Ceahlăul II Piatra Neamţ a retrogradat, Pojorâta a promovat

fc cetateaCriza financiară şi sportivă prin care trece clubul Ceahlăul se resimte şi la nivelurile inferioare. Pe lângă echipa fanion a clubului, FC Ceahlăul, care a retrogradat din liga întâi, şi formaţia satelit, Ceahlăul II, a retrogradat din liga a treia, deşi în ultima etapă avea nevoie de cel puţin un rezultat de egalitate pentru a se salva. Băieţii lui Vali Avădanei au pierdut însă cu 1 – 2 partida de acasă cu Bucovina Rădăuţi, şi din sezonul viitor vor evolua la judeţ. Singura câştigătoare dintre cele 3 echipe nemţene care au evoluat la finele săptămânii trecute este Petrotub Roman, care s-a impus cu 4 – 1 în disputa de acasă cu Sporting Lieşti. Cetatea Tg. Neamţ a pierdut cu 0 – 3 confruntarea din deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, şi a încheiat campionatul pe locul 5. Marea performeră din seria întâi a ligii a treia este Bucovina Pojorâta, formaţie care a promovat în liga a doua, după ce în partida decisivă, susţinută acasă cu liderul Ştiinţa Miroslava, s-a impus cu 2 – 1 şi, cu 51 de puncte, merge din campionatul următor în eşalonul 2 fotbalistic. Cei de la Miroslava, care au condus aproape tot returul, au încheiat stagiunea pe locul al doilea, cu 49 de puncte.

Petrotub Roman – Sporting Lieşti 4 – 1 (3 – 1)

Fotbaliştii de la Petrotub Roman s-au despărţit de suporteri şi de ultima ediţie de campionat a ligii a treia printr-o victorie, după ce s-au impus cu 4 – 1 în confruntarea cu Sporting Lieşti. Băieţii lui Gabi Ţapu au evoluat aproape perfect în meciul cu cei de la Lieşti şi au arătat încă o dată că se află într-o formă sportivă foarte bună, după ce au câştigat ultimele 3 meciuri la rând, cu Aerostar Bacău, FC Zagon şi acum cu gălăţenii de la Lieşti. Principalul Gabi Ţapu era oarecum supărat de faptul că acest campionat s-a încheiat într-un moment foarte bun pentru echipa sa. „Sincer, îmi pare rău că s-a terminat pentru că echipa îşi revenise şi chiar jucam bine, marcam multe goluri, dar asta e”. După un început mai echilibrat, gazdele au deschis scorul în minutul 12, după reuşita lui Tofan, şi l-au majorat în minutul 21, atunci când Petrila a înscris din lovitură liberă de la 11 metri. Oaspeţii au redus din handicap în minutul 31, însă Ţapu a majorat avantajul d edouă goluri până la pauză, după reuşita din minutul 41. În partea a doua, Petrotub a mai punctat o dată, pe final, prin rezerva Sofroni, iar gruparea de la malul Moldovei s-a impus cu 4 – 1. În urma acestui succes, romaşcanii au încheiat stagiunea pe locul 6 în clasamentul seriei întâi, cu 35 de puncte, după 11 victorii, două rezultate de egalitate şi 9 înfrângeri. „A fost un meci aşa cum m-am aşteptat. Băieţii au evoluat foarte bine, cu excepţia începutului de meci, când am intrat mai greu în joc. Am marcat de 4 ori, dar ne-am creat şi alte situaţii de gol, însă per total sunt mulţumit. Le-am dat vacanţă băieţilor şi aşteptăm să vedem ce va urma. Eu sper ca acest club să continue cel puţin în liga a treia”, a mai declarat Gabi Ţapu. În jocul de vineri, Petrotub a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Ciuclea, Rotariu, Marin, Măgirescu, Stahie, Brăescu, Petrila, Popa, Dutciuc, Tofan şi Ţapu, iar pe parcurs au mai intrat Sofroni, Talpalariu, Furtună şi Rotaru. Jucătorii de la Petrotub au intrat în vacanţa de vară, însă se vor întâlni în una din zilele următoare la stadion cu antrenorii şi oficialii pentru a sărbători finalul de campionat.

