Ceahlăul a strivit Corona

ceahlaul golubovic

* În prima victorie din noul campionat, formaţia pietreană a trecut cu 3-0 (1-0) de nou-promovata braşoveană

Ceahlăul a reuşit ceea ce şi-a propus în cel de-al doilea meci din noul campionat, vineri seară. Pietrenii au obţinut prima victorie cu un joc bun, după o partidă în care au avut prea puţine emoţii. Corona a fost adversara ideală pentru gazde, care au muncit cu folos din primul şi până în ultimul minut. Oaspeţii au încercat, dar au posibilităţi reduse şi arată ca o candidată serioasă la retrogradare.

Ceahlăul a deschis scorul în min. 2, din trei încercări: Golubovic a şutat puternic de la distanţă, Marc a respins în faţă, până la Jula, care a reluat în bară. Mingea a ajuns la Achim, iar mijlocaşul nu a mai greşit ţinta. Tot pietrenii au avut şi cea de a doua ocazie importantă a primei reprize. În min. 33, Constantinescu , scăpat singur, a şutat, dar a respins portarul braşovenilor. Aceştia au avut o bună oportunitate de a înscrie până la pauză, dar Coman, cel mai activ jucător al Coronei, a trimis mingea în bară.

În partea a doua, deşi au început-o trăgând în portarul Marc, pietrenii au fost mai eficienţi. Au înscris în min. 59, însă din ofsaid, dar zece minute mai târziu au reuşit să îşi dubleze avantajul: Constantinescu a centrat de pe stânga, iar Golubovic, noul căpitan al Ceahlăului, a trimis cu capul pentru 2-0. Cazan a fost aproape de 3-0, însă balonul a fost scos de sub transversală de portarul Coronei (min. 86).

Un alt fundaş al gazdelor a reuşit să stabilească scorul final, în min. 87, când Andrei Marc a înscris pentru 3-0.

Braşovenii jucau în inferioritate numerică, din min. 82, când noul intrat Popa a primit cartonaş roşu pentru o intrare violentă asupra lui Stana.

Cele două formaţii:

Ceahlăul: Jovic- Dumitraş, Marc, Cânu (Ichim, min. 73), Cazan- Achim, Stana- Constantinescu, Golubovic,  Garcia (Gheorghiu, min. 63)- Jula (Hasani, min. 78); antrenor Vasile Miriuţă.

Corona Braşov: Marc- Forika, Damian, Ilie, Kanon- Gâlbea, Arce, Stângă (Popa, min. 74), V. Munteanu (Buş, min. 54/Ene, min. 72)- Pastor, Coman; antrenor Nicolae Manea.