Bucovina Pojorâta – Ceahlăul Piatra Neamț 3-3 (3-2)

Stadion: Comunal, teren greu, vreme închisă, spectatori, cca. 800

Bucovina: Pop – Cristescu, Răuță, Moisii, Jarda -Jugaru, Nuțescu, Căinari, Buhăceanu, Acostăchioaie – Coman. Rezerve: Puianu, Stănescu, Vițu, Pâslaru, Țârțârău, Duțică. Antrenor, Dan Mândrilă.

FC Ceahlăul: Barna – Cerra, Ortega, Napoli, Călin, Galan, Nedelcu, Mitrofan, Rodriguez, Mendy, Margină. Rezerve: Novara, Barb, Gonzalez, Gomis, Lupei, Mateiciuc, Bamba. Antrenor, StefanoMaccoppi.

Arbitrii: Marius Chioran – central, Mihai Marica, Iulian Brânză – asistenți.

Ceahlăul Piatra Neamț a obținut cel de-al doilea punct din returul ligii a doua, după remiza de miecuri, 3-3, din deplasare cu Bucovina Pojorâta, din etapa cu numărul 21. Așa cum era de așteptat, confruntarea de la Pojorâta s-a dovedit a fi una tensionată și echilibrată, între două formații care au același obiectiv, salvarea de la retrogradare și care se agață de fiecare meci pe acest final de sezon regulat pentru a intra cu cât mai multe puncte în play out. Partida de la Pojorâta, disputată pe o vreme mohorâtă și pe un teren destul de greu, a început cu o eliminare în tabăra gazdelor. Antrenorul Dan Mândrilă a fost trimis în tribună de centralul Chioran, pentru că a șutat într-o minge aflată la marginea terenului.

După un început destul de echilibrat, între două echipe care mai mult s-au tatonat, finalul primei reprize a fost de-a dreptul halucinant, iar în decurs de 12 minute s-au înscris 5 goluri. Jucătorii echipei gazdă au deschis scorul în minutul 33, prin Coman, cel care a profitat de învălmășeala din careul pietrean și cu un șut de la circa 8 metri l-a învins pentru prima dată pe Barna. Cu 5 minute înainte de finalul reprizei, oaspeții au reușit să egaleze în urma unei faze fixe, atunci când Margină a transformat excelent o lovitură liberă de la circa 17 metri. Șutul plasat al acestuia a mușcat bara și a intrat în poarta lui Pop. S-a făcut 1-1 și se părea că acesta va fi rezultatul pauzei, dar nu a fost așa pentru că Bucovina a revenit din nou în avantaj în minutul 43. Atunci, Acostăchioaie a centrat perfect de pe partea stângă, iar Moisii l-a învins pentru a doua oară pe Barna cu o lovitură de cap. Ceahlăul a egalat încă o dată în cel de-al doilea minut al primei reprize în urma unei lovituri de la 11 metri. Același Moisii, eroul gazdelor de la golul 2, a faultat în careu, iar mijlocașul Galan a transformat lovitua de pedeapsă. Scorul pauzei a fost însă 3-2 pentru Bucovina, care a beneficiat și ea de o lovitură de la 11 metri. Fostul jucător de la SC Bacău Căinari a fost faultat în suprafața de pedeapsă de un fundaș pietrean, iar Jarda a transformat de la punctul cu var și astfel gazdele au intrat în avantaj la vestiare.

În partea a doua, jucătorii de la Pojorâta au încercat să închidă jocul, antrenorul Maccoppi a făcut câteva modificări pentru a impulsiona atacul, însă golul nu a venit decât în prelungirile partidei, la ultima fază de atac. Centralul din Cluj Napoca a acordat pentru a doua oară lovitură de la 11 metri după ce a considerat că Cristescu a faultat în careu, și același Margină a înscris din penalty pentru un 3-3 aproape nesperat.