Sepsi Sf. Gheorghe – Cetatea Tg. Neamţ 3 – 0 (0 – 0)

Cetatea Tg. Neamţ a încheiat cu o înfrângere actuala stagiune, după ce a pierdut cu 0 – 3 meciul din deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, considerată de mulţi specialişi, cea mai puternică formaţie din seria întâi. În ciuda rezultatului, unul la scor de neprezentare, băieţii lui Dan Zavate au evoluat foarte bine pe terenul covăsnenilor şi au primit cele 3 goluri pe final, în decurs de numai 7 minute, de la acelaşi jucător, Coman. Cetatea a jucat bine în deplasarea de la Sepsi, însă oboseala şi-a spus cuvântul, şi a primit cele 3 goluri între minutele 70 şi 77, când defensiva a cedat în faţa lui Ion Coman. S-a terminat 3 – 0 pentru trupa din Sf. Gheorghe, care a încheiat stagiunea pe locul 3, în timp ce echipa de la poalale Cetăţii s-a clasat în final pe poziţia a cincea, fiind devansată de Aerostar Bacău. „Cred că oboseala a contat foarte mult în stabilirea rezultatului final. Am jucat destul de bine la Sf. Gheorghe, în faţa unei echipe destul de bune pentru nivelul ligii a treia şi, din păcate, am primit cele 3 goluri în doar 7 minute. Asta e, am vrut să ne despăriţm de acest campionat printr-un rezultat pozitiv, dar nu a fost să fie. După meciul de la Sf. Gheorghe am dat pauză totală jucătorilor şi aşteptăm să vedem ce va urma”, a declarat antrenorul Daniel Zavate, care în jocul de la Sf. Gheorghe a folosit următoarea formulă de echipă: Luca, Ungureanu, Rotaru, Mihăeş, Huţanu, Păiuş, Chirilă, Bucătaru, Mariş, Miron şi Bobric, iar pe parcurs au mai intrat Vavriţă, Olariu şi Varea.

Ceahlăul II Piatra Neamţ – Bucovina Rădăuţi 1 – 2 (1 – 1)

Din păcate, Ceahlăul II Piatra Neamţ a retrogradat în liga a patra, după ce a pierdut ultimul meci din actuala stagiune, 1 – 2 pe teren propriu cu Bucovina Rădăuţi. Oaspeţii au început mai bine partida de pe terenul sintetic şi au deschis scorul încă din minutul 5, după reuşita lui Julei, însă gazdele au replicat imediat şi au egalat în minutul 28, atunci când Radu Ungureanu a făcut 1 – 1. Acest rezultat era perfect pentru elevii lui Vali Avădanei de a juca şi anul viitor în eşalonul 3, însă în repriza a doua, Hrimiuc a marcat în minutul 75 şi a adus toate cele 3 puncte celor de la Rădăuţi. Dacă lua cel puţin un punct, Ceahlăul II trecea înaintea celor de la Zagon în clasament şi se salva de la retrogradare, însă, după un campionat foarte greu, în primul rând financiar, nu cred că se putea mai mult. În partida cu cei de la Rădăuţi, tehnicianul Vali Avădanei a folosit următoarea formulă de echipă: Barna, Hebriştean, Mitrofan, Călin, Samson, R. Ungureanu, Rotaru, Mateeş, Drăghiceanu, Nedelcu şi Ihnatiuc, iar pe parcurs au mai intrat Plăcintă, Şoimaru şi Ş. Ungureanu. Satelitul Ceahlăului nu a reuşit nicio victorie în acest sezon pe teren propriu, iar cele două succese au fost realizate în deplasare. După ultimul comunicat trimis de finanţatorul Angelo Massone, obiectivul major pentru Ceahlăul II este revenirea după doar un singur sezon în liga a treia.