Ceahlăul a ajuns ultima în clasament

Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ 4 – 1 (0 – 0). Au marcat Cernat 72’(pen), 83’, 90+2’, Hamroun 86’/Balint77’

Stadion: Oţelul, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 3000

Oţelul: Abraham – Milea(Solomou 62’), Miron, Sissoko, Dan Popescu – Tavares, Cucu, Iulian Popa – Stoian(Hamroun 46’), Cernat, L. Iorga(Tudorie 78’). Antrenor, Florin Marin.

Ceahlăul: Calancea – Markovic, Buden, Wellyson, Kneif – Tabacariu(Drăghiceanu 89’), Achim, Ştefănescu – Gheorghiu(Balint 69’), Chitoşcă(Rodrigues 76’) – Sialmas. Antrenor, Vanja Radinovic.

Cartonaşe galbene: Milea 26’, Cucu 90+1’

Arbitrii: Florin Marcu – central, Gabriel Bârjac, Mihaela Ţepuşă – asistenţi, Horia Mladinovici – rezervă

Observatori: Ionel Popa, Marin Petrache

Ceahlăul Piatra Neamţ a ajuns pe ultimul loc în clasamentul ligii întâi, după ce a pierdut cu 1 – 4 meciul din deplasare cu Oţelul Galaţi, din etapa a 32-a. Confruntarea de la malul Dunării s-a disputat între două formaţii care ştiau deja că sunt retrogradate încă de runda trecută şi, în aceste condiţii, prima repriză a fost destul de anostă în faze de poartă. Miza partidei a reprezentat-o evitarea ultimului loc din clasament, iar gazdele au părut mult mai interesate de acest obiectiv. Prima ocazie a întâlnirii a avut loc abia în minutul 27, şi a aparţinut oaspeţilor. Achim a executat rapid o lovitură liberă, surprinzând defensiva gălăţeană, i-a pasat inteligent lui Sialmas, însă atacantul grec a avut o execuţie defectuoasă, iar mingea s-a dus mult peste poartă. Gazdele lui Florin Marin, fostul tehnician de la FC Ceahlăul, au avut cea mai mare ocazie de gol a primei reprize în minutul 38, când Tavares a pătruns foarte bine pe partea stângă, i-a pasat în careu lui Iulian Popa, acesta a reluat din prima însă balonul s-a dus pe lângă stâlpul din dreapta porţii pietrene. Principalul gazdelor a fost mai inspirat la pauză, când la trimis în teren pe Hamroun, în locul lui Stoian, iar mijlocaşul algerian, alături de veteranul Florin Cernat, au contribuit la toate cele 4 goluri ale grupării gălăţene. Echipa din Galaţi a început mai bine repriza a doua şi a avut prima situaţie de gol în minutul 50, atunci când Cernat a trimis un şut centrare din lovitură liberă din partea dreaptă, mingea s-a dus pe staţiul porţii, însă goal-kepper-ul pietrean a fost atent şi a respins de sub transversală. Alb-roşii au mai avut o ocazie două minute mai târziu, când nou intratul Hamroun a centrat de pe partea dreaptă, Iorga a reluat spectaculos din vole, însă mingea s-a dus milimetric pe lângă poartă. Acelaşi Sialmas a irosit o situaţie bună de gol pentru formaţia din Piatra Neamţ, când a pătruns pe partea dreaptă, a şutat din afara careului mare, însă Abraham a reţinut. Cele 5 goluri s-au înscris în decurs de doar 20 minute, între minutele 72 şi 90+2. Oţelul Galaţi a deschis scorul din lotivură de la 11 metri, după ce Kneif l-a falutat în careu pe Hamroun, iar căpitanul Cernat a transformat perfect de la punctul cu var. Bucuria gazdelor a durat doar 4 minute pentru că Ceahlăul a egalat în minutul 76, în urma unei faze fixe. Căpitanul Achim a executat perfect un corner de pe partea dreaptă, iar nou intratul Balint s-a demarcat