Calificare în extremis

bacau-ceahSC Bacău – Ceahlăul Piatra Neamţ 1 – 5 (0 – 0, 1 – 1 d.p.). Au marcat Căinari 68’/Marc 90+4’, Pavel 91’, Popadiuc 99’, 103’, 111’

Stadion: Letea, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, cca. 600

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioaie, Lozneanu, Adăscăliţei, Sascaru – Căinari, Taban, Cl. Tudor(Vraciu 72’), Hurdubei – Curuliuc(Rusu 64’), Predoiu(B. Ungureanu 54’). Antrenor, Cristi Popovici.

FC Ceahlăul: Calancea – Ţepeş, Marc, Ichim, Cazan – Popadiuc, Clonin(Tăbăcariu 60’), Onciu, Chitoşcă(Margină 71’), Ştefănescu(Pavel 75’) – Cârjan. Antrenor, Florin Marin.

Arbitrii: Iulian Dima – central, Daniel Hulubei, Iulian Brânză – asistenţi

Ceahlăul Piatra Neamţ a fost la 25 de secunde de ratarea calificării în optimile de finală ale Cupei României. În cel de-al patrulea minut de prelungiri, SC Bacău conducea cu 1 – 0 şi trupa lui Cristi Popovici era la un pas de a elimina din competiţie o formaţie de nivel superior. La ultima fază a meciului, Căinari a pierdut un balon în terenul advers, pietrenii au declanşat contraatacul, Onciu l-a găsit în careul advers pe Marc, iar căpitanul galben-negrilor a înscris cu un şut imparabil de la circa 12 metri. Golul a adus egalitatea pe tabela de marcaj şi astfel partida a intrat în prelungiri pentru a se stabili formaţia calificată în faza superioară a competiţiei. Până la acea fază, meciul de pe stadionul Letea a fost unul echilibrat, cu formaţia gazdă mai activă în jumătatea adversă, iar Curiliuc a ratat o primă ocazie pentru băcăoani încă din minutul 2, când nu l-a putut învinge pe Calancea dintr-o situaţie favorabilă. Acelaşi Curiliuc a ratat o altă oportunitate pentru gazde, în minutul 23, când a recuperat o minge de la aproximativ 40 de metri, a pătruns în careul advers, însă a şutat în goal-kepper-ul pietrean. În prima repriză, băieţii lui Florin Marin nu şi-au creat nicio ocazie de gol la poarta adversă. Prima parte a reprizei a doua a fost una anostă, tot cu gazdele mai insistente, care până la urmă au reuşit să deschidă scorul în minutul 68. Atunci, Căinari a primit o centrare bună de la Ungureanu, a reuşit un dribling scurt şi apoi a şutat frumos cu stângul la colţul lung al porţii lui Calancea. Gazdele puteau închide partida în minutul 74, însă Hurdubei a trimis peste poartă din alergare. Pe final, elevii lui Cristi Popovici au făcut pasul înapoi, iar rezerva Pavel a avut două situaţii bune de a egala în minutele 81 şi 85. A venit faza din minutul 90 + 3, cu golul lui Marc, şi partida de la Bacău a intrat în prelungiri. Golul i-a demoralizat total pe elevii lui Cristi Popovici, care au cedat în totalitate disputa, asta şi după ce Pavel a reuşit să înscrie golul de 2 – 1 în chiar primul minut de prelungiri. De aici încolo şi-a intrat în rol mijlocaşul Doru Popadiuc, cel care a reuşit un hattrick pentru trupa din Neamţ. Mai întâi el a înscris pentru 3 – 1 în minutul 99, când a primit o pasă ideală de la Pavel, a driblat scurt portarul şi a marcat în poarta goală. În minutul 103, acelaşi Popadiuc a profitat de pasa greşită a lui Sascău şi a înscris din centrul careului. Mijlocaşul pietrean şi-a trecut numele pe lista marcatorilor şi în cea de-a doua repriză de prelungiri, mai exact în minutul 111, când a primit o pasă pe spate de la Cârjan şi a marcat cu un şut puternic. S-a terminat 5 – 1, şi la cum a arătat scorul, s-ar părea că victoria Ceahlăului a fost una lejeră, însă doar după ceea ce s-a întâmplat în prelungiri. În primele 90 de minute, oaspeţii nu au arătat prea mult fotbal şi au fost mai mult cu gândul la meciul de sâmbătă, din campionat, cu Gaz Metan Mediaş. Oricum, Ceahlăul obţine, cu oarece noroc, o calificare meritată în optimile de finală ale Cupei României şi acum aşteaptă numele adversarului din această fază a competiţiei. Până acum, în optimi s-au calificat CSMS Iaşi, Oţelul Galaţi, Pandurii Tg. Jiu, ASA Tg. Mureş, Rapid Bucureşti, CFR Cluj, FC Braşov, Ceahlăul, Petrolul şi Dinamo, din liga I, respectiv Rapid CFR Suceava, din eşalonul 2 fotbalistic. Optimile de finală ale Cupei României sunt programate pentru data de 29 octombrie. După meciul de la Bacău, lotul pietrean a revenit în localitate, iar astăzi va pleca spre Mediaş pentru confruntarea de sâmbătă, cu Gaz Metan, din runda a noua a ligii întâi.

