Bradul mai tare ca Cimentul

fotbal la judetBradul Roznov – Cimentul Bicaz 3-2 (1-1)

Duminică s-au disputat partidele rundei a zecea în eșalonul 4 fotbalistic, rundă în care s-au marcat 43 de goluri, s-au înregistrat 4 victorii ale gazdelor și tot atâtea ale oaspeților. Primele clasate au obținut victorii fără emoții în deplasare sau pe teren propriu, Speranța Răucești, 2-0, la Cândești, Bradul Borca, 6-1 acasă cu Voința Rediu sau Voința Ion Creangă, 4-1 la LPS Roman.

Cel mai echilibrat și interesant meci s-a jucat duminică la Roznov, între Bradul din localitate și Cimentul Bicaz, două formații vecine de clasament, însă cu loturi diferite valoric. Gazdele de la Bradul se bazează pe un lot foarte tânăr, cu mulți juniori, în timp ce Cimentul are în componență și fotbaliști cu mare experiență, cum ar fi Alistar sau Nemțanu, care de multe ori fac diferența. Totuși, Bradul Roznov a obținut un succes important cu 3-2, după un meci destul de echilibrat, dar și cu greșeli din partea ambelor combatante.

Oaspeții au început mai bine partida și au deschis scorul încă din minutul 5 prin Vais, care a marcat cu capul spectaculos pentru 1-0. Pe fondul dominării bicăjenilor, elevii lui Marius Anghel au reușit să egaleze cu un minut înainte de finalul primei reprize, după reușita lui Ciocoiu. Cimentul a început însă bine și repriza a doua și a marcat pentru 2-1 încă din minutul 46 prin rezerva Ionuț Radu, dar gazdele nu au renunțat și au egalat la 2, în minutul 55, atunci când căpitanul Urdă a marcat cu capul dintr-un corner.

În minutul 65 a avut loc o fază controversată, 2 jucători adverși au sărit la cap, însă cel care a avut de suferit a fost Ionuț Bofan, de la gazde, care a suferit o fractură de piramidă nazală și a fost transportat la spital. Centralul meciului nu a acodat nimic în primă fază, însă ulterior, când a văzut că Bofan sângera, a acordat cartonaș galben jucătorului de la Bicaz. „Eu cred că arbitrii au greșit la acea fază, pentru că jucătorul meu a primit o lovitură cu cotul în figură și are nevoie de 21 de zile de spitalizare. După părerea mea se impunea cartonaș roșu, însă centralul a acordat doar galben“, a spus antrenorul gazdelor, Marius Anghel.

De partea cealaltă, Cristi Luca, principalul de la Cimentul, consideră că faultul elevului său a fost unul involuntar. „A fost o săritură din partea ambilor jucători și chiar dacă elevul meu a lovit adversarul, a făcut-o fără intenție, deci nici nu s-a pus problema să faulteze. În general jocul a fost unul sportiv din partea ambelor echipe, iar acea fază a fost una normală de joc, și e păcat că s-a întâmplat așa“.

După calmarea spiritelor, meciul a continuat la fel de spectaculos, s-a jucat pe contre, iar pe final oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă. Jucătorii Cimentului au urcat în jumătatea adversă pentru a forța golul decisiv, dar au fost prinși pe contraatac, o fază bine creată de Aftanase, care i-a pasat lui Ghiurcă, și acesta a marcat golul victoriei în cel de-al patrulea minut de prelungiri.

S-a terminat 3-2 pentru Bradul, o victorie în care elanul tineresc al gazdelor a fost superior experienței formației din Bicaz. „Am întâlnit una dintre cele mai bune echipe din campionat, însă a fost un meci de luptă din partea ambelor echipe. Băieții s-au motivat, s-au ridicat în multe momente la nivelul adversarului, iar pe final am fost mai inspirați. Felicit echipa pentru parcursul de până acum, avem o singură înfrângere în 10 etape și suntem în prima parte a clasamentului. Încă așteptăm ajutorul agenților comerciali din oraș, care ne-au promis sprijin, și cred că băieții merită o recompensă după ceea ce au realizat până acum. Primăria ne sprijină cu transportul, avem și o masă caldă după fiecare meci, condițiile sunt bune, dar ne-ar mai trebui niște bani“, a mai declarat Marius Anghel.

În partida de duminică a folosit următorul 11-zece: Marian – Ilie, Urdă, Capraru, Pricope – Doroftei, Ghiurcă, Aftanase, Ciocoiu – Bofan și Cozar, iar după pauză au mai intrat Aparaschivei, Lupașcu și Rotarașu.

„Consider că a fost un joc slab din partea ambelor echipe, nu îmi explic evoluția echipei mele, dar poate e mai bine să vină câte un duș din acesta rece. S-au făcut multe greșeli, jucătorii au încercat să rezolve personal acțiunile de atac și nu le-a ieșit. Recunosc că la Roznov nu am jucat bine, dar cred că un rezultat de egalitate era mai echitabil”, a precizat și principalul de la Cimentul, Cristi Luca.

Cimentul a evoluat la Roznov cu următoarea formulă de echipă: Mitrea – Horciu, Alistar, Arsene, Tănase – Apreutesei, Bălăjel, M.Zaiț, Cojocaru – Pascu și Nemțanu, iar ulterior au mai intrat Radu, Roșu, A. Zaiț și Burduja. În runda viitoare, Bradul Roznov joacă în deplasare cu Zimbrul Vânători Neamț, iar Cimentul pe terenul campioanei, Speranța Răucești.