Au părăsit Rapid Cupa României

suceava-ceahlauRapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț 1-1 (1-0), 3-1, după prelungiri. Au marcat Jitariuc 7’, Enciu 100’, Semeghin 102’/Chitoșcă 62’

Stadion: Areni, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 800

Rapid CFR: Hăntașcu – Bălan, Tăuțeanu (Aerioaei 92’), Ciobanu, Semeghin – Jitariuc, Onciu, Sfrijan, Golofca (Vrabie 64’) – Sandu (Negru 66’), Enciu. Antrenor, Bogdan Tudoreanu.

Ceahlăul: Barna – Gorea (Pintilie 59’), Călin, Cazan, Masella, Stahie – Popadiuc (Margină 64’), Nedelcu, Tabacariu, Chitoșcă – Ștefănescu (Gheorghiu 73’). Antrenor, Costel Ilie.

Cartonașe galbene: Bălan 85’/Stahie 50’, Masella 54’, 72’, Cazan 72’

Cartonaș roșu: Masella 72’

Arbitrii: Cristian Codrea – principal, Cristian Lucaci, Radu Despa – secunzi

Observatori: Liviu Ciubotariu, Daniel Cioloboc.

Ceahlăul Piatra Neamț a părăsit Cupa României încă de la primul meci în care a intrat în competiție, după ce a pierdut cu 1-3, după prelungiri, confrntarea din deplasare cu Rapid CFR Suceava, din faza a cincea.

Confruntarea de pe stadionul Areni, la care au asistat și 7 suporteri veniți de la Piatra Neamț, a fost una destul de deschisă, cu ocazii la ambele porți, apreciată la final de publicul prezent. Gazdele au început mai bine partida, au fost mai insistente în atac, și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 7, atunci când Jitariuc a pătruns în careu și a șutat din lateral sub transversală, fără nicio șansă pentru portarul Barna. Tot elevii lui Bogdan Tudoreanu au fost mai insistenți în ofensivă și își puteau majora avantajul în minutul 26, când Sandu a ajuns într-o situație excelentă cu portarul advers, a încercat să îl dribleze și pe acesta, însă Barna s-a întins și l-a deposedat.

Prima ocazie notabilă la poarta gazdelor s-a petrecut în minutul 31 în urma unei faze fixe, la șutul bun al lui Chitoșcă, însă Hăntașcu s-a întins și a respins. Golofca a mai avut o situație bună de a marca pentru echipa suceveană, care în ultimul minut al primei reprize a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, la un fault în careu făcut de un jucător al Ceahlăului. Enciu și-a asumat responsabilitatea executării penaltiului, însă șutul acestuia s-a dus mult pe deasupra porții, iar la pauză Rapid Suceava conducea cu 1-0. Elevii lui Costel Ilie au ieșit mult mai determinați de la vestiare și l-au încercat în câteva rândul pe portarul sucevean, care a păstrat poarta intactă până în minutul 62, atunci când Ceahlăul a egalat. Barna a degajat din propriul careu, mingea a fost deviată de coechipier cu capul până la Chitoșcă, acesta a preluat frumos paralel spre poartă, a trecut ca prin brânză de toți fundașii adverși și a șutat sub bara transversală, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Unul dintre cele importante momente ale jocului s-a petrecut în minutul 72, când pietrenii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Masella. În acel moment, Cazan a primit galben, însă juniorul italian a șutat în minge când jocul era oprit și centralul din Baia Mare i-a acordat al doilea galben pentru gest nesportiv și implicit cartonaș roșu. Totuși, oaspeții au rezistat până la final cu un om în minus și cele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, 1-1. Conform regulamentului s-a intrat în prelungiri, unde gazdele au fost mai proaspete și au profitat de superioritatea omului în plus. Rapid Suceava și-a asigurat calificarea în decurs de doar două minute, între minutele 100 și 102, când Enciu și Semeghin, ambii cu capul, au marcat golurile 2 și 3 pentru formația lor.

În repriza a doua de prelungiri, Ceahlăul nu a mai reușit nimic și bucovinenii s-au impus în final cu 3-1, calificându-se astfel în șaisprezecimile Cupei României în detrimentul echipei din Piatra Neamț.

„O victorie meritată a gazdelor după aspectul jocului, am reușit să echilibrăm partida după primirea primului gol, dar totul s-a rupt în momentul eliminării juniorului nostru italian. A venit eliminarea pe fondul lipsei de experiență, a lovit balonul după fluierul arbitrului. Durerea cea mai mare este nu înfrângerea cât eliminarea lui Masella, pe care contam foarte mult pe el pentru că încep să se sudeze relațiile de joc și mă refer aici la cuplul de fundași centrali, Masella-Cazan, acum voi fi nevoit cu Rapid București să improvizez, să schimb puțin partitura, asta este nu avem ce face. Am avut oportunitatea și noi de a prelua conducerea meciului, nu pot spune că sunt dezamăgit, Cupa României este o competiție a surprizelor, îmbucurător este că am văzut și o altă echipă din această serie cu care ne vom confrunta, și până la urmă soarta a făcut ca Suceava să fie câștigătoare“, a spus la final antrenorul oaspeților, Costel Ilie.

După ce a scăpat de Cupa României, jucătorii și antrenorii pietreni se vor concentra doar pe campionat, iar sâmbătă au un examen dificil în deplasare când vor întâlni pe Rapid București, în etapa cu numărul 3 a seriei întâi.

Buzău – Ceahlăul se joacă pe 30 septembrie

Cluburile Gloria Buzău și Ceahlăul Piatra Neamț au căzut de comun acord să joace meciul restanță din etapa a doua, miercuri, 30 septembrie, de la ora 17. Partida de săptămâna trecută a fost amânată la cererea formației din Piatra Neamț, care avea mai mulți jucători la loturile naționale, iar confruntarea de la Buzău va avea loc la 3 zile după ce Ceahlăul va juca tot în campionat la Clinceni.