Ceahlăul, mai tare şi decât Oţelul

ceahlaul-otelul

* Pietrenii rămân neînvinşi acasă, iar după 2-0 cu gălăţenii, sâmbătă seară, au urcat pe locul doi

Ceahlăul şi-a apărat şi păstrat invincibilitatea acasă, sâmbătă seară, în faţa Oţelului, într-o partidă cu două reprize diferite. Oaspeţii au condus ostilităţile în prima parte, în care căpitanul lor, Giurgiu, a ratat cea mai mare ocazie. Nemţenii au revenit cu altă atitudine de la vestiare, au crescut presiunea asupra adversarilor şi i-au „executat” cu două goluri spectaculoase. Cu 11 puncte, Ceahlăul se afla pe locul secund la finalul celei de-a doua zile a aetapei a şasea, cu şanse să o încheie pe podium.

Sâmbătă seară, pe Municipal, prima oportunitate de a marca a avut-o formaţia pietreană, dar Boşneag a respins la şutul lui Golubovic, din 10 metri, în min. 4. Replica gălăţenilor nu s-a lăsat aşteptată prea mult. Zece minute mai târziu, Giurgiu, deschis excelent de Iorga, a rămas singur cu Jovic, dar a trimis peste poartă. Emoţiile pietrenilor abia începeau. În min. 34, aceştia l-au pierdut pe Jula. Atacantul a ieşit de pe teren şchiopătând, în aplauzele celor trei galerii de pe stadion: două ale Ceahlăului, una a Oţelului.

În locul său a fost avansat Constantinescu, schimbat în flancul drept cu Gheorghiu.

Pietrenii au punctat pentru ultima impresie a primei reprize cu şutul puternic a lui Stana, din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri, dar mingea a trecut puţin peste transversală.

Ceahlăul a revenit mai hotărâtă de la vestiar, iar primul gol a căzut la nici 5 minute de la reluarea jocului. Abia sărbătorit, la 30 de ani, Golubovic şi-a oferit de aniversarea sa un gol de senzaţie. Căpitanul a înscris cu capul, din afara careului de 16 metri, din centrarea lui Chitoşcă: 1-0, în min. 49.

Şi dacă a fost să fie şi spectacol, Gheorghiu a contribuit din plin cu reuşita sa. Mijlocaşul a şutat din afara careului pentru 2-0 (min. 61) şi primul său gol din acest campionat.

Înainte de a-i lăsa locul lui Dică, Marian Constantinescu a irosit o mare ocazie de 3-0, dar tabela a rămas neschimbată până la finalul jocului, când s-a consemnat a treia victorie a formaţiei pietrene în noul sezon.

Ceahlăul nu a pierdut decât în prima etapă, cu Steaua, şi a strâns 11 puncte în cele şase runde trecute în Liga I.

Cele două formaţii:

Ceahlăul: Jovic- Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan- Stana, Achim- Constantinescu (Dică, min. 75), Golubovici, Chitoşcă (Ichim, min. 67)- Jula (Gheorghiu, min. 34); antrenor  Vasile Miriuţă.

Oţelul: Boşnea – Cojoc, Sîrghi, Costin, Popescu- Giurgiu, Filip (Băjenaru, min. 67)- Marquinhos, Neagu, Iorga (Tudorie, min. 69)- Astafei (Paraschiv ’60); antrenor Ionuţ Badea.

Vasile Miriuţă: “Am întâlnit o echipă foarte bună şi am suferit în prima repriză. Am avut probleme, nu am fost agresivi. Nu am început bine, chiar dacă prima mare ocazie ne-a aparţinut. Dacă înscriam, poate era altceva. Au avut şi ei ocazii, dar s-a intrat la cabine cu 0-0. A doua repriză, am văzut o altă echipă a noastră, altă atitudine, altă determinare. Cel mai mult mi-a plăcut cum s-au încurajat jucătorii mei la pauză. Au demonstrat că suntem un grup unit, care încearcă la fiecare meci să dea maximum. Îi felicit încă o dată”.

Ionuţ Badea: „Am pierdut o partidă care în multe momente ne-a fost la îndemână. Este problema noastră că nu am concretizat. Ne-a bătut o echipă ambiţioasă, care aplică cu succes aceleaşi principii. Ceahlăul are forţă defensivă şi un presing agresiv. Noi am suferit la ultima pasă şi finalizare. În a doua repriză, le-am făcut adversarilor prea multe cadouri”.

* Se bucură de pauză

Pietrenii se bucură de întreruperea campionatului. În primul rând, îi va ajuta să rezolve problemele medicale apărute în lot. Jula a părăsit terenul accidentat, sâmbătă seară, dar nu este singurul care suferă. Stana a mai acuzat dureri, înaintea jocului cu Oţelul, iar Constantinescu a avut nevoie de copci după accidentarea de acum o săptămână, de la Ploieşti.

„S-ar părea că Jula a făcut o întindere. Vom avea confirmarea luni, după RMN. Să sperăm că nu este ceva mai grav”, a declarat antrenorul Vasile Miriuţă.

Ceahlăul îl mai are la recuperare pe Garcia, trimis în Germania, la medicul lui Bayern, de unde va reveni săptămâna aceasta.

Şi cam aici se opresc bucuriile de „vacanţă” ale pietrenilor. Aceştia au rămas la stadion până duminică dimineaţă, pentru refacere, iar după o alergare, au plecat acasă. Jucătorii şi antrenorii sunt liberi până marţi, când vor intra în cantonament.

„Pauza este binevenită, dar nu o vom trata uşor. Vom începe cu două antrenamente, marţi, miercuri, joi şi vineri, să încărcăm din nou bateriile. Nu avem timp să lăsăm lucrurile uşor. Trebuie să ne pregătim să rămânem la o formă bună”, a mai declarat antrenorul pietrenilor.

Ceahlăul va susţine şi trei jocuri în cele aproape trei săptămâni de pauză. Sigur este cel cu Zimbru Chişinău, de pe 6 septembrie, ultimul din această serie. Petrotub Roman este o posibilă adversară pentru formaţia de Liga I, care ar mai avea de rezolvat un singur amical.

Campionatul se va relua cu etapa a opta, în care Ceahlăul va juca în deplasare, contra Astrei.