Ceahlăul arată din ce în mai rău

ceahlau Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamț 2-0 (2-0). A marcat Pălimaru 7’, 23’

Gloria: Sârbu – Chivu, Dănță, Ghinea, Ghiță – Popescu, Dumirescu, Danciu, Burlacu(Răduca 86’) – Dedu(Bobe 62’), Pălimaru. Antrenor, Ioan Viorel.

Ceahlăul: Calancea – Călin(Gheorghiu 46’), Cazan, Masella, Margină – Stana, Tabacariu – Popadiuc, Ștefănescu, Stahie – Nedelcu(Căruță 55’). Antrenor, Costel Ilie.

Arbitrii: Iulian Dima – central, Peter Joszef, Adrian Ionescu – asistenți

Ceahlăul Piatra Neamț a ajuns la cea de-a patra înfrângere consecutivă în toate competițiile și a treia în campionat, după ce a cedat cu 0-2 meciul restanță din deplasare cu Gloria Buzău, din etapa a doua a ligii a doua. La fel ca și în precedentele confruntări, elevii lui Costel Ilie au început prost și disputa de la Buzău și au primit gol încă din minutul 7, atunci când atacantul Pălimaru a marcat cu capul din 6 metri. Același Pălimaru putea mări avantajul gazdelor în minutul 19, însă șutul acestuia din marginea careului de 16 metri s-a dus peste poarta lui Calancea. Fostul atacant de la CSMS Iași nu a mai ratat ținta în minutul 23, când a profitat de greșeala lui Masella și l-a învins pe Calancea cu un șut din interiorul careului. Omniprezentul Pălimaru își putea trece în cont hattrik-ul în minutul 44, însă lovitura sa de cap a fost scoasă senzațional de la vinclu de portarul pietrean. Așa cum s-au desfășurat ostilitățile, s-a văzut clar că jucătorii pietreni au fost aproape inexistenți pe teren în prima repriză și au avut apariții sporadice în jumătatea adversă. La adăpostul a două goluri, gazdele au cedat centrul terenului în partea a doua, Costel Ilie l-a înlocuit pe Călin cu Gheorghiu, un jucător cu profil mai ofensiv, iar în minutul 50, Ștefănescu a șutat din marginea careului mare dar nu a prins cadrul porții. Cea mai mare ocazie de gol a Ceahlăului s-a petrecut în minutul 52, când Margină a pătruns în careu, însă șutul acestuia de la aproximativ 12 metri a fost unul slab și i-a permis lui Sârbu să rețină. Oaspeții l-au trimis în luptă și pe Căruță, însă tânărul atacant pietrean nu a avut prea multe oportunități, cum nici colegii lui nu au fost mai inspirați, tot gazdele au fost mai periculoase la ocaziile lui Danciu și Bobe, însă nu s-a mai schimbat nimic pe tabelă și partida s-a încheiat cu victoria meritată a formației din Buzău, care miercuri a înregistrat primul succes din acest campionat.

Ceahlăul a arătat încă o dată slab într-un meci oficial, este foarte departe de ceea ce vrea conducerea clubului, promovarea în primul eșalon, iar principalul Costel Ilie trage un semnal de alarmă că situația poate fi și mai grea dacă jucătorii nu își schimbă atitudinea față de meseria pe care și-au ales-o. „A fost un meci cu două reprize total diferite. Parcă este un blestem, ne-am obișnuit să începem cu handicap încă din primele 10 minute, pe o lispă de marcaj. Al doilea gol l-am făcut cadou printr-o greșeală a lui Masella. Am ieșit de la cabine mult mai motivați, mult mai determinați, ne-am creat ocazii, în special prin Margină singur cu portarul, dar a fost prea târziu. Păcat că ne trezim destul de târziu, am tras și voi trage în continuare un semnal de alarmă către echipa mea, pentru că prin atitudinea pe care o arătăm în teren nu mai putem continua așa. Trebuie să ne trezim, să dăm dovadă de caracter, de sacrificiu, altfel doamne ferește să nu fim la retrogradare. Avem 4 înfrângeri la rând, nu suntem într-un moment bun, suntem într-un moment dificil dar sper în ceasul al 12-lea să fim conștienți și să realizăm că nu trecem printr-un moment bun, dar numai cu o unitate de grup putem redresa situația“.

Costel Ilie se află în fața unui moment foarte greu în cariera de antrenor și, pe lângă pregătirea sportivă, trebuie să lucreze și la latura psihică a jucătorilor pentru a-i motiva să intre cu încredere pe teren. „Meseria asta de antrenor implică foarte multe, și un bun antrenor și un bun psiholog și un bun mentor. Nu știu dacă la momentul actual le întrunesc pe toate, eu fac tot ceea ce depinde de mine pentru a purta discuții și colective și individuale cu jucătorii să îi ajut, să ne ajutăm să trecem peste acest moment greu“, a mai declarat Costel Ilie.

