Ceahlăul- FC Braşov 1-1 (0-0)

Prima „breşă”

Au marcat: Cânu, min. 51/ Surdu, min. 65

Braşovul a provocat prima „breşă” în rezistenţa de beton a Ceahlăului, care a pierdut primele puncte pe teren propriu, aseară, în acest campionat. Formaţia pietreană a ieşit incomplet refăcută din pauza competiţională, iar absenţele din primul unsprezece i-au influenţat evoluţia.

Gazdele au părut precaute în prima repriză, în care au fost totuşi cel mai aproape de gol. Golubovic nu a nimerit însă poarta, din trei încercări, iar prima repriză s-a încheiat 0-0 aproape peste tot. Doar puţină tensiune, după ce Jula şi portarul Marinescu s-au ciocnit de două ori. Şi huiduieli copioase la adresa directorului Braşovului, Constanti Zota.

Ceahlăul a revenit cu altă atitudine de la vestiar, iar prima schimbare în formaţie a dat rezultat. Constantinescu a executat un corner de pe dreapta, iar Cânu, liber, a reluat cu capul pentru 1-0.

Tribuna s-a relaxat, anticipând un final ca în meciul cu Oţelul, dar Surdu a stricat tradiţia pe Municipal, pe care nu mai înscrisese nici un „străin” până aseară. Braşoveanul a egalat cu un şut la colţul lung şi a stabilit scorul partidei, în ciuda eforturilor Ceahlăului de a reuşi al doilea gol.

Ceahlăul: Jovic- Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan- Achim (Velici, min. 78), Onciu- Gheorghiu, Golubovic, Chitoşcă (M. Constantinescu, min. 46)- Jula (Dică, min. 69);

FC Braşov: Marinescu- Străuţ, Machado, Ionescu, Da Silva Sergio- Aganovic (Santos, min. 78)- Popa (Vagner, min. 56), Dias (Mateiu, min. 62), Buga, Surdu- Cristea.