Au pierdut în capitală

hcf fete

Rapid Bucureşti – HCF Piatra Neamţ 35 – 26 (17 – 13)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au pierdut la o diferenţă de 9 goluri, scor 26 – 35, confruntarea din deplasare cu Rapid Bucureşti, în etapa a 20-a a diviziei A. Fără Raluca Sandu şi Oana Rotaru, accidentate, trupa lui Dan Valentin a avut un meci foarte greu pe terenul feroviarelor, deşi în unele momente a controlat jocul şi a evoluat de la egal la egal cu adversarul. După 17 – 13 la pauză, rapidistele s-au desprins decisiv în ultimele 10 minute ale partidei, când au profitat de indeciziile echipei pietrene, care a făcut foarte multe greşeli tehnice. În minutul 50, scorul era 22 – 17 pentru Rapid, moment în care gazdele au marcat şi câte două goluri pe minut, iar la final s-au impus cu 35 – 26. „Am jucat de la egal la egal cu adversarul până pe final, însă am făcut foarte multe greşeli tehnice datorită tinereţii şi subţirimii lotului, care în final au făcut diferenţa. Şutul la poartă a fost deficitar, au fost multe momente de indecizie în jocul nostru, poarta noastră a fost destul de slăbuţă şi aceste aspecte ne-au costat”, a declarat antrenorul Dan Valentin. În jocul din capitală, cea mai bună jucătoare de la HCF a fost Ghiuzan, autoare a 9 goluri, iar celelalte reuşite le-au aparţinut lui Hriţcu 6, Lungu 4, Iroftei 3, Marian 2, Petrea şi Rusu câte un gol. După eşecul de la Rapid, HCF Piatra Neamţ a rămas cu 21 de puncte şi se menţine în continuare pe poziţia a opta în clasament. Duminică, 11 mai, trupa lui Dan Valentin evoluează pe teren propriu, de la ora 11, cu Spartac Bucureşti. Până acum, în runda cu numărul 20 s-au mai jucat meciurile: Ştiinţa Bacău – Danubius Galaţi 37 – 21 şi Spartac Bucureşti – Universitatea Târgovişte 23 – 22