Bradul Borca e noul lider la județ

brad-borcaLa finele săptămânii trecut s-au disputat partidele rundei a 11-zecea în liga a patra de fotbal, etapă care a consemnat doar două victorii ale formaților gazdă și numai puțin de 5 succese ale oaspeților. În această etapă s-au marcat 32 de goluri, iar cea mai mare diferență s-a înregistrat la Pâncești, acolo unde Moldova Cordun, o grupare aflată într-o creștere de formă, s-a impus cu 9-0 în fața celor de la Zimbrul. Etapa a consemnat și schimbarea de lider, în condițiile în care Bradul Borca, victorioasă cu 1-0 pe terenul celor de la Unirea Tămășeni, a profitat de faptul că Teiul Poiana Teiului a stat și a urcat pe primul loc în clasament. Formația din Poiana Teiului a condus ierarhia ligii a patra chiar din prima rundă, dar a fost întrecută în clasament de cei de la Bradul, care au ajuns la 28 de puncte, față de cele 27 ale celor de la Teiul. Bradul Borca s-a impus destul de greu duminică, doar cu 1-0 pe terenul celor de la Unirea Tămășeni, echipă care arată mult mai bine decât în stagiunea trecută. După o primă repriză albă, oaspeții au marcat unicul gol la Tămășeni în minutul 56, atunci când Nuțu a transformat o lovitură de la 11 metri. Bradul a ajuns la 9 victorii în campionat și un rezultat de egalitate, iar runda viitoare are o misiune destul de ușoară în duelul de pe teren propriu cu juniorii de la LPS Piatra Neamț. De partea cealaltă, Teiul, considerată de specialiști formația cu cel mai puternic loc și principala favorită la cucerirea titlului, are un meci foarte greu duminică, pe terenul campioanei, Voința Ion Creangă.

Tot în runda din week-end-ul trecut, s-a înregistrat și prima victorie a celor de la Steel-Man Târgu Neamț, care s-au impus la limită, scor 3-2, pe terenul celor de la LPS Piatra Neamț, după ce la pauză gazdele au condus cu 2-1. După acest succes, târgnemțenii au cedat lanterna roșie a clasamentului chiar celor de la LPS Piatra Neamț, care au rămas cu 3 puncte. Campioana, Voința Ion Creangă, a trecut fără probleme cu 7-3 în jocul de acasă cu Zimbrul Vânători Neamț, iar Speranța Răucești a reputat un succes important, 1-0 la Costișa, cu Vulturul din localitate. Singurul gol pentru Speranța a fost marcat de fostul atacant de la Cetatea Târgu Neamț, Alexandru Vavriță, în repriza a doua. Trupa din Răucești a urcat pe locul 7 după această victorie, are 18 puncte și se apropie de locurile fruntașe ale clasamentului.

În clasamentul golgheterilor, pe primul loc se află mijlocașul de la Speranța Răucești, Radu Miron, cu 14 goluri, pe poziția a doua se regăsește Romeo Chiriță, de la Vulturul Costișa, cu 12 reușite, iar locul 3 se află 2 jucători, Claudiu Ciocoiu, de la Bradul Roznov, și Ionuț Gavril, de la Bradul Borca, cu câte 10 goluri. Toate partidele disputate la finele săptămânii trecute, atât în liga a patra cât și a cincea, au început cu un moment de reculegere, în memoria celor 64 de victime care și-au pierdut viața în urmă cu exact un an de zile în tragicul incendiu din clubul Colectiv.

Runda a 12-zecea se va juca duminică, de la ora 11, după următorul program: Tineretul Cândești – Cimentul Bicaz, Speranța Răucești – Voința Dobreni, Moldova Cordun – Vulturul Costișa, Steel-Man Târgu Neamț – Zimbrul Pâncești, Bradul Borca – LPS Piatra Neamț, Zimbrul Vânători Neamț – Unirea Tămășeni, Voința Ion Creangă – Teiul Poiana Teiului, iar Bradul Roznov va sta.