Cele două formații au remizat din nou în campionat, după ce în tur la Piatra Neamț a fost 0-0, iar la final principalul gazdelor a criticat prestația brigăzii de arbitrii. „De ce ne-am temut înaintea meciului, adică de arbitraj, nu am scăpat. Am mai fost dezavantajați și în alte meciuri, dar ce s-a întâmplat cu Ceahlăul ne-a pus capac. Știm că suntem o echipă mică, de la țară, dar nu este treaba arbitrilor să hotărască cine retrogradează și cine se salvează. În rest, nu pot decât să-mi felicit jucătorii pentru atitudinea de care au dat dovadă în acest meci“.

Cu punctul luat la Pojorâta, Ceahlăul a ajuns la 10 în actuala stagiune, rămâne în continuare pe ultimul loc în clasament, dar s-a apropiat la doar două puncte de formația de pe locul 12, Oțelul Galați. „Știam că va fi un meci greu, știam că Pojorâta joacă bine pe teren propriu și, după cum s-au desfășurat ostilitățile pe teren, cred că este un punct meritat. Băieții au muncit ca să-l obțină, avem două rezultate de egalitate la rând și ne de încredere pentru partidele viitoare“, a spus directorul general al Ceahlăului, Ioan Mironaș.

Sâmbătă, în cadrul etapei a 22-a, galben-negrii vor juca pe teren propriu cu Rapid CFR Suceava.

Rezultate, etapa 21

Dacia Unirea Brăila – Rapid București 1-1 (1-0)

Oțelul Galați – ACS Berceni 0-2 (0-1)

SC Bacău – CS Balotești 1-1 (1-0)

Rapid CFR Suceava – Farul Constanța 2-2 (0-0)

Gloria Buzău – Academica Clinceni 0-2 (0-0)

Volei Club a pierdut în Ardeal

Universitatea Cluj – VCM LPS Piatra Neam- 3-0 (22, 9, 20)

Runda a 20-a, una intermediară, a diviziei A1 de volei masculin a fost total nefavorabilă pentru Volei Club Municipal LPS Piatra Neamț, care a pierdut cu 0-3 confruntarea din deplasare cu Universitatea Cluj. Mai mult decât atât, după eșecul din Ardeal, băieții lui Nicu Buruș au rămas cu 17 puncte și au ajuns din nou pe ultimul loc în clasament, având același număr de puncte cu adversarul de miercuri și Dinamo București, toate 3 despărțite de setaveraj. Partida de la Cluj a fost una foarte importantă pentru echipa din Piatra Neamț, care avea nevoie de cel puțin un punct, pentru a sta pe poziția a noua în clasament și pentru a nu mai juca în play out deoarece formația de pe locul 12, Tomis Constanța, s-a retras din competiție. Din păcate, jocul pietrenilor a fost mult sub așteptări pe terenul studenților clujeni și au pierdut toate cele 3 seturi, la 22, 9 și 20. Oaspeții au început destul de bine duelul de la Cluj și au jucat curajos în primul set, pe care l-au cedat în cele din urmă la 22. În actul al doilea, Iosif și compania nu au contat, au pierdut la 9, iar setul al treilea a revenit tot gazdelor, la 20, care în final s-au impus cu 3-0, după 70 de minute. Succesul de miercuri a fost unul foarte important pentru voleibaliștii clujeni, care au ajuns și ei la 17 puncte, iar până la finalul sezonului mai au 3 puncte asigurate pentru că vor juca în ultima etapă cu Tomis, formație retrasă. De partea cealaltă, băieții de la Piatra Neamț mai au două jocuri grele pe acest final de campionat, acasă cu Unirea Dej și în deplasare la Zalău, și ar avea nevoie de 4 puncte pentru a începe play out-ul în fața lui U Cluj și Dinamo. Vom vedea ce se va întâmpla până la final, dar cert este că ultimele două etape din campionat vor fi decisive pentru cele 3 echipe antrenate în lupta pentru evitarea retrogradării, Dinamo, U Cluj și VCM LPS, toate cu câte 17 puncte.