Cazan, noul căpitan de la FC Ceahlăul

l cazanLucian Cazan va fi noul căpitan de la FC Ceahlăul, în sezonul 2015-2016 al ligii a doua. Fundașul de 25 de ani a primit banderola din partea antrenorilor deoarece este unul dintre cei mai vechi componenți din lot, joacă de 4 ani la Piatra Neamț și are o experiență destul de bogată la nivelul primei ligi. Cazan revine pe teren după o pauză de aproximativ 6 luni de zile, timp în care s-a recuperat după accidentarea urâtă din vară.

Noua postură îl onorează, dar îl și motivează și speră să fie util în teren pentru colegii mai tineri din echipă. „Am început mai târziu pregătirea după această recuperare, dar m-am antrenat și singur la București, în programul de recuperare am avut și parte fizică, nu sunt încă la nivel optim, dar sper ca în perioada următoare să ajung la un nivel cât mai bun. Acum, că am fost numit căpitan, cred că este o responsabilitate în plus, ținând cont că îi pot ajuta pe cei mai tineri, cu experiența mea, ținând cont că am și jucat la liga a doua cu Sportul, îi pot ajuta cu gura în teren să facem jocuri bune și să ieșim învingători. Jucătorii tineri sunt receptivi, i-am simțit în jocurile amicale, și sunt pe drumul cel bun. Având vedere situația financiară la momentul acesta, cred că și pe mine și pe colegii mei ne poate motiva cel mai mult faptul că trebuie să jucăm fotbal din plăcere, să revenim din nou în liga întâi, iar prin rezultate și evoluții bune pot veni alte cluburi care să se arate interesate de noi. Asta cred că e principala motivație la momentul de față. Suntem o echipă tânără și sperăm ca publicul să fie în număr cât mai mare la meciurile de pe teren propriu, să ne susțină, acasă contează foarte mult ca publicul să fie de partea noastră, ne va da un imbold în plus pentru câștigarea celor 3 puncte“, a spus căpitanul galben-negrilor, cel care în această vară nu a avut nicio altă ofertă de la vreo echipă din țară sau străinătate.

Alistar a debutat cu gol la Cimentul

Miercuri s-au disputat cele două meciuri restanță din prima etapă a ligii a patra la fotbal. La Răucești, s-a consemnat scorul record de până acum al noii ediții de campionat, în condițiile în care campioana de la Speranța a câștigat cu 10-0 confruntarea de pe teren propriu cu nou înființata, LPS Piatra Neamț, după ce la pauză gazdele au condus cu 6-0. După acest succes, trupa din Răucești s-a instalat în fotoliul de lider al ligii a patra, cu maxim de puncte, 6, și cu un golaveraj de 14-1. În celălalt meci restant, Cimentul Bicaz a remizat pe teren propriu, scor 2-2, cu Bradul Borca, după ce la pauză gazdele au condus cu 1-0. Elevii lui Cristi Luca au început bine meciul cu mult mai experimentatul adversar și a deschis scorul în prima repriză prin Bălăjel. Mai mult, cimentiștii s-au desprins la 2-0 în partea a doua, după reușita cu capul a lui Alistar, și astfel fostul jucător de la FC Ceahlăul a debutat cu gol în tricoul formației din Bicaz. Experiența oaspeților și-a spus însă cuvântul pe final, Bradul a egalat la 2, iar în prelungiri putea obține toate cele 3 puncte, la o fază în care un jucător de la Borca a rămas singur cu portarul advers, dar nu a știut ce să facă și a fost deposedat.

„Am întâlnit o echipă mult  mai bună, cu jucători mai masivi, care au controlat joc, însă paradoxal, cele mai mari ocazii le-am avut noi. Cei drept pe final puteam să și pierdem, și mă declar mulțumit de rezultat. Vreau să precizez că a fost o neînțelegere de comunicare cu cei de la Primăria Bicaz și, după o discuție cu domnul primar Sălăgean, am primit garanții că instituția din Bicaz ne va sprijini și susține financiar, după ce vom depune documentația necesară pentru a primi bani de la CL. Primăria a promis susținere deocamdată până la finalul turului, iar apoi și din retur“, a spus după meci antrenorul gazdelor, Cristi Luca.

În partida cu Borca, acesta a folosit următoarea formulă de echipă: Scurtu – Luchian, Crețu, Alistar, Horciu – Zaiț, Radu, Mocanu, Bălăjel – Pașcu și Cojocaru, iar după pauză au mai intrat Nemțanu, Marc, Bârsanu și Vlad.

După egalul de miercuri, Cimentul a ajuns la 4 puncte și este a patra în clasament, în timp ce Bradul Borca a acumulat primul punct și ocupă poziția a 12-a. Duminică, Cimentul joacă acasă cu Moldova Cordun, iar gruparea din Borca, tot pe teren propriu, cu LPS Piatra Neamț.