Box / Iau la pumni criza

* Fundaţia Boxul nemţean a participat la două concursuri într-o săptămână pentru a-şi testa sportivii de medalii

Fundaţia Boxul nemţean o duce greu în continuare, dar face eforturi pentru a menţine interesul, pregătirea şi valoarea la care au ajuns unii sportivi. Pietrenii pregătiţi de Gabi Tâmpescu şi Gabi Câmpescu au planuri de medalii şi în acest sezon, în care vor reprezenta în competiţiile importante tot Bacăul. Într-o săptămână, ei au participat la două gale, primele pe care şi le-au permis de la Cupa României încoace.

La Oneşti, unde s-au desfăşurat întrecerile, gruparea pietreană a avut în competiţie 9 sportivi. Pentru doi, Daniel Deaconu şi Andrei Chifan, nu au existat adversari. Dintre cei care au urcat în ring, patru au fost victorioşi, trei au pierdut.

În concursul juniorilor, Vasile Roiu s-a impus la 54 kilograme, Andrei Nicorescu la 57 kilograme, iar Andrei Ivanov, prezent pentru a doua oară într-o gală,a câştigat la 70 kilograme. Andrei este fratele geamăn al lui Iulian Ivanov, câştigător al Cupei României în această iarnă. În concursul de la Oneşti, Iulian a urcat o categorie de vârstă, la tineret, pe care a reuşit să o câştige, la 81 kilograme.

Mezinul Andrei Minac a pierdut la 33 kilograme- copii, iar Andrei Dominte a fost învins la 75 kilograme- tineret. Finalul galei le-a aparţinut seniorilor, iar pietreanul Bogdan Racheru şi oneşteanul Marius Anton au ridicat publicul în picioare la 86 kilograme. Deşi a fost primul său meci, boxerul nemţean a rezistat adversarului prin dârzenie, dar tehnica l-a trădat. Bogdan este ultimul înscris pe lista pugiliştilor de la Fundaţia Boxul nemţean, dar practică kickboxing-ul.

Antrenorul Gabi Câmpescu s-a declarat mulţumit de prestaţia şi rezultatele sportivilor săi şi le mulţumeşte celor care susţin cauza boxului- domnii Mihai Bătrânu şi Viorel Strungariu- , precum şi şcolilor din care provin sportivii: şcoala 8, Gr. Şc. Dimitrie Leonida, Colegiul Tehnic Auto, Colegiul Naţional Gheorghe Asachi şi Colegiul Economic.