Aurel Cojocariu a câștigat Cupa Municipiului Piatra Neamț

Aurel Cojocariu a câștigat cea de-a 20-a ediție a Cupei Municipiului Piatra Neamț, concurs național de sărituri peste obstacole, care s-a desfășurat la finele săptămânii trecute în Baza hipică „Virgil Bărbuceanu“. Crescut și format la clubul din Piatra Neamț, sub bagheta regretatului colonel Virgil Bărbuceanu, Aurel Cojocariu, care de mai mulți ani reprezintă clubul Steaua București, a câștigat ambele probe, de nivel B și A, iar în clasamentul cumulat pe puncte s-a situat pe prima poziție. Alături de calul Amazing, Aurel Cojocariu s-a impus în prima probă cu timpul de 40 de secunde și 17 sutimi, nu a avut niciun punct de penalizare și a reușit un total de 20 de puncte. Pe locul al doilea în prima probă s-a clasat Radu Ilioi, de la CSM Sibiu, cu calul Wellcome, care a realizat un timp de 43 de secunde și 69 de sutimi, iar pe 3 a venit Tiberiu Cebotaru, de la Equester Iași, cu calul Clouny S, care a avut un timp de 46 de secunde și 06 sutimi. În cea de-a doua probă, Aurel Cojocariu, tot cu partenerul său, calul Amazing, proprietar Alexandra Moraru, s-a impus cu timpul de 26 de secunde și 63 de sutimi, tot în fața lui Radu Ilioi, de la CSM Sibiu, care a înregistrat un timp de 27 de secunde. Al treilea a venit tot Tiberiu Cebotaru, de la Equester Iași, cronometrat cu timpul de 28 de secunde și 08 sutimi. În urma rezultatelor cumulate în cele două probe, Aurel Cojocariu a cucerit trofeul Cupa Municipiului Piatra Neamț cu un total de 40 de puncte, Radu Ilioi a fost al doilea cu 34 de puncte, iar Tiberiu Cebotaru a venit pe 3 cu un total de 30 de puncte. Pe lângă trofeul adjudecat, sportivul de la Steaua București a intrat și în posesia unui premiu în valoare de 1.500 de lei, al doilea clasat, Radu Ilioi, a câștigat 1.250 de lei, iar Tiberiu Cebotaru a obținut un premiu de 1.000 de lei, bani oferiți de Primăria și Consiliul Local Piatra Neamț, parteneri ai competiției hipice de la Piatra Neamț.
„Ne bucură faptul că un sportiv pietrean, Aurel Cojocariu, a cucerit trofeul în orașul în care s-a născut. El a fost cel mai constant dintre toți sportivii care au participat în această probă, nu a avut puncte de penalizare și a scos timpii cei mai buni. A fost un concurs destul de tare, strâns și frumos, iar diferența între primii 3 clasați s-a făcut la câteva secunde. Felicitări câștigătorului, dar și celorlalți participanți, pentru că ne-au oferit un spectacol hipic de înaltă ținută în cele 3 zile de concurs!“, a declarat Costache Lupu, președintele executiv al competiției de la Piatra Neamț.

Tiberiu Cebotaru s-a impus la Cupa Fermierului. Ștefan Leonte, de la Târgu Neamț, a venit pe 2

Concurs interesant și spectaculos și la Cupa Fermierului, competiție aflată la prima ediție și înscrisă în calendarul Federației Ecvestre Române. După 3 zile disputate, Cupa Fermierului a fost adjudecată de Tiberiu Cebotaru, de la Equester Iași, cu calul Clouny S, proprietar Diana Melian. Tiberiu Cebotaru a încheiat proba cu un timp de 35 de secunde și 85 de sutimi, a intrat în posesia unui premiu de 960 de lei, și l-a depășit în clasament pe Ștefan Leonte, de la Frații Jderi Târgu Neamț, care a venit pe locul 2. Ștefan Leonte, cu calul Bolandro, proprietar Grădinare Leonte, a avut la final un timp de 37 de secunde și 43 de sutimi și a intrat în posesia unui premiu de 800 de lei. Pe locul 3 s-a clasat Marius Pintilie, cu calul Casparow, de la clubul de echitație Rodeo Iași, proprietar Daniel Panaite, care a încheiat proba cu timpul de 38 de secunde și 33 de sutimi și a intrat în posesia unui premiu de 640 de lei. Următorii clasați au fost Radu Ilioi, cu calul Wellcome, de la CSM Sibiu, și Aurel Cojocariu, cu Amazing, de la Steaua București.
„Concurs foarte frumos și reușit la Cupa Fermierului, în ciuda vremii nefavorabile de sâmbătă și duminică. Îi felicit pe câștigător, dar și pe Ștefan Leonte, un sportiv din județul Neamț care s-a clasat pe locul 2. Aflată la prima ediție, Cupa Fermierului a fost o reușită, iar pe această cale vreau să le mulțumesc tuturor patronilor societăților agricole din județ, care au contribuit la buna organizare și la fondul de premiere. Per total, au fost 3 zile reușite la Piatra Neamț, probe spectaculoase și frumoase la toate categoriile de vârstă, iar cei mai buni au triumfat. S-a încheiat prima mare etapă de concursuri hipice din acest an de la Piatra Neamț, însă peste puțin timp, caii și călăreții vor reveni la noi. Până atunci, ne vom ocupa să refacem cele 3 terenuri, de antrenament, încălzire și concurs, pentru ca oaspeții să se simtă din nou bine la noi“, a mai completat președintele Costache Lupu.
Următorul mare concurs național care va avea loc în ștrandul Tineretului va fi Cupa TCE 3 Brazi, care se va desfășura între 6 și 9 iulie.
Vă prezentăm în cele ce urmează câștigătorii în toate cele 15 probe, care s-au desfășurat în cadrul a 3 mari concursuri, Cupa Municipiului Piatra Neamț, Cupa Fermierului și etapa de Grand Prix.