Ceahlăul merge bine în meciurile amicale

Ceahlăul Piatra Neamț – Rapid CFR Suceava 3-0 (0-0)

Ceahlăul Piatra Neamț a câștigat cel de-al treilea meci amical al iernii, din 4 disputate, după ce s-a impus sâmbătă cu 3-0 în confruntarea de pe teren propriu în compania colegei de eșalon, Rapid CFR Suceava. Testul cu elevii antrenorului Costel Ilie a fost cel mai greu pentru fotbaliștii pietreni, în condițiile în care au întâlnit o colegă de eșalon, iar asta s-a văzut în primele 60 de minute ale partidei, care au fost destul de echilibrate, însă cu un oarecare plus pentru oaspeți în ceea ce privește ocaziile de gol.

Forțat de o serie de accidentări apărute după meciul cu CSM Pașcani, Cerra, Nedelcu și Napoli neputând fi folosiți, principalul StefanoMaccoppi a schimbat formula de start în duelul cu sucevenii, iar Călin a fost retras fundaș central, în timp ce Margină a jucat fundaș stânga.

Rapid Suceava a început mai bine testul de pe terenul sintetic și a ratat prima ocazie în minutul 19 prin Tudorcahe, replica gazdelor venind în minutul 21 de la Baradji, folosit pentru prima dată titular la Ceahlăul, care a scăpat singur cu portarul advers dar a tras alături. Același Tudorache îi putea aduce pe oaspeți în avantaj, în minutul 44, când l-a driblat pe portarul Barna, însă șutul său a fost respins de un fundaș al Ceahlăului.

A fost 0-0 la pauză, iar în partea a doua, primii care au ratat au fost tot suceveni, prin Sandu, care a tras alături din colțul careului mare. A urmat o perioadă cu ocazii la cele două porți, însă Hințescuși Barna au fost atenți și scorul a rămas alb până în minutul 77. Ceahlăul a deschis scorul atunci prin Mateiciuc, cel care a beneficiat de o pasă ideală venită de la Amariei și a înscris plasat. Golul i-a demoralizat total pe oaspeții, care au cedat pe final, iar în minutul 84, Baradji a făcut 2-0. Gazdele au mai marcat o dată, în ultimul minut de joc, prin același Mateiciuc, care și-a trecut în cont dubla după o pasă venită de la Mitrofan. Tânărul atacant Mateiciuc a marcat deja 3 goluri în meciurile amicale și se anunță o soluție viabilă în ofensiva Ceahlăului, alături de Nedelcu și Lupei.

De altfel, după 4 meciuri amicale, se pare că principalul Maccoppiși-a creionat formula de bază cu care va ataca partea a doua a sezonului. În partida de sâmbătă, Ceahlăul a evoluat cu Barna – Mitrofan, Ortega, Călin, Margină – Drăghiceanu, Antim, Pintilie, Bamba – Baradjiși Lupei, iar după pauză au mai intrat Câmpianu, Amariei, Mateiciucși Barb.

„A fost o partidă amicală, să nu ne exaltăm, echipa a făcut o primă repriză bună, iar în partea a doua am ieșit noi mai bine fizic decât ei și am câștigat meritat. Face mereu bine să câștigi. Oaspeții au căzut fizic în repriza a doua, noi am stat mai bine și, pe un astfel de teren sintetic și rapid, unde noi ne antrenăm zi de zi, sunt mulțumit de rezultat și de tinerii pe care i-am folosit. Sunt tineri foarte talentați aici, asta și datorită muncii depuse de profesorul Chertic, iar acești copii pot servi pentru salvarea echipei. Deocamdată nimeni nu e titular. Baradjiși Bamba sunt în probe, sunt 2 jucători care nu sunt la cel mai înalt nivel din punct de vedere fizic, dar astăzi și-au făcut jocul. Vom decide împreună cu conducerea ce jucători vor mai veni, pentru că cei care vin în probe trebuie să fie mai buni decât tinerii pe care îi avem noi“, a spus după meci antrenorul StefanoMaccoppi.

De partea cealaltă, principalul Costel Ilie s-a declarat nemulțumit de rezultatul final. „Vina îmi aparține mie în totalitate, pentru că nu am reușit să-i capacitez sau să-i fac să înțeleagă că orice meci de verificare este important pentru că sudăm niște relații de joc, suntem în căutări ale primul 11. Este un duș din care sperăm să ne trezim și să învățăm din greșelile făcute. În primele 60-65 de minute ne-am creat câteva oportunități de a marca, din păcate nu am reușit, iar după schimbările pe care le-am făcut în repriza a doua au apărut unele probleme. Asta nu este o scuză pentru că și rezervele trebuie să suplinească prezența titularilor. Sincer, după meciul de marți cu Pojorâta, mă voi edifica asupra jucătorilor care vor rămâne sau nu în lot“, a spusCostel Ilie.

