Ceahlăul a pierdut pe final la lider

braila-ceahlauDacia Unirea Brăila – Ceahlăul Piatra Neamț 2-1 (1-1). Au marcat Frunză 12’, Ivan 86’/Căruță 18’

Stadion: Dacia, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, 500

Dacia Unirea: Mitrea – Niță, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Olenic (Istrate 80’) – Onofraș, Frunză, Pușcașu (Roșu 57’), Necoară (Iosofache 66’) – Muscă. Antrenor, Alin Pânzaru.

FC Ceahlăul: Câmpianu – Călin, Ichim, Cazan, Margină(Masella 78’) – Iovu(Drăghiceanu 58’), Tabacariu, Stana, Popadiuc – Căruță, Lupei. Antrenor, Mihai Ionescu.

Arbitrii: Laurențiu Ionașcu – central, Vasile Popescu, George Duță – asistenți.

Ceahlăul Piatra Neamț a pierdut cel de-al cincilea meci consecutiv din campionat, după 1-2, miercuri, în deplasare cu Dacia Unirea Brăila, în etapa intermediară a șaptea din seria întâi. În urma acestui eșec, venit pe final de meci, trupa lui Mihai Ionescu și Radu Lefter a rămas cu doar 3 puncte și a ajuns ultima în clasamentul seriei întâi, cu 5 înfrângeri și doar un singur succes. Miercuri, la malul Dunării, tehnicienii pietreni au aliniat un prim 11-zece foarte tânăr, cu mulți dintre titulari fără prea mare experiență la acest nivel. În formula de bază au apărut o serie de jucători precum Călin, Iovu, Căruță sau Lupei, însă aceștia s-au descurcat destul de bine pe terenul liderului până în minutul 86, când au primit golul de 2-1 la o fază fixă, unde lipsa de experiență a portarului Câmpianu s-a văzut. Acesta a ieșit neinspirat pe centrare, mingea a fost atinsă ciudat de Ivan, l-a depășit pe goal-kepper-ul pietrean și a intrat în poartă.

Partida de la malul Dunării a început în nota de dominare a formației gazdă, care i-a avut în formula de bază pe 2 fotbaliști cu mare experiență și la nivelul primului eșalon, Sorin Frunză sau Onofraș. Oaspeții nu i-au avut la acest meci pe Chitoșcă și Ștefănescu, care au decis să nu se mai prezinte la pregătiri din cauza restanțelor financiare și, conform antrenorului Mihai Ionescu, cei 2 vor fi penalizați de conducerea clubului. Ca și în celelalte partide, Ceahlăul a început mai greu și meciul de la Brăila și puteau primi gol chiar în minutul 1, însă Onofraș a reluat balonul cu capul puțin pe lângă poartă. Elevii lui Alin Pânzaru au deschis scorul în minutul 12, prin Frunză, care a executat perfect o lovitură liberă din afara careului.

Bucuria gazdelor nu a durat decât 6 minute, pentru că pietrenii au egalat în minutul 18, prin Căruță, care a profitat de degajarea greșită a lui Mitrea și a restabilit egalitatea. 1-1 a fost și la pauză, cu toate că în prima repriză, Dacia Unirea Brăila a mai irosit câteva situații bune prin Onofraș, Pușcașu și Ivan. Puștii Ceahlăului au rezistat bine și în repriza a doua, chiar dacă brăilenii au mai ratat câteva oportunități de a înscrie și se părea că partida se va îndrepta spre un rezultat de egalitate.

A venit însă faza din minutul 86, când gazdele au marcat pentru 2-1 și astfel s-a scris istoria unui meci în care Ceahlăul putea obține mai mult, așa cum a concluzionat la final și principalul Mihai Ionescu. „Chiar dacă am pierdut, sunt mulțumit de evoluția echipei, care a dat dovadă de caracter. Problema cea mai mare a fost lipsa de inspirație la finalizare, pentru că dacă ne uităm cum au decurs ostilitățile pe teren, rezultatul este unul mincinos pot să spun. Noi ne-am creat cele mai multe ocazii, oportunități de a marca am avut foarte multe, însă ratările au făcut ca rezultatul să ne fie nefavorabil. Am primit golul 2 în urma unei greșeli colective, dar problema cea mai mare a fost lipsa de concentrare pe final. Jucătorii trebuie să aibă niște circumstanțe pentru că sunt lipsiți de experiență, 4 dintre cei care au jucat au sub 19 ani, iar lipsa de experiență în momentele cheie ale jocului s-a văzut. Este o situație foarte delicată și sunt într-o postură în care nu aș dori nimănui să fie pentru că mi-e foarte greu să motivez jucătorii, sunt niște situații foarte delicate în cadrul clubului și îmi va fi foarte greu. Dar eu am încredere că alături de jucători sperăm să o scoatem la capăt pentru că altă alternativă nu avem. Suntem obligați să aducem echipa pe linia de plutire, acolo unde îi este și locul“.

Ceahlăul Piatra Neamț a ajuns pe ultima poziție în clasament după eșecul de la Brăila, are 3 goluri marcate și 9 primite, iar sâmbătă va primi pe teren propriu vizita nou promovatei, Bucovina Pojorâta.