Bradul Roznov e lider la județ

Bradul Roznov – Steel-Man Târgu Neamț 3-0 (2-0)

La finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a doua în eșalonul 4 fotbalistic, etapă care a consemnat 5 victorii ale formațiilor gazdă, un meci s-a încheiat la egalitate, iar în alte două confruntări s-au impus oaspeții. Etapa a doua a fost una mult mai generoasă în goluri, decât runda de debut, s-au marcat 26 de goluri, iar partida cu cea mai multe reușite, 8 la număr, a avut loc la Roman, acolo unde juniorii de la LPS a pierdut fără drept de apel, cu 0-8, în fața celor de la Bradul Borca.

Cealaltă grupare care a obținut victoria pe teren străin este campioana, Voința Ion Creangă, care a trecut la limită, cu 2-1, de Voința Dobreni, după ce la pauză scorul era egal, 0-0.

Nou promovata Vulturul Costișa a bifat prima victorie în liga a patra, după ce duminică a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, duelul de pe teren propriu cu Unirea Tămășeni, iar Moldova Cordun a ajuns la al doilea eșec consecutiv, după ce a pierdut cu 1-2 pe terenul celor de la Tineretul Cândești.

După ce a stat în prima etapă, Teiul Poiana Teiului, una dintre formațiile care și-a anunțat intenția de a promova în eșalonul superior, a obținut o victorie importantă pe teren propriu, cu 1-0, în fața campioanei din urmă cu două sezoane, Speranța Răucești.

Echipa momentului la județ este Bradul Roznov, grupare care este lider după două etape, care a câștigat ambele meciuri din acest start de campionat cu Moldova Cordun și Steel-Man Târgu Neamț și nu a primit nici un gol.

Duminică, elevii lui Marius Anghel au primit vizita nou promovatei, Steel-Man Târgu Neamț, și au făcut un joc bun pe durata celor 90 de minute. Gazdele au început bine duelul cu tânăra grupare din Târgu Neamț și au deschis scorul încă din minutul 14, prin Adrian Constantinescu, fotbalist care a venit în această vară la Roznov. S-a făcut 2-0 un minut mai târziu, atunci când a înscris Cozar, iar tabela a fost închisă în repriza a doua, în minutul 65, atunci când Daniel Mahu-Moisii a marcat pentru 3-0.

S-a terminat la scor de neprezentare, după o evoluție care l-a mulțumit pe antrenorul de la Bradul, Marius Anghel. „Băieții au făcut un joc bun, în fața unei echipe tinere, frumoase și cuminte a celor de la Steel-Man. Noi am avut 3 ocazii singuri cu portarul încă din minutul 3, am deschis repede scorul și asta ne-a simplificat mult munca. Și adversarul a avut ceva ocazii, am avut parte și de un arbitraj excelent, iar per total, victoria noastră este una meritată și unică. Ne bucură faptul că nu am primit gol în două etape, e frumos că suntem sus în clasament, urmează o partidă foarte grea la Borca, după care vin 4 sau 5 etape din care vrem tot atâtea victorii. Obiectivul nostru rămâne același, o clasare cât mai sus și cât mai multe victorii, pentru că nu ne permitem financiar să sperăm la mai mult. Ne dorim dacă se poate să depășim performanța frumoasă din campionatul trecut, când am terminat pe locul 5. Am întinerit lotul, în condițiile în care au venit 4 jucători tineri, printre care Constantinescu, Țurcanu și Trifan, sperăm ca săptămâna aceasta să-l readucem la echipă pe Robert Catană, un jucător cu calități, și treptat să ne închegăm. Au plecat 3 jucători de la echipă, suntem sprijiniți în continuare de Primăria Roznov, dar mi-aș dori ca pe lângă echipă să vină și alți agenți economici din oraș“, a spus Marius Anghel.