În meciul cu pietrenii, Rapid CFR Suceava a evoluat cu Hințescu – Bălan, Ciobanu, Veleșcu, Semeghin – Sandu, Sfrijan, Dănilă, Jitariuc – Apostol și Tudorache, iar după pauză au mai intrat Mateiciuc, Plămadă, Păvăluc, Ihnatiuc, Bigu, Galan și Turiță. Ceahlăul va susține următorul meci amical, miercuri, de la ora 15.30, tot pe teren propriu cu SC Bacău, noua echipă a lui AlessandroMasella.

Ceahlăul a perfectat primele 5 trasferări

Clubul Ceahlăul s-a înțeles în aceste zile cu 5 jucători veniți în probe, care din partea a doua a sezonului vor evolua pentru formația din Piatra Neamț. Aceștia sunt fundașul dreapta, David Cerra, de 32 de ani, fundașul central de 21 de ani, Simone Napoli, fundașul central, Cristian Ortega, de 31 de ani, mijlocașul dreapta, SeydouBamba, de 22 de ani, și mijlocașul central, Jose Pedro Galan, de 30 de ani. Acesta din urmă va ajunge astăzi la Piatra Neamț, însă a semnat deja contracul cu FC Ceahlăul.

Jose Galan s-a născut la Leon, în Spania, s-a format la clubul Atletico Madrid, și a venit la FC Ceahlăul de la formația cipriotă, Aris Limassol. Un alt fotbalist aflat în probe la Ceahlăul, Yalany Baio, s-a răzgândit și vrea să revină la echipa pietreană, însă principalul Maccoppi a declarat că nu are nevoie de serviciile sale. În altă ordine de idei, amicalul de sâmbătă cu Rapid CFR Suceava a reprezentat finalul celor două săptămâni de stagiu centralizat pentru jucătorii pietreni, care au primit liber până marți din partea conducerii tehnice și administrative.

„Cantonamentul a fost unul reușit, însă cu unele mici probleme. Cerra, care a avut o infecție la picior, Nedelcu cu o ușoară întindere musculară, și Napoli, care a avut o comoție la cap. În afara celor 3 mici probleme sunt mulțumit de toți tinerii, cum s-au antrenat, cum s-au pregătit. Probabil că în zilele următoare vor mai apărea și alți 2 jucători, știu că marți vor fi la primul antrenament după pauza de două zile. Oricum, echipa este într-un proces de formare, iar dacă vin alți jucători, trebuie să vină cât mai repede posibil, pentru a-i integra. Mai sunt 3 săptămâni de muncă, suntem cam la 50%din punct de vedere fizic și trebuie să mai lucrăm, să ameliorăm acest lucru“, a declarat Stefano Maccoppi, cel care și-a luat o minivacanță de 3 zile, va merge acasă în Italia și va reveni miercuri la Piatra Neamț, pentru amicalul cu SC Bacău.

Volei Club a luat punct și în capitală

CSM București – VCM LPS Piatra Neamț 3-2 (-21, -19, 14, 18, 11)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au fost foarte aproape să-și treacă cel de-al treilea succes din returul diviziei A1, însă au cedat greu cu 2-3 partida din deplasare cu CSM București, din etapa cu număru 15. Băieții lui Nicu Buruș au început excelent duelul cu bucureștenii și au câștigat primele două seturi destul de clar, la 21 și la 19. Din păcate, oaspeții nu au mai repetat jocul bun și în setul al treilea, bucureștenii au profitat și au egalat la 2, după ce s-au impus în actele 3 și 4, la 14, respectiv la 18. În decisiv a fost echilibru la un moment dat, însă CSM a profitat de avantajul terenului propriu și într-un final s-au impus cu 15-11, câștigând partida până la urmă cu 3-2. Pentru Volei Club ar fi fost foarte bun un succes în capitală, pe terenul unei echipe pe care dorește să o ajungă în clasament. Totuși, trupa din Piatra Neamț a acumulat un punct, a ajuns la 9 puncte, este în continuare pe ultimul loc în clasament, dar are șanse mari să prindă și locurile de play off. În runda a 16-a, Iosif și compania vor evolua sâmbătă, 13 februarie, pe teren propriu, cu Dinamo București

Până la această oră, în runda a 15-a s-au mai jucat meciurile, Dinamo București – Banatul Caransebeș 3-2, Municipal Zalău – Unirea Dej 3-0 și Municipal Craiova – Tomis Constanța 3-0, la masa verde. Partida, Știința Baia Mare – Arcada Galați, va avea loc astăzi, iar duelul dintre Universitatea Cluj și Tricolorul Ploiești este programat miercuri, 10 februarie.