Ceahlăul a încheiat turul groaznic

ceah-u clujCeahlăul Piatra Neamţ – Universitatea Cluj 0 – 6 (0 – 3). Au marcat, Lemnaru 26’ penalti, 69’ penalti, Mengolo 45’, 45+4’, 60’, Gorea 82’ autogol.

Stadion: Municipal, teren moale, vreme friguroasă, spectatori, cca. 150

FC Ceahlăul: Calancea – Gheorghiu, Gorea, Cazan, Slavickas – Tabacariu, Onciu – Chitoşcă(Jovic 25’), Ştefănescu, Margină(Popadiuc 71’) – Mândruşcă(Pavel 52’). Antrenor, Florin Marin.

Universitatea Cluj: Panagopoulos – Jovanovic, Ninu, Skvorc(Neag 73’), Bambara – Cristocea(Kovacs 63’), R. Costin – Mengolo, Ceppelini, Viveiros(Martins 63’) – Lemnaru. Antrenor, George Ogăraru.

Cartonaş galben: Cazan 68’

Cartonaş roşu: Calancea 22’

Arbitrii: Adrian Comănescu – central, Aurel Oniţă, Valentin Avram – asistenţi, Ionuţ Anghelinei – rezervă.

Observatori: Sorin Boca, Cătălin Cursaru.

Ceahlăul Piatra Neamţ a încheiat groaznic prima parte a sezonului 2014 – 2015, după ce a pierdut cu 0 – 6 confruntarea de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, din etapa cu numărul 17. Eşecul de sâmbătă cu şepcile roşii poate fi considerat unul dintre cele drastice din istoria clubului pietrean pe prima scenă fotbalistică, şi care a confirmat încă o dată că FC Ceahlăul traversează una dintre cele mai grele perioade. Confruntarea de pe Municipalul din Piatra Neamţ a început în nota echilibrului, între două formaţii cu aceleaşi obiective, salvarea de la retrogradare, şi între 2 tehnicieni din generaţii diferite, Florin Marin, respectiv George Ogăraru. Dacă primul s-a bazat pe un lot foarte tânăr şi cu puţină experienţă la nivelul ligii întâi, Ogăraru a venit la Piatra Neamţ cu o formaţie destul de echilibrată valoric, cu jucători autohtoni, dar cu experinţă, cum ar fi Vasilică Cristocea, dar şi cu fotbalişti străini care, în cele din urmă, au făcut diferenţa. Practic, putem spune că istoria jocului de sâmbătă s-a scris în minutul 22, atunci când centralul Comănescu, ajuns la 10 penaltiuri acordate în acest tur, a acordat lovitură de la 11 metri pentru clujeni, la intervenţia din marginea careului a lui Calancea la Mengolo. Mai mult, goal-kepper-ul pietrean a primit direct şi cartonaş roşu la acea fază şi a fost eliminat de pe teren. Florin Marin a fost nevoit să scoată un jucător, pe Chitoşcă, pentru a-l trimite în poartă pe sârbul Jovic. Fostul jucător al Stelei, Lemnaru, a transformat de la punctul cu var şi studenţii clujeni au deschis scorul la Piatra Neamţ. Golul primit, eliminarea lui Calancea, plus tinereţea multora dintre jucătorii pietreni, au făcut ca Ceahlăul să nu se mai descurce până la final, mai mult au mai încasat alte 5 goluri. Pe finalul primei reprize, acelaşi Mengolo a marcat pentru 2 – 0, în minutul 44, după ce l-a driblat şi pe Jovic şi a înscris în poarta goală. Atacantul de culoare al clujenilor a mai înscris o dată până la pauză, în prelungirile primei reprize, cu un şut la colţul scurt şi astfel formaţia de sub dealul Feleacului a intrat cu un avantaj consistent la vestiare. Principalul gazdelor l-a schimbat după pauză pe Mândruşcă cu Pavel, în încercarea de a forţa atacul, însă eficienţi au fost tot oaspeţii, care au mai punctat de 3 ori în repriza a doua. Mai întâi a făcut-o acelaşi Mengolo, care în minutul 60 şi-a trecut în cont hattrick-ul. A urmat al doilea gol al lui Lemnaru, care a înscris tot din lovitură de la 11 metri, pentru ca Gorea, după ce a deviat în proprie poartă şutul lui Raul Costin, să închidă tabela în minutul 80. S-a terminat 6 – 0 pentru Universitatea Cluj, formaţie care după succesul de la Piatra Neamţ a ajuns la 18 puncte şi deocamdată iernează pe un loc neretrogradabil, al 11-lea. „Suntem fericiţi pentru că este o victorie mare, pe care ne-o doream şi de care aveam foarte mare nevoie pentru situaţia din clasament, dar îmbucurător este jocul pe care l-a prestat echipa. Mă bucur foarte mult pentru Mengolo că a reuşit să marce un hattrick, este un jucător în care am crezut şi pe care încercăm să îl ajutăm cât mai mult pentru a fi important în această echipă, dar toată echipa a jucat bine astăzi. Cred că ultimele noastre 4 meciuri au fost destul de bune, iar echipa începe să evolueze aşa cum mi-am dorit eu când am venit la Universitatea”, a spus după meci principalul clujenilor, George Ogăraru. De partea cealaltă, Ceahlăul a încheiat un tur mai mult decât oscilant, cu evoluţii foarte bune după etapa a doua, însă care de pe data de 29 august, de la succesul cu 2 – 0 în faţa Concordiei Chiajna, nu a mai câştigat în campionat, reuşind în această perioadă să adune doar 4 puncte. Antrenorii, jucătorii, oficialii, angajaţii şi suporterii acestui club aşteaptă cât mai repede un răspuns din partea unui potenţial investitor, care să redreseze situaţia financiară, astfel viitorul Ceahlăului va fi unul destul de greu. Până atunci, galbe-negrii au intrat în vacanţa de iarnă şi, dacă problemele se vor rezolva, reunirea este programată în jurul datei de 12 ianuarie, 2015.