Timp de 3 zile, de luni până miercuri, tehnicianul roznovean s-a aflat cu un lot de 25 de jucători, juniori D născuți în anul 2003, într-un minicantonament în stațiunea Durău. Finanțarea a fost asigurată de părinții copiilor, iar printre ei s-au aflat și 7 puști născuți în anii 2007 și 2008, cu care Marius Anghel vrea să formeze o grupă de juniori. Etapa a doua nu a consemnat incidente majore, însă Comisia de Competiții și Disciplină a AJF Neamț a dat două sancțiuni. Astfel, Moldova Cordun a fost amendată cu 60 de lei pentru că a primit 4 cartonașe galbene într-un singur meci, iar Ciprian Toronilă, de la Tineretul Cândești, care a fost eliminat în minutul 49 al jocului cu Moldova Cordun, pentru cumul a două cartonașe galbene, și care a adresat injurii și cuvinte jignitoare brigăzii de arbitrii, a fost suspendat două etape și a primit o amendă de 300 de lei.

Etapa a treia se va desfășura duminică, de la ora 11, după următorul program: Zimbrul Pâncești – Teiul Poiana Teiului, LPS Piatra Neamț – Vulturul Costișa, Unirea Tămășeni – Voința Dobreni, Voința Ion Creangă – Cimentul Bicaz, Zimbrul Vânători Neamț – LPS Roman, Bradul Borca – Bradul Roznov, Steel-Man Târgu Neamț – Tineretul Cândești și Moldova Cordun – Speranța Răucești.

Rezultate, etapa II

Zimbrul Pâncești – LPS Piatra Neamț 2-0 (1-0)

Vulturul Costișa – Unirea Tămășeni 3-0 (3-0)

Voința Dobreni – Voința Ion Creangă 1-2 (0-0)

Cimentul Bicaz – Zimbrul Vânători Neamț 1-1 (0-0)

LPS Roman – Bradul Borca 0-8 (0-4)

Tineretul Cândești – Moldova Cordun 2-1 (1-1)

Teiul Poiana Teiului – Speranța Răucești 1-0 (0-0)

Tobias Dumitrache, locul 2 la Delta Triatlon

Înotătorul cu origini pietrene Tobias George Dumitrache a cucerit medalia de argint la Delta Rowmania Triathlon, competiție de triatlon pe șosea, adresată iubitorilor de natură și sport în aer liber. Sportivul de la Bucharest Sport Club a concurat la categoria MiniTri, adresată copiilor de 13 ani, și a avut de înotat 200 de metri, 5 km de ciclism și 1.250 de metri de alergare. Tobias Dumitrache s-a descurcat foarte bine în cele 3 probe, a înotat distanța de 200 metri în 2 minute și 36 de secunde, a pedalat cei 5 km în 9 minute și 24 de secunde și a alergat cei 1250 metri în 5 minute și 23 de secunde, iar la final a totalizat un timp de 17 minute, 53 de secunde și 7 sutimi, performanță cu care s-a situat în final pe locul al doilea.

La categoria de vârstă 13 ani, proba a fost câștigată de Vladyslav Piasetskyi, de la SC 4th Element, care a realizat un timp de 16.43.6 minute, iar pe locul 3 s-a clasat Dominic Meghea, de la clubul Olimpia, care a avut un timp de 18.10.2 minute.

Rezultatul obținut de Tobias Dumitrache la Tulcea, într-o disciplină recent nouă, dar care necesită mult efort și foarte multă muncă pentru că grupează la un loc 3 probe sportive destul de grele, încununează munca și performanțele foarte bune din acest an, după ce în această vară a devenit și cvadruplu campion național de cadeți, la Naționalele de natație de la Oradea. Delta Rowmania Triathlon este o competiție organizată de Asociația Ivan Patzaichin, Mila 23 și Primăria Municipiului Tulcea, cu sprijinul Federației Române de Triatlon, face parte din Circuitul Național de Triatlon de Șosea, și are loc pe un traseu bine stabilit în municipiul Tulcea.