Au pierdut pe mâna lor

vcmVCM LPS Piatra Neamţ – Municipal Craiova 2 – 3 (-22, 22, -19, 24, -13)

Voleibaliştii de la VCM LPS Piatra Neamţ au încheiat anul 2014 cu o înfrângere, după ce au pierdut cu 2 – 3 confruntarea de pe teren propriu cu Municipal Craiova din etapa a 11-a a diviziei A1. Meciul de la sala Polivalentă se anunţa unul echilibrat, între o formaţie gazdă care evoluează destul de bine pe teren propriu şi echipa din Craiova, care a avut un parcurs bun în campionat, dar şi evoluţii lăudabile în cupele europene. Şi până la urmă a ieşit un joc foarte echilibrat, niciuna dintre cele două combatante nereuşind să se desprindă decisiv. Din păcate, putem spune că elevii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş s-au bătut singuri, deoarece au avut meciul la îndemândă şi puteau câştiga ei cu 3 – 2, şi astfel ar fi acumulat două puncte, faţă de unul singur cât au primit după acest rezultat. Oaspeţii au început mai atent meciul şi s-au impus în primul set la 22, situaţia repetându-se şi în actul al doilea, însă atunci gazdele au evoluat mai bine şi s-au impus în final tot cu 22 – 25. Pietrenii au început modest setul al treilea, au pierdut 3 puncte la rând chiar din start, iar acea diferenţă a fost decisivă până la final, Municipal Craiova reuşind pe toată durata setului să conducă şi să îşi păstreze acel avantaj, câştigând cu 22 – 19. Mult mai strâns a fost setul cu numărul 4, când tot Craiova a fost în avantaj, însă finalul a aparţinut în totalitate gazdelor. Oltenii au avut minge de set la 24 – 23, însă băieţii de la Piatra Neamţ au gestionat perfect ultimele 3 mingi, au blocat şi servit bine şi s-au impus în cele din urmă cu 26 – 24. În tiebreak, gazdele au început bine, elevii lui Dănuţ Pascu au egalat, dar la schimbarea terenurilor, Volei Club avea 8 – 5. Craiovenii au luat 5 puncte la rând, s-au dus la 10 – 8, însă gazdele au revenit încă o dată şi au trecut în avantaj cu 13 – 10. Aşadar, pietrenii mai aveau nevoie de doar două puncte pentru a câştiga partida, însă nu au mai reuşit să facă niciun punct până la final. S-a greşit la construcţia atacului, Codrin Mocanu şi Iosif au atacat afară, oaspeţii au mai blocat şi ei, iar Municipal Craiova a luat 5 puncte la rând, suficiente pentru a se impune cu 15 – 13, şi în finaş să câştiga disputa cu 3 – 2. „M-am cam săturat să facem spectacol de acest gen. Pentru noi este cel de-al şaptelea rezultat de 3 – 2 în campionat, iar în ultima vreme am avut un program infernal şi cu meciuri în cupele europene, iar aceste partide lungi ne cam obosesc. Oricum, pentru public a fost un spectacol plăcut, mă bucur că am putut contribui şi noi, felicit echipa din Piatra Neamţ, una tânără şi de perspectivă, se vede încă o dată că se munceşte bine aici. Obiectivul nostru în actuala stagiune este clasarea în primele 5 locuri şi implicit o calificare în cupele europene, suntem în grafic şi deocamdată e bine”, a spus la final principalul oaspeţilor, Dănuţ Pascu. De partea cealaltă, pietrenii erau trişti la final pentru că au pierdut pe mâna lor, un joc care la un moment dat părea câştigat. „Sunt supărat pentru ceea ce s-a întâmplat în final. Am avut 13 – 10 şi nu am ştiut să închidem meciul, aici s-a văzut încă o dată lipsa de experienţă a unor jucători tineri de la noi. Păcat puteam lua două puncte, am luat numai unul. Mergem în vacanţă, ne odihnim şi sperăm să venim cu forţe proaspete în 2015”, a spus liberoul gazdelor, Rareş Gavril. În jocul de sâmbătă, Volei Club a evoluat cu Kecskemeti, Bălan, P. Mocanu, Lupu, Iosif, Predius şi Gavril – libero, iar ulterior au mai intrat Voleanschi, Cazacu şi C. Mocanu. După eşecul din ultima rundă, Volei Club a încheiat turul pe poziţia a şaptea, cu 13 puncte. Elevii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş au intrat în vacanţă şi vor reveni la pregătiri pe data de 3 ianuarie 2015. În celelalte meciuri ale rundei a 11-zecea s-au consemnat rezultatele: CSM Bucureşti – Municipal Zalău 1 – 3, Arcada Galaţi – Phoenix Şimleul Silvaniei 3 – 1, Tomis Constanţa – Dinamo Bucureşti 3 – 0, Unirea Dej – Steaua Bucureşti 3 – 0 şi Banatul Caransebeş – Ştiinţa Baia Mare 2 – 3.