„Zeiţa Fortuna a fost de partea noastră”

Oficialii de la FC Ceahlăul au urmărit din tribuna stadionului Letea meciul de cupă cu Sport Club Bacău. Deşi meciul se îndrepta spre victoria gazdelor, şefii pietreni au crezut până la final într-un rezultat pozitiv şi au salutat la final succesul obţinut de elevii lui Florin Marin.

Rep: Domnule director Ioan Mironaş, o calificare în extremis, cum aţi trăit meciul de pe terenul Letea?

I.M: Spre lauda lor, băcăoanii ne-au opus o dârză rezistenţă, au jucat bine, au profitat şi de indisponibilităţile din lotul nostru şi au fost cât pe ce să părăsim prematur Cupa României. Faza golului lui Marc a fost una minunată, o centrare deviată de Pavel până la Andrei Marc şi un şut fără speranţe pentru portarul băcăoanilor. După cele 90 de minute, gazdele au acuzat şocul egalării şi practic nu am făcut decât să îndeplinim o formalitate.

Rep: Sincer, aţi mai sperat pe final ca echipa să egaleze?

I.M: Da, de ce nu, invocăm şi noi zeiţa fortuna la greu. De data aceasta a fost alături de noi şi sperăm să facem în continuare o figură frumoasă în Cupa României.

Rep: Vreţi un adversar anume în faza următoare?

I.M: Cu siguranţă nu vom avea parte de un adversar uşor pentru că procedura de împerechere a echipelor va fi aceiaşi ca şi la primul tur, în sensul că vor fi capi de serie şi atunci cu siguranţă vom avea parte de un adversar puternic. Un posibil avantaj ar fi faptul că în cazul în care acesta a fost clasat în campionatul trecut înaintea noastră, jucăm partida acasă şi atunci am avea o şansă în plus.

Rep: Se simtea oboseala în sânul lotului după acest meci şi în perspectiva jocului de sâmbătă de la Mediaş?

I.M: Nu este vorba de oboseală, băieţii noştri sunt bine pregătiţi. Mai degrabă şocul readaptării la terenul diviziei B poate fi acuzat, decât pregătirea fizică. Ne afectează în schimb absenţa unora dintre jucători, respectiv la meciul de cupă, Achim, Dumitraş, Gheorghiu, au lipsit, iar pe finalul jocului a trebuit să iasă şi Clonin, pe care sperăm să îl avem la Mediaş.

Rep: Din păcate, veştile în ceea ce îl priveşte pe Achim nu sunt pozitive, va lipsi mai mult timp de pe teren?

I.M: Este un moment crunt pentru noi, Vlad se afla în cea mai bună perioadă a carierei lui, cu convocare la naţională. Auzisem că Piţurcă chiar intenţiona să îl folosească, pentru că îi agrea şi aprecia calităţile. S-ar părea că va trebui să stea 4-5 luni, accidentarea de la genunchi fiind destul de complexă.

Rep: Sunt soluţii pentru înlocuirea lui?

I.M: E greu să înlocuieşti un jucător ca Achim, vom resimţi clar lipsa lui, dar sperăm în şansele de integrare a altor tineri care îşi aşteaptă rândul şi care, după cum vedeţi, au posibilitatea să confirme, cele mai recente exemple fiind Popadiuc şi Ştefănescu care, deşi sunt foarte tineri, sunt titulari de nădejde în prima echipă.

Rep: Apropo de Popadiuc, a marcat 3 goluri la Bacău, dar încă nu a făcut-o în campionat?

I.M: Glumind un pic, mai mult sau mai puţin, miercuri l-am certat după meci că le-a dat pe toate 3, ar fi putut să păstreze şi pentru Mediaş ceva. M-a asigurat că mai are rezerve şi că este dispus să dea tot ce poate şi în meciurile următoare.