„Bine” pentru romaşcani

petrotub roman

*Petrotubul a învins pe CSMS Iaşi cu 3-2 în primul amical al verii

Romaşcanilor nu le-a lipsit doar fotbalul în vacanţă, deşi aceasta nu a fost foarte lungă. Jucătorii s-au întors la muncă şi dornici de victorie şi au profitat de prima oportunitate. Formaţia nemţeană a învins divizionara secundă CSMS Iaşi, sâmbătă, cu 3-2, în primul test al verii, care încheie şi prima săptămână de pregătire. Gazdele au condus şi au fost egalate de două ori până la pauză. Popa (2) şi Harbuzaru au adus victoria romaşcanilor, în timp ce pentru Iaşi a marcat Herghelegiu.

„A fost un meci bun ca atitudine. Toţi jucătorii, inclusiv cei foarte experimentaţi, cum ar fi Ghidarcia sau Marin, au vrut să demonstreze că pot juca la nivelul celorlalţi coechipieri. Pe lângă faptul că ştiu fotbal, toţi au arătat că au capacitate fizică. Nu a fost uşor, pentru că am încheiat o săptămână de pregătire destul de încărcată, dar echipa s-a descurcat bine”, a declarat antrenorul romaşcanilor, Valentin Avădanei.

Gazdele au rulat tot lotul de 21 de jucători, schimbând la pauză întreaga componenţă. Singurul care a rămas pe teren tot meciul a fost Marin.

Romaşcanii şi-au stabilit deja şi data următorului joc de pregătire, sâmbătă, 13 iulie, dar au o sarcină dificilă în a-şi găsi adversară, pentru că echipele din zonă sunt încă în vacanţă. Miercuri, jucătorii Petrotubului vor efectua vizita medicală, la Piatra Neamţ.