de fundaşul advers şi a trimis plasat cu capul în dreapta porţii lui Abraham. Meciul se îndrepta către un rezultat de egalitate, scor care ar fi convenit mai mult echipei pietrene pentru că astfel ar fi ţinut gruparea de la malul Dunării sub ea în clasament, însă şi-a intrat în rol „tânărul” Cernat, care la 35 de ani a creat o fază excelentă în minutul 83. Fostul jucător de la Dinamo Kiev sau Hajduk Split a trecut foarte uşor pe lângă 5 fotbalişti ai Ceahlăului, a pătruns în careu şi, singur cu Calancea, a lobat frumos peste portarul moldovean. Florin Cernat a reuşit unul dintre cele mai frumoase goluri din acest retur, iar evoluţia din partida de duminică nu a arătat deloc că mijlocaşul gălăţean are 35 de ani. Golul de 2 – 1 i-a descătuşat pe elevii lui Florin Marin, care au mai marcat de două ori până la final. Mai întâi, în minutul 86, când Hamroun a creat o fază frumoasă pe partea stângă, a pătruns în careu şi a şutat la colţul scurt, fără nicio şansă pentru Calancea. În prelungiri, acelaşi Cernat, care a reuşit un hattrick în confruntarea de duminică, a închis tabela la 4 – 1, în cel de-al doilea minut de prelungiri. Acesta a combinat perfect cu Hamroun, a pătruns în careu, l-a driblat pe Calancea şi a înscris în poarta goală. S-a terminat 4 – 1 pentru Oţelul Galaţi, care astfel a predat lanterna roşie a ligii întâi chiar formaţiei din Piatra Neamţ. „Mă bucur că am reuşit să câştigăm, prima repriză cred că a fost una dintre cele mai slabe făcute până acum. Apoi, în partea a doua am fost peste ei din toate punctele de vedere. Ne rămăsese să părăsim ultima poziţie şi am reuşit. Aştept să termin acest campionat, voi avea o vacanţă iar apoi voi decide şi voi alege oferta cea mai bună pentru mine şi pentru familia mea. Cât pot să alerg, o să mai joc, când simt că nu mai pot, ridic mâna şi mă retrag”, a spus la final căpitanul gazdelor, Florin Cernat. Partida de la Galaţi a fost una fără miză pentru Ceahlăul, însă evoluţia băieţilor lui Vanja Radinovic, cel puţin din final, a lăsat de dorit. Formaţia de la poalele Pietricicăi a arătat şi duminică seară că a renunţat de tot la luptă şi că se gândeşte deja la noul sezon, pe care îl va începe din liga a doua. „A fost ultima şansă pentru noi, asta e viaţa. Am încercat, a fost o provocare pentru mine. Ca antrenor profesionist trebuie să îţi asumi riscuri. Săptămâna aceasta vom avea o întâlnire privind viitorul. Sper să ne înţelegem din punct de vedere al contractului şi să continuăm, sunt dispus să discut. Am vorbit ceva cu domnul Massone, iar săptămâna aceasta ne vom întâlni iarăşi. Poate că acum vom stabili ceva sau poate mai târziu. Jucătorii profesionişti trebuie să se gândească la viitorul lor şi trebuie să îl facă bine. Trebuie să se gândească la carierele lor în acest final de campionat”, a spus tehnicianul pietrean, Vanja Radinovic. Duminică, 24 mai, în cadrul penultimei etape a sezonului, Ceahlăul va evolua pe teren propriu cu CS Universitatea Craiova. Disputa cu oltenii se joacă de la or a16 şi este ultima pe care formaţia din Piatra Neamţ o va susţine pe teren propriu în actuala stagiune. Meciul de la Galaţi a fost antepenulimul al rundei a 32-a, rundă care s-a încheiat aseară cu duelul dintre Universitatea Cluj şi Astra Giurgiu.