Ceahlăul putea mai mult

petrolul-ceahlaulAstra Giurgiu – Ceahlăul Piatra Neamţ 2 – 1 (1 – 0). Au marcat, Budescu (43’, pen), Bukari 87’/Pavel 51’

Stadion: Astra, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, cca.1000

Astra: Lung jr. – Pliatsikas, Găman, Yahaia, Joaozinho – Seto(Florescu 73’), Laban – Enache, Cristescu(Bukari 57’), De Amorim – Budescu(Alibec 80’). Antrenor, Oleg Protasov.

FC Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Ichim, Slavickas – Tabacariu(Căruţă 86’), Onciu – Popadiuc(Ţepeş 68’), Ştefănescu, Margină – Pavel(Mândruşcă 89’). Antrenor, Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Joaozinho 40’, Budescu 41’, Lung jr. 90+4’/Pavel 15’, Margină 40’, Marc 42’, Slavickas 90+1’

Arbitrii: Andre Chivulete – central, Andrei Constantinescu, Bogdan Gheorghe – asistenţi, Lucian Rusandu – rezervă.

Observatori: Dan Petrescu, Paul Mincu.

Ceahlăul Piatra Neamţ a pierdut la limită, scor 1 – 2, confruntarea din deplasare cu Astra Giurgiu, din runda a 13-a a ligii întâi şi a coborât pe primul loc retrogradabil, 13, având 13 puncte. Băieţii lui Florin Marin au pierdut poate nemeritat un meci în care au evoluat destul de bine şi curajos şi, la un moment dat, când scorul era egal 1 – 1, au controlat partida şi puteau chiar mai mult. Disputa de la Giurgiu a fost cea cu numărul 100 în liga întâi pentru fundaşul pietrenilor, Andrei Dumitraş, fotbalist care a fost adus în 2010 la Ceahlăul de la Petrotub Roman de către fostul antrenor, Costel Enache. Meciul de sâmbătă seară a fost cel de-al 19-lea pe prima scenă fotbalistică între cele două grupări, iar bilanţul este unul egal, 5 victorii Astra, 5 Ceahlăul şi 9 partide încheiate la egalitate. Confruntarea de la malul Dunării a început în nota de dominare sterilă a echipei gazdă, care nu a avut însă ocazii importante la poarta adversă, Enache şi Budescu semnând cele mai bune situaţii de gol. A ieşit însă la rampă centralul Andrei Chivulete, cel care în minutul 42 a acordat foarte uşor penalty pentru echipa gazdă, după un presupus fault în careu al lui Marc la Găman. Budescu a transformat de la punctul cu var şi formaţia lui Oleg Protasov a intrat cu avantaj de un gol la vestiare. Replica oaspeţilor a venit la 6 minute după pauză, când Ştefănescu a urmărit foarte bine o minge bâlbâită de Yahaia, a fost faultat de acesta în careu, dar centralul a lăsat jocul să continue, iar Pavel, venit din spate, a şutat plasat pentru 1 – 1. Reuşita de sâmbătă seară a fost cea de-a treia în liga întâi pentru tânărul atacant Andrei Pavel. „Sunt foarte dezamăgit pentru că am pierdut punct, ba chiar puteam să obţinem şi puncte pe terenul Astrei. Golul acesta nu ajută cu nimic, a fost din păcate un gol de egalare şi îmi pare rău că rezultat nu a ţinut până la final. Se putea mai mult, am avut în unele momente şi posesia, am fost peste Astra, dar lipsa de experienţă şi maturitate ne-a făcut să pierdem această partidă. Sperăm ca totul să fie bine pe viitor, ne gândim deja la meciul cu Rapid din Giuleşti, de unde sperăm să venim cu cele 3 puncte”, a spus la final Andrei Marc. După gol, trupa din Piatra Neamţ a controlat mijlocul terenului, şi pe fondul unei evoluţii modeste din partea Astrei, şi putea da lovitura la Giurgiu. Nu s-a întâmplat aşa, iar gazdele au marcat golul victoriei în minutul 87, prin rezerva Bukari, care a şutat plasat de la marginea careului mare şi l-a învins pe Calancea. Pe final, Florin Marin l-a trimis în luptă şi pe Mândruşcă, dar acesta nu a mai avut timp suficient pentru a se remarca, şi meciul s-a încheiat cu victoria Astrei, care obţine astfel primul succes în era Protasov. „Jocul era la mâna noastră. Am fost egalaţi dintr-o fază ciudată şi ne-am chinuit până la final. Yahaia ne-a ajutat că a jucat fundaş central, chiar dacă nu e postul lui de bază. Bukari a arătat ce trebuie să facă un atacant. Cu siguranţă această victorie ne dă moral pentru meciul din Europa League”, a spus antrenorul ucrainian. Pentru trupa pietreană urmează un final de sezon greu, când va întâlni echipe din partea a doua a clasamentului, iar un rezultat bun la Giurgiu ar fi menţinut echipa deasupra liniei de plutire. „Sunt mulţumit de jocul echipei, dar mă nemulţumeşte uşurinţa cu care am primit golurile. Am luat goluri la sfârşitul fiecărei reprize din greşeli personale. Dăm dovadă în continuare de lipsă de maturitate, nu ştim să jucăm la rezultat, Astra a profitat de acest lucru dar, după cum s-a desfăşurat jocul, eu cred că meritam cel puţin un egal”, a declarat şi principalul pietrean, Florin Marin. Până acum, în runda a 13-a a ligii întâi, s-au disputat partidele: Steaua – Dinamo 3 – 0, Gaz Metan Mediaş – Universitatea Cluj 1 – 1 şi CSU Craiova – FC Botoşani 2 – 1.