Au pierdut pe final

hcf piatra neamtActiv Plopeni – HCF Piatra Neamţ 23 – 20 (13 – 12)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au pierdut primul meci din returul diviziei A, după ce au cedat cu 20 – 23 confurntarea din deplasare cu Activ Plopeni, din etapa cu numărul 15. Deoarece nu are un buget consistent, echipa pietreană a plecat în ziua meciului la Plopeni, iar oboseala s-a resimţit în rândul elevelor lui Dan Valentin. De asemenea, prin lipsa Biancăi Lungu, HCF a avut un lot destul de subţire la confruntarea de duminică însă, cu toate acestea, a făcut un joc destul de bun pe terenul celei de-a şasea clasate. Handbalistele pietrene au condus în permanenţă până pe finalul primei reprize, la două sau chiar trei goluri, însă o serie de decizii luate în defavoarea lor a făcut ca Activ Plopeni să conducă cu 13 – 12 la pauză. Repriza a doua a fost una echilibrată, s-a mers cap la cap până aproape de final, când gazdele, ajutate şi de cei 2 cavaleri ai fluierului, s-au desprins decisiv şi s-au impus în cele din urmă la o diferenţă de 3 goluri, scor 23 – 20. Şi la jocul cu Activ Plopeni, cea mai bună marcatoare de la HCF a fost Luminiţa Hriţcu, autoare a 9 goluri. Pentru echipa din Piatra Neamţ au mai marcat Ghizan 5 goluri, Iroftei 3, Agape 2 şi Rotaru un gol. „Nu poţi să faci sport aşa cum bate vântul. Nu avem bani şi am fost nevoiţi să plecăm în ziua meciului, iar oboseala s-a resimţit, mai ales că noi am jucat 3 meciuri în decurs de 7 zile, iar lotul nostru nu nepermite să facem multe schimbări în timpul partidelor. Am jucat şi într-o sală friguroasă, dar cu toate acestea am început bine meciul. Şi cei 2 arbitrii din Bucureşti au avut rolul lor, am făcut şi noi greşeli, dar şi gazdele au o echipă destul de bună, care în final s-a impus. Fetele s-au străduit şi au făcut un joc destul de bun, dar e greu în aceste condiţii să obţii tot timpul victoria. Nu am avut-o o jucătoare titulară, Oana Rotaru nu este încă la capacitate maximă şi toate astea au dus la rezultatul final”, a spus după meci antrenorul Dan Valentin. După eşecul de la Plopeni, HCF Piatra Neamţ a rămas cu 24 de puncte şi se menţine în continuare pe poziţia a patra în clasamentul seriei întâi. Duminică, în cadrul etapei  a 16-a, Hriţcu şi compania vor evolua pe teren propriu cu CS Buzău. În celelate partide s-au consemnat rezultatele: CSU Târgovişte – Ştiinţa Bucureşti 16 – 46, Ştiinţa Bacău – Şc. 181 Bucureşti 32 – 20, CSM II Bucureşti – Spartac Bucureşti 25 – 25 şi Danubius Galaţi – Rapid Bucureşti 26 – 33. CS Buzău a stat.