I. Ungureanu, Samson, Dumitraşcu, Argatu, Ihnatiuc, Cojocariu, Iovu, R. Ungureanu; au mai jucat Căruţă şi Muscalu.

Juniorii D, la zonă

Juniorii D ai Ceahlăului (antrenor Gabi Rădulescu) participă, începând de astăzi, la etapa de zonă. Formaţia pietreană debutează cu formaţia gazdă, AFC Odorheiu Secuiesc. Din grupă mai fac parte AS Tg. Secuiesc şi Sporting Vaslui. Prima clasată se va califica la turneul semifinal.