Bune doar o repriză

handbal romanHCM Roman – HCM Baia Mare 19 – 24 (11 – 9)
Handbalistele de la HCM Roman nu au reuşit surpriza rundei a 20-a a Ligii Naţionale, în faţa campioanei HCM Baia Mare, pierzând în cele din urmă la o diferenţă de 5 goluri, scor 19 – 24. La cum a început disputa, se părea că trupa din Baia Mare va avea viaţă grea pe terenul romaşcancelor, formaţia gazdă reuşind o primă repriză foarte bună, remarcându-se Toskovic şi Stoleru, cu aruncări bune din afara semicercului, şi cu o evoluţie pună în poatră a lui Tymoshenkova. De asemenea, Mihalschi a revenit bine la formaţia din Roman, pentru care a înscris 3 goluri în partida de duminică. Gazdele au avut 2 – 1 în debut, 6 – 5 în minutul 16, 9 – 8 în minutul 25 şi un avantaj de două goluri la pauză, scor 11 – 9. În ultimul minut al primei reprize, Toskovic de la gazde şi do Nascimento de oaspete, au ratat câte o aruncare de la 7 metri. Elevele lui Florentin Pera au început bine şi partea a doua şi au marcat în debut pentru 12 – 9. De aici însă totul s-a schimabt, Baia Mare a început să se apere mult mai bine, nu a mai lăsat spaţii adversarului şi au înscris tot ce au putut pe contraatac. De la 9 – 12, în minutul 31, campioanele de la Baia Mare s-au desprins la 15 – 12 în minutul 39. Abia în minutul 40, HCM Roman a reuşit să înscris pentru 13 – 15, dar până la final, echipa din Baia Mare şi-a păstrat avantajul şi a plecat cu o victorie importantă, scor 24 – 19, din oraşul de la malul Moldovei. Pentru gazde, în disputa de duminică, au marcat Stoleru, Agrigoroaei şi Toskovic câte 4 goluri, Mihalschi 3, Iuganu 2, Chitacu şi Băbeanu cu câte o reuşită. De la formaţia campioană s-a remarcat Buceschi cu 4 reuşite, do Nascimento, Elisei, Georgievka şi Davydenko 3, Marin, Makeeva şi Herren 2, iar Abbigh şi Lobach au înscris câte un gol. După eşecul de duminică, trupa de la malul Moldovei a ajuns la cea de-a doua înfrângere consecutivă în campionat şi cu 35 de puncte a rămas pe poziţia a cincea în clasament. În runda următoare, Stoleru şi compania vor evolua tot pe teren propriu, de Mărţişor, cu ultima clasată, Mureşul Tg. Mureş. Până la închiderea ediţiei, în etapa a 20-a a Ligii Naţionale s-au mai jucat partidele: Unirea Slobozia – SCM Craiova 28 – 30, Dunărea Brăila – Cetate Deva 33 – 28 şi HCM Rm. Vâlcea – Corona Braşov 24 – 27.