Au pierdut şi cu U Cluj

ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamţ – Universitatea Cluj 1 – 2 (0 – 1)

Fotbaliştii juniori B de la ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamţ au pierdut şi cel de-al treilea meci, 1 – 2, cu Universitatea Cluj, la turneul zonal al campionatului naţional care a avut loc la Timişoara. Elevii pregătiţi de Lidi Chertic au avut mult ghinion în ultimul joc din grupă, în faţa studenţilor clujeni, şi au primit gol destul de repede în prima repriză. Pietrenii au egalat în partea a doua, prin Lupei, după care au avut mai multe ocazii la poarta adversă, însă au ratat din situaţii favorabile. Din păcate, jucătorii de la ACS au căzut fizic pe final şi au primit gol cu 5 minute înainte de ultimul fluier. S-a terminat 2 – 1 pentru U Cluj, iar juniorii B de la Piatra Neamţ au încheiat competiţia cu 3 eşecuri din tot atâtea partide. „Cred că rezultatul este nemeritat, după cum s-a disputat meciul consider că meritam cel puţin un rezultat de egalitate. Băieţii au făcut un joc mult mai bun decât în precedentele două dispute, am ratat mult la 1 – 1, iar pe final am căzut fizic şi adversarul ne-a taxat. A fost un turneu tare, toate cele 3 echipe au fost valoroase, cred că puteam mai mult, însă băieţii rămân cu experienţa unui turneu din care au avut ce învăţa. Eu îi felicit pentru că s-au dăruit, dar atât s-a putut. Vasile Lupei a fost unul dintre remarcaţii turneului şi atât el cât şi ceilalţi jucători sper să aibă continuitate şi să confirme în acest sport”, a declarat antrenorul Lidi Chertic. În jocul cu U Cluj, ACS Ceahlăul 05 a evoluat cu următorul 11-zece: Chelaru, Catrinoi, Olteanu, Horciu, Amariei, David, Pintilie, Barb, Creţu, Lupei şi Şimon, iar ulterior au mai intrat Albu, Nica, Ştefăniţă, Roşu şi Zargiu. În celălalt meci din grupă, ACS Poli Timişoara şi CS Universitatea Craiova au încheiat nedecis, 0 – 0, rezultat în urmă căruia formaţia din Craiova s-a calificat de pe primul loc la turneul final al campionatului naţional.

1.CS Universitatea Craiova  3  2  1  0  5-0  7p

2. ACS Poli Timişoara  3  1  2  0  7-4  5p

3. Universitatea Cluj  3  1  1  1  4-5  4p

4. ACS Ceahlăul 05  3  0  0  3  3-10  0p