csm-ceah-cupa2Voința Dochia – CSM Ceahlăul 1-4 (0-1)

Stadion: Comunal, vreme frumoasă, teren bun, spectatori, cca. 200.

Voința: Pruteanu – Dumitrescu, Apopei, N. Chirilă, Ungureanu – Blaga, Păduraru, Asoltanei, F. Chirilă – Luca, Cristea. Rezerve: Muraru, Asavei. Antrenor, Mihai Copcic.

CSM Ceahlăul: Cotună – Catrinoi, Rotaru, Smău, Albu – Barb, Pintilie – Vasile, Arghir, Ungureanu – Zaharia. Rezerve: Chiruță – Roșu, Butunoi, Mateiciuc, Apostol, Ștefănoaia. Antrenor, Toader Șteț.

Arbitrii: Dragoș Țurcanu – central, Daniel Pintilie, Adrian Mocanu – asistenți.

Observator: Vasile Niță.

CSM Ceahlăul Piatra Neamț a încheiat cu o victorie meciurile oficiale din 2016, după succesul de duminică, scor 4-1, obținut pe terenul celor de la Voința Dochia, în etapa a doua a Cupei României, ediția 2017-2018, fază a competiției în care sunt angrenate formațiile din eșalonul 5 fotbalistic. Puștii lui Toader Șteț, Vali Avădanei și Lidi Chertic au evoluat pentru a doua oară în acest sezon pe terenul celor de la Dochia, după ce au jucat și în campionat, în etapa a șasea, când scorul a fost același, 4-1. De această dată, confruntarea a contat pentru faza a doua a Cupei României, iar pietrenii au câștigat meritat pe terenul unei formații care la acest joc a avut doar două rezerve. Oaspeții au marcat primul gol în minutul 25 prin Ungureanu, acesta fiind și scorul la pauză, 1-0 pentru gruparea pietreană, care în partea a doua a mai înscris de două ori prin dubla lui Zaharia și golul lui Apostol. La 2-0, elevii lui Mihai Copcic au redus din handicap, după reușita lui Luca și se părea că Voința are capacitatea să revină, însă valoarea superioară a adversarului și-a spus până la urmă cuvântul.

Și de această dată a fost sărbătoare la Dochia, atunci când joacă CSM Ceahlăul, vremea a fost una plăcută, a ținut cu fotbalul, iar în tribune s-au adunat aproximativ 200 de spectatori. „A fost un meci destul de spectaculos, iar noi am încercat să opunem o rezistență destul de bună acestei tinere și talentate formații din Piatra Neamț, care până la urmă a câștigat din nou meritat. Sunt mulțumit de jocul echipei noastre, Pruteanu a fost excelent în poartă, a scos niște goluri ca și făcute, și noi am avut șansele noastre, dar până la urmă formația mai bună a câștigat. Ne-am fi dorit un parcurs mai lung în cupă, dar am dat peste un adversar valoros, însă per total suntem mulțumiți cu ceea ce am realizat în acest tur de campionat și în cupă. La acest ultim joc ne-au lipsit vreo 6 fotbaliști, nu prea am avut schimbări, asta e, mergem înainte. Avem pauză acum și ne pregătim pentru partea a doua a sezonului, unde ne dorim o clasare cât mai sus“, a declarat la final Vasile Aniței, organizatorul de competiții de la Voința Dochia.

CSM Ceahlăul își continuă așadar parcursul în Cupa României, iar în faza a treia, care se va disputa anul viitor, are șanse mari să întâlnească o formație din liga a patra. Tinerii fotbaliști pietreni au încheiat excelent anul 2016, după ce au câștigat toate cele 10 meciuri oficiale pe care le-au disputat, 8 în campionat și două în Cupa României. Pentru elevii lui Toader Șteț urmează pauza de iarnă, după care reluarea pregătirilor pentru partea a doua a campionatului. Celelalte formații calificate în faza a treia a Cupei României sunt, Stejarul Stănița, Unirea Dulcești, Flacăra Brusturi și Arsenal Văleni, aceasta din urmă fiind calificată direct în faza superioară a competiției.

Rezultate, Cupa României, etapa II

Voința Dochia – CSM Ceahlăul 1-4 (0-1)

Stejarul Stănița – Voința Valea Ursului 4-1 (1-1)

Voința Botești – Unirea Dulcești 1-2 (1-2)

Flacăra Brusturi – Zorile Urecheni 2-0 (0-0)

Handbal

Egalul care putea fi victorie

HCF Piatra Neamț – Știința Bacău 26-26 (12-13)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț au înregistrat primul rezultat de egalitate din actuala stagiune a diviziei A, după 26-26 pe teren propriu cu Știința Bacău, din etapa cu numărul 9 a seriei A. Elevele antrenorului Dan Valentin puteau obține lejer victoria în derby-ul cu vecinele de la Bacău, dar au greșit pe final de meci, nu au știut să gestioneze avantajul și au fost egalate. Pietrencele au început modest duelul cu băcăuancele și au avut o primă repriză nu prea reușită, iar la vestiare adversarul avea un gol avantaj pe tabelă, scor 13-12. Pauza a fost una excelentă pentru Molnar și compania, care au ieșit mult mai hotărâte de vestiare și au trecut în avantaj pe tabelă, după un joc mult mai elaborat și mai eficient. În minutul 52, fetele de la HCF conduceau cu 24-21, dar au ratat două aruncări de la 7 metri, nu au marcat nici din situație unu contra unu, au făcut câteva greșeli neforțare, Știința a profitat și a egalat în final la 26, spre dezamăgirea gazdelor.

