Baia Mare, aproape de semifinale

vcm bucurie
VCM LPS Piatra Neamţ – Ştiinţa Baia Mare 1 – 3 (-18, -19, 20, -18)
Băieţii de la VCM LPS Piatra Neamţ mai păstrează doar şanse teoretice de a se califica în semifinalele Cupei României, după ce au pierdut cu 1 – 3 manşa tur, disputată marţi pe teren propriu. Elevii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş au întâlnit un adversar mult mai valoros, locul 5 în campionat, care se impusese de două ori în faţa pietrenilor şi în divizia A1. Marţi seară, la sala Polivalentă, gazdele s-au agăţat de fiecare minge pentru a obţine victoria şi pentru a spera la accederea în penultimul act al competiţiei, însă au dat peste o echipă experimentată, care evoluează de mai mult timp cu acelaşi sextet, şi care şi se va lupta pentru o medalie şi în campionat. Meciul a început aşa cum ne-au învăţat voleibaliştii pietreni la mai toate jocurile din actuala stagiune, cu oaspeţii la conducere încă din start. Băimărenii au avut 8 – 5, 14 – 11 şi 19 – 16 în primul set, pe care l-au câştigat în final la o diferenţă de 7 puncte, scor 25 – 18. Istoria s-a repetat şi în actul al doilea, însă gazdele au dat semne de revenire la un moment dat când au egalat la 10. Ştiinţa a trecut însă treptat în avantaj, s-a desprins la 21 – 18, pentru ca în final să se impună la 19. Pietrenii au fost mai inspiraţi în actul al treilea, pe care l-au început şi l-au terminat bine, conducând în permanenţă pe tabela de marcaj, cu 7 – 3, 13 – 9, 22 – 19 şi în final 25 – 20. Nu a fost însă de ajuns pentru a se spera la victorie, întrucât Baia Mare a apăsat din nou acceleraţia în setul 4, deşi gazdele au început mai bine şi, în cele din urmă a câştigat setul al 18 şi implicit meciul cu 3 – 1, lunând astfel o opţiune serioasă în ceea ce priveşte calificarea în semifinale. Supărare la final în tabăra gazdelor şi bucurie în rândul oaspeţilor, care anticipau un succes la Piatra Neamţ. „A fost un meci tipic de Cupa României pe care trebuia să îl câştigăm, indiferent de rezultat. Pentru noi este mult mai importantă partida de campionat, de sâmbătă, cu Municipal Craiova”, a spus la final tehnicianul băimărean, Marius Botea. Volei Club a abordat disputa de marţi cu următorul sextet: Cazacu, Lupu, C. Mocanu, P. Mocanu, Viţelaru, Iosif şi Gavril – libero, iar ulterior au mai evoluat Predius şi Chiş. Pentru Ştiinţa au jucat Răileanu, Veber, Ţuţea, Suson, Cuciureanu, Socaciu şi Tofan – libero, iar apoi au mai intrat Moisă, Păştean şi Negrean. Pentru Volei Club Municipal urmează un final de săptămână încărcat, cu două partide în campionat. Astăzi, băieţii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş întâlnesc în deplasare pe Arcada Galaţi, în ultimul meci din sezonul regulat, iar sâmbătă, de mărţişor, susţin, tot în deplasare, restanţa cu Municipal Zalău.