*Proiectele pentru ”avansarea” de noi consilieri în locurile lui Gheorghe Vasiloiu și Doru Spiridonescu au fost amânate
*La următoarea confruntare poate fi tot remiză (validare un PDL-ist și un UNPR-ist) sau 1-0 pentru PDL
Vreo 4-5 proiecte au zburat ieri de pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Județean după ce președintele Culiță Tărâță (inițiatorul lor) și-a dat seama că e mai bună o remiză neconcludentă decât o înfrîngere certă.
În sinteză, era vorba despre validarea a doi supleanți, unul în locul lui Gheorghe Vasiloiu (declarat incompatibil de prefect, decizie contestată în instanță), celălalt în locul răposatului Doru Spiridonescu.
Cum la alegerile locale PDL și UNPR au candidat pe lista comună APEL, conform legii, în astfel de cazuri, vin supleanți de pe lista comună, fără a se ține loc de partidele de proveniență ci doar de locul din listă. Culmea e că pe idea ”au plecat un PDL-ist și un UNPR-ist” și supleanții care urmează ar fi fost, fix în ordine, PDL-istul Lucian Pascariu și UNPR-istul Ioan Ciobanu.
Socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din târg pentru președintele Tărâță: toți consilierii au votat pentru locul lăsat liber de Spiridonescu (decedat) dar majoritatea PSD + PDL + PPDD nu a fost de acord cu declararea ca vacant a locului lui Vasiloiu. Și comisia de validare îl avea președinte pe Vasiloiu și nici pentru înlocuirea în această funcție nu au votat majoritarii.
Astfel că, în momentul în care comisia formată din doar 4 oameni a discutat despre legalitate demersului, pe un vot 2 la 2, nici măcar nu s-a putut trece la votul în plen pentru validarea primului supleant (cel de la PDL).
Discuțiile au fost multe, în nota obișnuită de la CJ. Fiecare tabără a pledat pentru justețea deciziei sale dar votul (suveran în democrație) a blocat confirmarea intrării unui alt consilier în locul lui Gheorghe Vasiloiu.
În acest moment, Culiță Tărâță a realizat șahul dat de la distanță de Gheorghe Ștefan. De ar fi mers mai departe cu validarea supleantului în locul lăsat liber de Doru Spiridonescu ar fi trebuit să se treacă la votarea PDL-istului nu al UNPR-istului (Pascariu fiind, pe listă, înaintea lui Ciobanu). Așa că președintele CJ a făcut singura mutare pe care o mai avea la dispoziție, propunerea ca toate proiectele (cu validări și conexe) să nu mai fie discutate. Și a răsuflat ușurat când a scăpat ca prin urechile acului ca pe un loc UNPR să asiste la venirea unui consilier județean PDL.
Ce urmează? Simplu, doar două variante care țin de validarea sau invalidarea de către Justiție a deciziei prefectului prin care a încetat mandatul lui Gheorghe Vasiloiu. Varianta 1, tot remiză – dacă instanța consideră justă decizia prefectului, în CJ vor intra și un PDL-ist (în locul lui Vasiloiu) și un UNPR-ist (în locul lui Spiridonescu). Varianta 2, 1-0 pentru Ștefan – dacă, însă, instanța îi dă dreptate lui Vasiloiu și anulează decizia prefectului, acest consilier județean rămâne în funcție, iar primul supleant de pe lista APEL, adică PDL-istul, va lua locul UNPR-istului decedat.
Meciul continuă…
Daniel VINCA
Interesele politice sunt mai mari decat celelalte. Au fost alesi pentru a fi in slujba cetatenilor care i-au votat. Si ei ce fac? se cearta pe fotolii. Judetul Neamt are destule probleme care ar trebui rezolvate. Acusica vor veni sa culeaga iar voturi. Sa vedem cine ii mai alege.