După înfrângerea de la Buzău, Ceahlăul a rămas cu 3 puncte, a coborât pe poziția a 11-a în clasamentul seriei întâi, iar sâmbătă, de la ora 11, va evolua pe teren propriu cu Dunărea Călărași.

„Toată lumea a adus clubul în această situație“

* Interviu cu mijlocașul Daniel Stana

Mijlocașul Daniel Stana s-a recuperat în totalitate după problema medicală care l-a ținut departe de teren în primele etape ale noului sezon, iar miercuri a evoluat titular în eșecul, 0-2, din deplasare cu Gloria Buzău. Cel mai experimentat jucător din lotul pietrean spune că Ceahlăul a ajuns într-un moment foarte greu, atât sportiv cât și financiar, iar la situația grea în care s-a ajuns au fost de vină toți cei care au lucrat sau lucrează în acest colectiv. Daniel Stana spune că toată lumea trebuie să pună umărul pentru a depăși aceste momente grele.

Reporter: Daniel Stana, cum te simți în acest moment și cum a fost jocul de la Buzău?

Daniel Stana: Sunt bine, chiar mă bucur că după meciul cu Buzău mă simt bine și sper ca și în continuare, din punct de vedere medical, totul să fie ok. Avem un început de campionat greu, liga întâi este liga întâi, iar liga a doua este total diferită de ceea ce se joacă în primul eșalon, iar dacă acum suntem aici trebuie să ne adaptăm la cerințele ligii a doua. La Buzău a fost un început prost de meci, iar a doua repriză, zic eu, cred că ne-a aparținut în totalitate. Dacă eram puțin mai atenți, mai convinși, puteam să intrăm în joc la ocazia mare a lui Margină, era 2-1, mai erau 30 de minute și puteam spera, dar dacă nu a fost să fie, acum e tardiv.

Rep.: Ești un jucător care ai evoluat la multe echipe, cum este la momentul de față atmosfera din vestiar?

D.S.: Eu am mai întâlnit o situație de acest gen în timpul pe care l-am petrecut la CFR Cluj. Nu este o perioadă bună pentru niciunul din echipă, dar atâta timp cât suntem aici trebuie să încercăm, să ne străduim mai mult și să încercăm să ne revenim, pentru că până la urmă situația este una delicată, iar dacă mergem pe linia asta nu se vede un viitor bun. Este o situație delicată și până la urmă trebuie să fie înțelegere din ambele părți și trebuie să conștientizăm că vina ne aparține și nouă, dar le mai aparține și altor persoane, și asta mi-o asum ce spun.

Rep.: Cu Călărași, întrevedeți ceva mai bun?

D.S.: Păi la fiecare meci încercăm să jucăm cât mai bine și să obținem cele 3 puncte, dar de multe ori vedeți și dumneavoastră, diferența este făcută de calitatea sau greșeala unui jucător. Cred că altă soluție nu e decât să începem și noi să adunăm, ce se poata aduna, și să încercăm să ieșim din situația asta pentru că o echipă care anul trecut a jucat la liga întâi să ajungă în situația asta, nu e chiar plăcut, până la urmă, eu unul nu vreau să mă fac de râs și de asta încerc să ajut cât pot mai mult. Discutăm și noi în vestiar, și cu stafful, și între noi jucătorii am avut discuții de genul acela că sunt jucători care au oferte și că cluburile sunt cu ochii pe ei, să ajungi în situația asta, nu știu dacă pe viitor te poate lua cineva când, pe românește vorbind, tu ești ciuca bătăilor. Oamenii care vor să te ia, vor să vadă că ești acolo în față, ce prestezi în teren.

Rep.: E una dintre cele mai grele perioade ale tale ca fotbalist, și sportiv și financiar?

D.S.: Eu am mai trăit o situație asemănătoare la Săgeata Năvodari, unde un tur și 5 etape din retur, tot așa am jucat fără bani. Nu mi-am mai recuperat acei bani, dar nu mă mai gândesc la ce-a fost, așa că am mai întâlnit astfel de situații și acum sunt obișnuit. Într-adevăr, nu este o situație bună și nu convine nimănui, nici nouă jucătorilor și nici antrenorilor, pentru că dacă e să fim sinceri, degeaba vine antrenorul și zice tu faci 200 de alunecări, dacă tu ai o masă la ora 12 și mai mănânci a doua zi la ora 12, adică sunt niște factori care duc la niște situații pe care noi le înțelegem mult mai bine din interior și aș prefera să rămână în interior, însă cert este că e o situație foare grea și ar trebui ca oamenii care iubesc orașul acesta, echip aceasta, și așa în situația care e, pentru că important e să fii și la bine și la rău. Când echipa a fost pe locul 6, lumea se mândrea cu FC Ceahlăul. Trebuie să conștietizăm că suntem unde suntem și trebuie să ne unim toți și să încercăm să scoatem această echipă din zona în care este.