Ceahlăul Piatra Neamţ – Viitorul Voluntari 0 – 0
Stadion Municipal, vreme friguroasă, teren îngheţat, spectatori, cca 1500
Ceahlăul: Jovic – Cazan, Marc, Cânu, Gheorghiu – Chitoşcă(Rusu 46), Stana(Ichim 80), Achim, Popadiuc(Onciu 59) – Constantinescu, Golubovic. Antrenor, Vasile Miriuţă.
Viitorul: Balauru – Bejan, Puţanu, Larie, Toşca – Nikolov, Benzar, Lazăr(Dică 70) – Gavra(Şerban 85), Axente(Rusu 77), Băluţă. Antrenor, Bogdan Argeş Vintilă
Arbitrii: Marius Bocăneală – principal, Mircea Orbuleţ, Andrei Constantinescu – asistenţi, Adrian Cojocaru – rezervă.
Observatori: George Ionescu, Romeo Paşcu
Cartonaşe galbene: Stana
Duminică seară au fost zero grade în aer la Piatra Neamţ, şi atât a fost şi pe tabela de marcaj la finele partidei dintre Ceahlăul şi Viitorul Voluntari, în runda a 17-a, ultima a turului, ligii întâi. Deşi au fost ocazii la cele două porţi, cele două combatante s-au anihilat pe durata celor 90 de minute, fiecare echipă acumulând câte un punct la finalul meciului. Partida de la Piatra Neamţ a început cu un moment festiv, gazdele de la FC Ceahlăul oferindu-i un buchet imens de flori şi câteva cadouri observatorului Romeo Paşcu cel care, după jocul de duminică seară, şi-a anunţat retragerea din fotbal. Ajuns la 70 de ani, Romeo Pascu a condus cluburi precum FC Braşov, Gloria Bistriţa şi Astra şi se află în fenomen încă din anii 60, iar în ultimii ani a fost observator la partidele din liga întâi. „M-am gândit foarte bine şi am ajuns la concluzia că e mai bine să mă retrag. Am avut 41 de ani în activitatea de preşedinte, director general sau secretar de club, mi-am făcut datoria”, a spus la finele jocului de la Piatra Neamţ, Romeo Paşcu. În ciuda vremii friguroase de afară, partida de la Piatra Neamţ a început furibund, iar în minutul nouă s-au consemnat două ocazii imense la cele două porţi. Mai întâi, Chitoşcă a beneficiat de o pasă excelentă venită de la Constantinescu, a şutat în doi timpi din situaţie favorabilă, dar Balauru a blocat la timp. Imediat, la poarta cealaltă, a şutat din careu, dar Jovic a fost atent şi a respins în corner. Achim are şi el o situaţie bună în minutul 10, dar şutul acestuia a fost blocat în ultimul timp de un fundaş advers. A urmat şutul superb al tânărului Popadiuc, dar mingea a atins transversala şi a ieşit afară, după o nouă pasă superbă pe spate a lui Constantinescu. Puştii Viitorului au şutat şi ei de două ori la poartă, dar fără emoţii pentru Jovic pentru ca, în minutul 34, să se consume cea mai mare ocazie a gazdelor din prima repriză. Acelaşi Constantinescu a centrat în careu, Achim a prelungit cu călcâiul şi, din poziţie uşor incomodă, Cânu a trimis cu capul puţin peste transversală. Din nou Achim este blocat în ultimul moment de un fundaş advers la o fază în careul oaspeţilor, pentru ca repriza să se încheie cu ocazia bună a lui Nikolov care, a şutat din vole, dar mult peste poartă. Viitorul, formaţie ameninţată cu retrogradarea, a început mai energic repriza a doua, a controlat centrul terenului, iar Băluţă, în minutul 50, a căzut în careul gazdelor după un contact cu un adversar. Oaspeţii au cerut lovitură de la 11 metri, dar centralul Bocăneală a lăsat jocul să continue. Golubovic a semnat cea mai mare situaţie de gol a gazdelor din partea a doua, când a şutat din careu, din poziţie favorabilă, dar Balauru a respins. La acea fază, Gheorghiu era şi el singur în careu şi dacă primea pasă de la atacantul sârb, ar fi deschis scorul. Finalul de meci a aparţinut jucătorilor de la Viitorul, care au trimis periculos la poartă, la şutul lui Benzar, dar mingea s-a dus milimetric pe lângă poartă, pentru ca, în minutul 90, Băluţă să rămână singur cu Jovic, dar tânărul jucător al Viitorului s-a pierdut şi şutul lui a fost blocat în extremis de Jovic. S-a terminat zero la zero, rezultat care avantajează mai mult pe Ceahlăul, formaţie care cu 27 de puncte încheie turul pe poziţia a şasea în ierarhia internă, fiind depăşită de Dinamo, care a bătut cu 1 – 0 pe FC Botoşani şi a ajuns la 28 de puncte. „Este un rezultat echitabil, am întâlnit astăzi o echipă bună, spre foarte bună, cu aceşti jucători tineri, care nu îşi merită locul actual din clasament, ar fi trebuit să se situeze mai sus”, a spus la final tehnicianul pietrean, Vasile Miriuţă. De partea cealaltă, cu punctul obţinut sub Pietricica, formaţia lui Bogdan Argeş Vintilă, a acumulat 14 puncte, a urcat o poziţie în clasament, până pe 16, dar este în continuare pe loc retrogradabil. „Cu toate că am întâlnit o echipă bună, consider că puteam câştiga cele trei puncte. Ne-am creat mai multe ocazii decât ei, şi ei au avut ocazii şi, dacă reuşeam să marcăm, cu siguranţă câştigam. Am jucat mai bine în partea a doua, băieţii şi-au dat seama că se poate câştiga. Dacă arbitru n-a dat, înseamnă că nu a fost penalty, asta-i viaţa, mergem mai departe. Acest egal ne ajută doar ca moral, atât, am fi vrut să câştigăm pentru a ieşi din această zonă a clasamentului. Cred că terenul a influenţat evoluţia ambelor echipe, pentru că am văzut jucători care alunecau şi cred că este inuman pentru jucători să se mai dispute cele două etape din retur şi să se antreneze la asemenea temperaturi”, a spus la final antrenorul de la Viitorul. Dacă federaţia decide să se joace cele două etape din retur, Ceahlăul mai întâlneşte sâmbătă, pe teren propriu, pe Steaua, şi marţea viitoare, în deplasare, pe Corona Braşov.