„Sunt și da și nu supărat pentru acest rezultat. Am jucat cu aceleași fete și s-a acumulat o oboseală după 3 partide la rând destul de solicitante, în care am obținut tot atâtea victorii. Nu am știut să gestionăm finalul de meci, dar am și marea satisfacție că o jucătoare născută în anul 1999, Andreea Creangă, a marcat 4 goluri în acest joc. Acest egal un este un eșec, este până la urmă un rezultat pozitiv pentru noi și așteptăm acum să vedem dacă Consiliul de Administrație al FRH va aproba ca la divizia A, o serie de meciuri care sunt programate în luna ianuarie, să le jucăm în decembrie“, a declarat antrenorul Dan Valentin.

În jocul cu Știința, Molnar a marcat 6 goluri, dintre care 3 de la 7 metri, Rotaru 5, Caramalău, Creangă și Roșca câte 4, iar Dorneanu 3 goluri. Conform programului, campionatul diviziei A se va întrerupe până pe data de 8 ianuarie, pentru mai multe acțiuni ale echipei naționale a României, dar e posibil ca o serie de etape din tur să se dispute tot în acest an. Următorul adversar pentru HCF Piatra Neamț este Spartac București.

Rezultate, etapa IX

CNOT Iași – SCM Pitești 27-41 (11-19)

CSU Târgoviște – Activ Plopeni 24-27 (9-19)

Șc. 181 București – Știința București 25-31 (10-14)

CS Buzău – Dinamo București 27-31 (7-13)

Universitatea Constanța – Spartac București 41-25 (22-12)

Parcurs perfect pe teren propriu

Futsal Ceahlăul – Pro-Tineret Sighișoara 4-2 (2-0)

Echipa de fotbal în sală Futsal Ceahlăul Piatra Neamț a obținut o nouă victorie pe teren propriu, după 4-2 cu Pro-Tineret Sighișoara, în etapa a șasea a ligii a doua. Confruntarea de la sala Polivalentă a fost dominată de elevii lui Gabi Bucur și Cristi Luca până în minutul 25, timp în care au marcat de 4 ori. Andrei Todiresei a fost omul primei reprize pentru gazde, el marcând cele două goluri cu care Futsal Ceahlăul a condus după primele 20 de minute, iar în partea a doua, Avram și Grigoriță a majorat avantajul la 4-0. La acest scor, și pe fondul unei oarecare relaxări a formației pietrene, sighișorenii au profitat, au marcat de două ori și s-au apropiat la 2-4, însă finalul a fost excelent gestionat de gazde, care s-au impus în cele din urmă meritat și și-au adjudecat cele 3 puncte puse în joc. Futsal Ceahlăul a început duelul cu mureșenii cu Postolache – Grigoriță, Mocanu, Nistor și Avram, ulterior au intrat și ceilalți jucători trecuți pe foaie, inclusiv căpitanul Claudiu Șerban, cel care a revenit pe teren după o accidentare. În tribunele sălii Polivalente s-au aflat destul de mulți spectatori, printre care și oameni de fotbal, cum ar Ioan Mironaș, fostul director sportiv de la FC Ceahlăul, sau Costel Enache, actualul selecționer al naționalei României sub 18 ani. După victoria de duminică, Futsal Ceahlăul și-a consolidat poziția a doua în clasament, are 15 puncte, tot atâtea câte are și liderul Colțea Brașov, iar pe 27 noiembrie va evolua în deplasare cu Luceafărul Buzău.

Susținere pentru copiii de la Alexandru Roșca

Așa cum ne-au obișnuit la partidele de pe teren propriu, cei de la Futsal Ceahlăul și-au surprins numeroșii fani prezenți la sală cu încă un moment frumos și de suflet. Sprijiniți de partenerii de la Rotaract, fotbaliștii pietreni și spectatorii au achiziționat cutiuțele comercializate, iar banii vor merge la copiii de la Centrul de Educație Incluzivă Alexandru Roșca din Piatra Neamț, care au nevoie de sprijin pentru dotarea sălii de sport a centrului. Bravo pentru toți cei de la Futsal Ceahlăul, bravo și pentru partenerii lor pentru aceste acțiuni inedite, care au ca principal scop sprijinirea și susținerea unor copii din Piatra Neamț, care provin din familii cu o situație materială mai dificilă!