Ceahlăul are şi noroc

Abel Camara, Ovidiu Marc.

* Nemţenii au luat un punct la Ploieşti, unde au egalat din primul şut pe poartă

Ceahlăul pare să aibă de toate pentru a reuşi mai mult decât şi-a propus în acest campionat. La Ploieşti, unde a jucat sâmbătă seară, în cea de a cincea etapă a Ligii I, într-un meci care nu i-a mai ieşit precum celelalte, formaţia nemţeană s-a dovedit norocoasă. În timp ce gazdele, care au deschis repede scorul, îşi provocau soarta ratând, nemţenii au înscris din primul şut pe poartă, în min. 71, un gol de un punct. Cazan a centrat, Jula a întors până la Golubovic, iar bosniacul a reluat din vole pentru 1-1. 1-0 se făcuse încă din min. 7, când Hamza a trimis précis cu capul din centrarea lui Boudjemma.

Deşi a dominat copios prima repriză, Petrolul, cu un 11 alcătuit doar din străini, nu a fructificat această superioritate. Ceahlăul a echilibrat disputa după pauză şi a dat lovitura spre finalul întâlnirii.

A fost a doua  reuşită consecutivă a căpitanului în deplasare. Golubovic a înscris şi la Cluj, unde meciul s-a încheiat tot 1-1, şi are o medie mult mai bună decât în campionatul trecut, când a fost golgeterul echipei pentru a doua oară.

Ceahlăul a coborât pe locul 7 după etapa a cincea, de pe 5, cu 8 puncte.

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan- Constantinescu, Stana (Onciu, min. 65), Achim, Chitoşcă (Gheorghiu, min. 33) – Golubovic – Jula (Ichim, min. 75)

Vasile Miriuţă, antrenor Ceahlăul: “A fost un meci foarte greu, împotriva uneia dintre cele mai bune echipe la ora actual, alături de Steaua și Astra. Ne-au dominat în prima repriză, am suferit, am avut şi șansă. În partea a doua, am ieşit şi noi la joc. Sunt mulţumit cu acest punct. Petrolul a fost echipa mai bună”.