ceah-mediasCeahlăul Piatra Neamţ – Gaz Metan Mediaş 0 – 0

Stadion: Municipal, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 3000

FC Ceahlăul: Calancea – Markovic(Kneif 46’), Gorea, Wellyson, Chirieletti(Gheorghiu 60’) – Tabacariu, Achim – Chitoşcă(Balint 46’), Ştefănescu, Stana – Cârjan. Antrenor, Ze Maria.

Gaz Metan: Pleşca – Zaharia, Vişa, Creţu, Buzean – C.Petre(Llullaku 85’), Muntean(Romeo 69’), Velasquez, Elton, Tahar – D. Roman(Bekoe 76’). Antrenor, Dan Matei.

Cartonaşe galbene: Stana 90+3’/Buzean 45’, Tahar 56’

Arbitrii: Istvan Kovacs – central, Miclos Nagy, Gero – asistenţi, Andrei Chivulete – rezervă

Observatori: Iosif Olah, Iulius Nemţeanu

Ceahlăul Piatra Neamţ a înregistrat cel de-al optulea rezultat de egalitate din actuala stagiune, după 0 – 0, luni seară, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş, în etapa a 26-a a ligii întâi. Pe Municipalul din Piatra Neamţ s-au întâlnit două formaţii aflate în luptă directă pentru evitarea retrogradării, iar din această cauză a rezultat un meci mult tacticizat, cu puţine faze la cele două porţi. Atât Ceahlăul cât şi Gazul s-au anihilat reciproc, iar situaţiile de gol au fost rare la poarta lui Pleşca, respectiv Calancea. Gazdele au avut mai mult posesia balonului şi s-au apropiat prima dată de poarta adversă în minutul 4, însă Cârjan nu a ştiut să profite de greşeala lui Vişa. În minutul 26, Achim l-a încercat şi el pe Pleşca cu un şut centrare, însă goal-kepper-ul medieşean a fost atent şi a respins în afara terenului. Băieţii lui Dan Matei au avut şi ei prima situaţie de gol în minutul 32, când Velasquez a reluat cu capul pe spate, însă Calancea a reţinut. Ardelenii au avut cea mai mare ocazie de gol a meciului cu un minut înainte de finalul primei reprize, când Muntean, din 6 metri, a şutat din vole, iar mingea s-a dus milimetric peste transversala lui Calancea. Repriza a doua a fost la fel de săracă în ocazii de gol, deşi cei 2 antrenori au făcut mai multe schimbări în formulele de start. La 7 minute de la startul părţii a doua, fundaşul pietrean, Wellyson, a avut o situaţie bună de a deschide scorul, în urma unei faze fixe la centrarea lui Achim, însă jucătorul din Brazilia s-a încuract şi a ratat intercepţia cu mingea. Jocul a continuat în aceiaşi notă, de echilibru la mijlocul terenului, ambele formaţii reuşind să închidă bine spaţiile către propriile porţi. Ceahlăul putea da lovitura în minutul 89, când Stana, care luni a jucat primul meci în tricoul galben-negrilor după revenirea la Piatra Neamţ, a şutat periculos de la circa 25 de metri, însă Pleşca a fost atent şi a respins peste poartă. Elevii lui Ze Maria au dominat pe final, au mai avut câteva aparţii periculoase la poarta adversă, dar nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi partida s-a încheiat cu acelaşi scor din primul minut, 0 – 0. Evoluţia mai slabă a jucătorilor pietreni în partida de luni seară poate fi pusă şi pe seama oboselii, în condiţiile în care echipa a evoluat joia trecută la Braşov, iar apoi cu Gaz Metan, două jocuri destul de grele într-un interval de doar 4 zile. Cu punctul obţinut luni, formaţia din Piatra Neamţ a ajuns la 23 de puncte şi a urcat un loc în clasament, până pe 15, şi se află la 5 lungimi de prima poziţie neretrogradabilă. „Terenul nu e în cele mai bune condiţii, ştiam asta. Nu a fost cel mai important factor însă pentru acest rezultat. Astăzi am făcut multe greşeli, nu am jucat la acelaşi nivel ca în deplasare. Trebuie să începem să facem puncte şi în partidele de pe teren propriu. Ştim că mai sunt 24 de puncte puse în joc şi trebuie să câştigăm cât mai multe. Credem în continuare că salvarea de la retrogradare e posibilă. Azi nu m-a mulţumit jocul echipei. Stana este un jucător cu mari calităţi, a avut o evoluţie în nota echipei, însă îi mai trebuie ceva timp să se adapteze, mai ales că nu a mai jucat de foarte mult timp într-o partidă oficială”, a spus la final principalul pietrean, Ze Maria. „Dacă nu am marcat, asta e, sunt încrezător însă. Terenul nu a fost chiar aşa de bun, avem şi jucători foarte tineri, lipsiţi de experienţă. Se simte presiunea, fiecare punct pierdut e un pas spre liga a doua. Noi suntem încrezători însă că Ceahlăul va rămâne în prima ligă”, a declarat şi mijlocaşul Daniel Stana, care luni seară a bifat cel de-al 77-lea joc în tricoul Ceahlăului. Gaz Metan Mediaş a ajuns la 25 de puncte după egalul de la Piatra Neamţ, însă ardelenii se află în continuare pe loc retrogradabil. „Punctul câştigat s-ar putea să ne avantajeze la final. Anul trecut am terminat cu un punct peste, sunt încrezător, mai sunt 8 etape. Cu 5 jocuri câştigate, sigur e greu, dar ai scăpat de retrogradare. Am făcut deseori meciuri bune cu echipele puternice. Fiecare echipă joacă sub presiunea punctelor, sub presiunea retrogradării”, a spus la final şi tehnicianul medieşenilor, Dan Matei. Sâmbătă, 18 aprilie, în cadrul rundei a 27-a, formaţia din Piatra Neamţ va evolua în deplasare cu FC Botoşani.