Bronz pentru fetele de la Venus Temad Piatra Neamţ

rc venus bronz1

Echipa feminină de rugby în şapte, RC Venus Temad Piatra Neamţ, a cucerit medalia de bronz în sezonul 2013 al campionatului naţional, rezervat junioarelor. Formaţia pregătită de Eusebiu Popa a realiazt această performanţă după ultimul turneu, cel din capitală, care a avut loc sâmbătă, doi noiembrie. Fetele de la Venus Temad au tremurat pentru aceste medalii, după ce au început mai greu competiţia de la Bucureşti iar în primul meci au pierdut surprinzător, 0 – 23, în faţa principalei rivale la poziţia a treia, Arieşul Mihai Viteazul, formaţie din judeţul Cluj. Înfrângerea din primul meci a apăsat pe umerii rugbystelor pietrene, care au început greu şi meciul al doilea, cu RC Buzău. Trupa din Buzău a condus la pauză cu 5 – 0, dar pietrencele, încurajate de pe margine de managerul Eusebiu Popa au revenit în partea a doua şi au întors rezultatul în favoarea lor, scor final 17 – 5. În cea de-a treia partidă, tehnicianul pietrean a decis să menajeze titulare pentru ultimul şi cel mai important meci al turneului, şi astfel Venus Temad a pierdut cu 0 – 45 în faţa noii campioane, CSM Paşcani. Pentru a fi sigure de medaliile de bronz, sportivele pietrene au fost nevoite să câştige ultima partidă, cea cu Roşia Montană. Cu un căpitan, Dumitriţa Mosor, care a ţinut echipa unită, formaţia de rugby pietreană s-a impus  cu 21 – 5 în faţa fostei campioane şi a cucerit medalia de bronz la un punct distanţă faţă de cea de-a patra clasată. RC Venus Temad a obţinut opt puncte la turneul din capitală şi cu un total de 61 de puncte după cele opt turnee finale, s-a situat în final pe locul al treilea, cu unul mai mult decât Aieşul Mihai Vitazul, care a strâns doar 60 de puncte. CSM Paşcani este noua campioană a României la rugby feminin în şapte, în competiţia junioarelor, iar GC Roşia Montană a intrat în posesia medaliei de argint. Performanţa pietrencelor este una meritorie, după ce anul trecut s-au clasat pe locul patru, în cei doi ani de activitate la nivelul junioarelor. „A fost un turneu de la agonie la extaz, am început mai greu competiţia, dar ne-am revenit şi ne-am îndeplinit obiectivul”, a spus managerul echipei, Eusebiu Popa, cel care a rămas neplăcut surprins la festivitatea de premiere de la final, unde nu a fost prezent niciun membru din cadrul FRR. Lotul formaţiei pietrene la turneul din capitală a fost alcătuit din Dumitriţa Mosor, Mihaela Leon, Diana Maftei, Patricia Tulan, Loredana Armenici, Andreea Vieru, Colina Frunză, Ana Maria Licău, Cătălina Sânteanu, Elena Niţă, Adina Vamanu, Ionela Anton, Diana Niţă şi Cosmina Cojocariu. Performanţa fetelor de la RC Venus Temad Piatra Neamţ nu s-ar fi realizat fără ajutorul colaboratorilor, Primăria Tg. Neamţ, CSŞ Tg. Neamţ, CN Ştefan cel Mare, CT Vasile Conta, tot din Tg. Neamţ, şc. nr. 5 Nemţişor, Temad Braşov, 3T Construct, Acva Instal, Dinamic 92, Ropharma, MaxComputers, Compastru, SxB, Vasco Forest Braşov şi hotel Ozana, Tg. Neamţ.

„Am realizat o mare performanţă”

R: Eusebiu Popa, ce reprezintă acest loc trei pentru tânăra ta echipă, la cea de-a doua prezenţă în campioantul naţional de junioare?

E.P: Personal, pentru mine reprezintă o mare performanţă. După ce acum câţiva ani am obţinut titlurile de campioane naţionale la senioare, 2005 şi 2006, vicampioane naţionale, 2007 şi 2008, a avut loc o perioadă de acalmie în rugbyul feminin şi abia de anul trecut s-a implicat şi federaţia în organizarea campionatelor de rugby în şapte feminin, senioare şi junioare. Anul trecut am pornit la drum cu o echipă nouă şi sezonul acesta am mai rămas cu cinci jucătoare din vechiul lot. Restul sunt jucătoare noi, majoritatea au venit din primăvară, iar una este titulară de drept şi are doar patru luni de rugby. Am renăscut ca pasărea Phoenix. Îmi doresc la anul o participare mai bună, vrem locul doi, şi de ce nu peste doi ani, locul întâi. Cu paşi mărunţi vrem să facem performanţă.

R: Un turneu destul de greu, acesta de la Bucureşti?

E.P: A fost un turneu de la agonie la extaz. În primul meci, care a fost cel mai important, efectiv fetele au fost blocate, voi avea mult de lucru cu ele la nivelul psihic pentru că la meciurile importante se blochează, efectiv nu au jucat nimic la acel meci cu Arieşul. Dar ulterior s-au mobilizat la meciul cu Buzău şi cu Gold Roşia Montană. Am bătut din nou Roşia Montană, per ansamblu sunt, hai să spun mulţumit, au jucat de nota şapte.

R: CSM Paşcani, campioană meritată?

E.P: E o campioană meritată pentru că marea majoritate a jucătoarelor fac rugby de 5 – 6 ani, sunt născute 95, au 18 ani, pe când ale mele sunt mult mai mici, una născută 96, două de 97 şi restul 98-99.