Întâlnire cu instructorii sportivi și antrenorii

Comisia Tehnică din cadrul AJF Neamț va organiza pe data de sâmbătă, 12 noiembrie, o întrunire cu instructorii sportivi și antrenorii formațiilor din ligile a patra și a cincea, care va avea loc tot la stadionul Municipal din Piatra Neamț. La această întâlnire, condusă de Vasile Vamanu, președintele comisiei tehnice din cadrul AJF Neamț, vor fi prezentate noutăți ale Federației Române de Fotbal, iar Toader Șteț, referent zonal al FRF, va conduce un antrenament al echipei CSM Ceahlăul. Tot cu această ocazie, instructorii sportivi cărora în decembrie le va expira cardul Licența C UEFA, acestea vor fi preschimbate. Ei trebuie să se prezinte la întâlnire cu cardurile vechi, cu o fotografie tip buletin, și să achite o taxă de 50 de lei.

Rezultate, etapa XI

Cimentul Bicaz – Bradul Roznov 2-0 (0-0)

Voința Dobreni – Tineretul Cândești 0-4 (0-1)

Vulturul Costișa – Speranța Răucești 0-1 (0-0)

Zimbrul Pâncești – Moldova Cordun 0-9 (0-3)

LPS Piatra Neamț – Steel-Man Târgu Neamț 2-3 (2-1)

Unirea Tămășeni – Bradul Borca 0-1 (0-0)

Voința Ion Creangă – Zimbrul Vânători Neamț 7-3 (3-1)

14. LPS Piatra Neamț 10 1  0  9  10-56  3p

Duminică s-au jucat și meciurile etapei a opta, penultima a turului, în seria întâi din liga a cincea, în care s-au înregistrat doar victorii ale formațiilor gazdă. Primele 3 clasate s-au impus în partidele de pe teren propriu, iar Siretul Doljești, 5-1 acasă cu Viitorul Ruginoasa, cu 18 puncte, conduce ierarhia seriei întâi, la două puncte în față de a doua clasată, Moldova II Cordun.

Ultima etapă din tur se joacă duminică, de la ora 11, și programează confruntările: Stejarul Stănița – Unirea Dulcești, Viitorul Ruginoasa – Voința Valea Ursului, Voința Bozieni – Siretul Doljești, Arsenal Văleni – Moldova II Cordun, iar Voința Botești va sta.

Rezultate, etapa VIII, seria I

Unirea Dulcești – Voința Botești 4-2 (2-1)

Moldova II Cordun – Voința Bozieni 4-3 (2-1)

Siretul Doljești – Viitorul Ruginoasa 5-1 (2-0)

Voința Valea Ursului – Stejarul Stănița 1-0 (0-0)

Eșec pentru juniorii de la Futsal Ceahlăul

Internazionale Traian Vaslui – Futsal Ceahlăul 4-1 (3-0)

Echipa de fotbal în sală de juniori a celor de la Futsal Ceahlăul a suferit prima înfrângere din noua stagiune, după 1-4, marți în deplasare cu Internazionale Traian Vaslui, din etapa a doua a campionatului național. După victoria din prima etapă, 6-4 acasă cu cei de la Darabani, elevii lui Gabi Bucur și Cristi Luca nu au mai reușit același joc bun și în deplasarea de la Vaslui, unde au făcut o primă repriză destul de modestă. De altfel, gazdele au profitat de erorile din defensiva pietrenilor și au marcat de 3 ori în primele 20 de minute, stabilind scorul la pauză, 3-0. În partea a doua, Todiresei și compania au echilibrat jocul, au marcat o dată prin Vlad, în minutul 31, dar au și ratat alte oportunități, iar la final s-au văzut învinși cu 1-4.

„Din păcate ne-au costat greșelile individuale din defensivă în prima repriză, când vasluienii au profitat și ne-au marcat 3 goluri. În parte a doua am încercat să revenim, ne-am creat ocazii dar nu am reușit să fructificăm decât una singură. Nu-i nimic, mergem înainte și ne pregătim pentru dificilul joc de acasă cu campionii de la Poli Iași“, a declarat Cristi Vornicu, președintele de la Futsal Ceahlăul.

Vasluienii au ajuns la 6 puncte după acest succes, după ce au câștigat cu 5-0, la masa verde, și primul joc de la Iași, după ce gazdele au folosit 5 jucători de 1996 și 1997, în timp ce pietrenii au rămas cu 3 puncte, iar runda viitoare vor juca pe teren propriu cu Politehnica Iași, campioana din sezonul trecut.