Ceahlăul Piatra Neamţ – Gaz Metan Mediaş 0 – 1 (0 – 1 ). A marcat Zaharia(17’)

Stadion: Municipal, vreme ploioasă, teren bun, spectatori, cca. 1000

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Cânu(Rusu 73’), Ichim, Ţepeş – Achim(N’Tambue 85’), Chitoşcă(Popadiuc 59’) – Constantinescu, Golubovic, Gheorghiu – Jula. Antrenor, Marian Bondrea.

Gaz Metan: Pleşca – Zaharia, Muth, Frăsinescu(Trtovac 62’), Buzean – Todea, Tahar – Llullaku, Fl. Dan, C.Petre(Munteanu 61’) – Robertson(Mărkuş 71’). Antrenor, Cristian Dulca.

Arbitrii: Ovidiu Haţegan – central, Aurel Oniţa, Adrian Ghinguleac – asistenţi, Adrian Ilyes, Mihai Amorăriţei – adiţionali, Adrian Mărginean – rezervă.

Cartonaşe galbene: Mărkuş 79’, 87’

Cartonaş roşu: Mărkuş 87’

Observatori: Ioan Mureşan, Lică Movilă

Ceahlăul Piatra Neamţ se afundă tot mai mult în partea a doua a clasamentului, după un nou eşec în liga întâi, 0 – 1, vineri seară, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş. Trupa lui Marian Bondrea a ajuns la cel de-al şaselea eşec consecutiv şi are tot atâtea meciuri în care nu a marcat. Vineri, cu Gaz Metan, gazdele erau aproape obligate să câştige în faţa unui adversar care se afla în aceiaşi situaţie şi jucătorii pietreni au arătat că îşi doresc acest lucru. Deşi nu s-au apropiat periculos de poarta lui Pleşca, galben – negrii au încercat să desfacă ermetica apărare a medieşenilor, care s-a apărat pe două linii în faţa propriei porţi. Ţepeş a semnat prima ocazie a Ceahlăului, care a prins un şut foarte bun de la circa 35 de metri, dar Pleşca a fost atent şi a respins. La singura fază de poartă a primei reprize, ardelenii au deschis scorul în urma unui corner executat de pe partea dreaptă. Buzean a centrat din corner şi Zaharia, dintre Dumitraş, Marc şi Achim, s-a înălţat şi a trimis cu capul în dreapta porţii lui Jovic, titular pentru prima dată în poarta Ceahlăului în acest retur. Golul a picat într-un moment în care gazdele controlau jocul, iar până la finalul primei reprize, Golubovic şi Constantinescu au avut două situaţii bune de a înscrie. În prelungirile primei reprize, Ichim a avut cea mai mare situaţie de gol pentru Ceahlăul, după un corner, dar mingea trimisă cu capul s-a dus puţin pe lângă stâlpul din dreapta porţii lui Pleşca. Începutul părţii a doua a aparţinut tot gazdelor şi Golubovic a reluat cu capul din careu, însă portarul medieşean a respins de sub transversală. Cea mai mare ocazie de gol a Ceahlăului s-a petrecut în minutul 58 şi i-a aparţinut lui Chitoşcă. Acesta a reluat din careu în transversală, mingea centrată de pe partea dreaptă de Dumitraş. Principalul Marian Bondrea a efectuat mai multe schimbări pentru a impulsiona atacul, dar gazdele s-au apropiat greu de poarta adversă. Oaspeţii puteau închide tabela în minutul 63, atunci când Jovic a scos miraculos şuturile lui Tahar şi Florin Dan. Pe final, Gaz Metan a rămas în 10 oameni, după ce Markuş a primit două cartonaşe galbene în decurs de 8 minute, însă trupa din Piatra Neamţ nu a mai avut puterea să revină şi partida s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, care au plecat cu 3 puncte preţioase de la Piatra Neamţ. Jucătorii pietreni au părăsit terenul cu capul plecat în huiduielile publicului, cel care i-a cerut, pe nedrept, demisia antrenorului Marian Bondrea. Afectat la final de rezultat dar şi de ghinion, tehnicianul pietrean mai speră să salveze corabia. „Nici nu ştiu ce să mai spun după un asemenea joc. Am ajuns într-o situaţie dificilă, dar eu mai sper să salvăm această situaţie. Din păcate şi astăzi am avut ghinion, oaspeţii ne-au dat gol la singura ocazie mai clară, iar la noi mingea nu a vrut să intre în poartă. Am controlat jocul, am avut ocazii, nu îmi explic ce se întâmplă. Golubovic, un jucător exponenţial al echipei, care a marcat mult pentru Ceahlăul, nu a reuşit să marcheze niciun gol în acest retur, probabil afectat şi de situaţia din iarnă când ba a fost dat transferat la altă echipă ba nu. Aţi văzut şi astăzi s-a luptat, e un băiat sufletist, dar cred că are ghinion. I-am remarcat şi pe jucătorii tineri, cum ar fi Chitoşcă, Ţepeş sau Marc, cu evoluţii bune. Sperăm să ne revenim în etapele următoare şi toţi trebuie să punem umărul la redresarea situaţiei”. Ieşit accidentat la jumătatea reprizei a doua, fundaşul Gabi Cânu crede că echipa plăteşte tribut automulţumirii. „Este un moment greu pentru noi, am înregistrat o nouă înfrângere, dar această serie neagră nu depinde numai de prestaţia jucătorilor. Am fost, într-adevăr, revelaţia turului, cu domnul Miriuţă pe bancă, apoi dânsul a plecat, noi am început bine şi returul, după care am luat-o pe această pantă descendentă. Plătim tribut pregătirii din iarnă, care-şi spune acum cuvântul. Suntem conştienţi că nu suntem la capacitate maximă, dar vom încerca ca pe acest final de campionat să luăm cât mai multe puncte şi să salvăm echipa. Nu vreau să dau din casă, dar, v-am spus, nu este numai vina jucătorilor. Nu e problema de bani, care cât de cât sunt la zi, dar vom strânge rândurile. Probabil că acum şase meciuri ne-am văzut cu 33 de puncte în clasament şi am lăsat ritmul mai moale, dar sper să ne trezim la timp şi să ne revenim rapid până nu va fi prea târziu. Am luat foarte puţine puncte în retur, am înscris doar 3 goluri, dar alţii sunt factorii care ne-au adus aici”, a spus Gabi Cânu. După eşecul de vineri, trupa din Piatra Neamţ a rămas cu 33 de puncte şi a coborât pe poziţia a 12-a în clasament. Vineri, într-un joc aproape crucial, galben-negrii vor evolua în deplasare cu Săgeata Năvodari, formaţie care runda aceasta s-a impus cu 1 – 0 în disputa din deplasare cu Oţelul Galaţi. Până la încheierea ediţiei, tot în runda a 29-a s-a mai jucat Universitatea Cluj – FC Vaslui 1 – 0.