„Este cel mai ruşinos scor din istoria clubului”

Concluziile după meciul cu Universitatea Cluj, în care Ceahlăul a pierdut cu 0 – 6, sunt puţine şi clare. FC Ceahlăul are nevoie de bani pentru a-şi reveni, altfel situaţia va fi una critică. Secundul pietrean, Costel Ilie, a vorbit despre acest ultim joc şi despre problemele cu care se confruntă clubul în ultima perioadă.

Rep: Costel Ilie, o după-amiază grea pentru Ceahlăul, 0 – 6 cu U Cluj, cum ai caracteriza acest meci?

C.I: Într-adevăr este cel mai ruşinos scor pe care l-a trăit clubul nostru din toată istoria lui. Sperăm să trecem peste acest moment dificil din viaţa echipei. Consider că momentul delicat al partidei a fost eliminarea lui Calancea, şi implicit lovitura de pedeapsă. Lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul, dar asta nu scuză cu nimic prestaţia din această după amiază.

Rep: S-a rupt jocul la acea eliminare?

C.I: Aşa este, fiind jucători tineri, atât cei care au început titulari cât şi cei care au intrat pe parcurs, nu au ştiut să gestioneze momentul care, încă o dată spun, a fost decisiv.

Rep: Au contat şi absenţele din lotul echipei, fără căpitan, fără mulţi jucători experimentaţi?

C.I: Bineânţeles, pentru că aceşti copii, care au un viitor frumos pe lângă jucătorii cu experienţă, care ne-au lipsit astăzi, dar şi pe parcursul turului, mă refer la Dumitraş, care este un jucător de bază, Marc care a fost suspendat, mijlocaşii centrali, Achim şi Clonin, contează foarte mult absenţa lor şi nu putem compensa decât cu o luptă de sacrificiu dusă la extrem.

Rep: Ceahlăul nu a mai câştigat de 3 luni, şi s-au strâns doar 4 puncte în 10 etape, ce se întâmplă?

C.I: Am început primele două etape destul de prost, apoi ne-am revenit cu cele două victorii din deplasare de la Tg. Jiu şi victoria împotriva Stelei. Într-adevăr, şi problemele din cadrul echipei şi din cadrul clubului, şi-au spus oarecum cuvântul şi apasă pe umerii jucătorilor noştri.

Rep: Cum aţi reuşit să motivaţi jucătorii în condiţiile în care nu şi-au luat banii de luni bune?

C.I: Sunt ceva probleme cu întârzieri salariale, dar nu sunt probleme foarte grave cum am înţeles că sunt la alte cluburi. La vârsta lor, a băieţilor noştri, într-adevăr contează şi partea materială, dar ei acum trebuie să fie dornici de afirmare şi să lase la o parte problemele financiare.

Rep: Sunt speranţe să se îndrepte situaţia financiară la echipă?

C.I: Noi sperăm ca în această pauză de iarnă să mai rezolvăm câteva probleme care au apărut în cadrul clubului şi să pornim cu dreptul în noul an.

Rep: E posibil să apară schimbări în cadrul lotului în această pauză competiţională?

C.I: Sigur, după acest parcurs al nostru din tur va urma o şedinţă a Consiliului de Administraţie, unde se vor lua măsuri, decizii, se vor face transferuri, vor pleca jucători, acum este prematur să vă pot spune aşa ceva.

Pînă la încheierea ediţiei, în etapa a 17-a a ligii întâi s-au mai jucat meciurile: Gaz Metan Mediaş – FC Braşov 2 – 1, Viitorul Voluntari – FC Botoşani 1 – 2, Pandurii Tg. Jiu – Rapid Bucureşti 2 – 0 şi Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti 6 – 1.