Au (MARC)at pe greşeala noastră

marc
Gaz Metan Mediaş – Ceahlăul 3 – 1 (2 – 1). Au marcat Dan(18), Todea(42), Tahar(71)/Golubovic(12)
Stadion: Mediaş, teren bun, vreme călduroasă, spectatori, cca. 2000
Gaz Metan: Buchta – Frăsinescu, Markovic, Muth, Buzean – Tahar, Todea, Petre, Dan(Avram 84), Muntean(Llullaku 68) – Bud(Robertson 72). Antrenor Cristi Dulca
Ceahlăul: Jovic – Cazan, Cânu, Marc(Ichim 46), Dumitraş(Rusu 56) – Gheorghiu, Popadiuc, Achim, Onciu – Golubovic, Jula(Lucas Garcia 65). Antrenor Vasile Miriuţă
Arbitrii: Iulian Dima – principal, Iulius Timar, Ciprian Danşa – asistenţi
Cartonaşe galbene: Buchta, Todea – Onciu, Ichim
Ceahlăul a pierdut cu 1 – 3 meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaş, din runda a 12-zecea a ligii întâi, în primul rând datorită propriilor greşeli din defensivă şi execuţiilor spectaculoase ale gazdelor. Rezultatul de la Mediaş a fost influenţat şi de o greşeală gravă de arbitraj, a tuşierului Ciprian Danşa, care a anulat un gol perfect la oaspeţilor, la scorul 1 – 1. Ceahlăul a început foarte bine meciul de la Mediaş şi a deschis scorul încă din minutul 12, prin golgheterul Golubovic, cel care a trimis în poartă centrarea perfectă a lui Popadiuc de pe partea dreaptă. Din păcate, la o gravă greşeală a lui Andrei Marc, gazdele au egalat după numai şase minute prin Florin Dan. Fundaşul pietrean a pasat greşit în spate către Jovic, Ciprian Petre a recuperat, a driblat în careu şi i-a pasat lui Florin Dan care a îndeplinit o simplă formalitate. Oaspeţii nu au renunţat la luptă şi au marcat un gol valabil prin Emil Jula, dar asistentul de pe partea dreaptă a arătat eronat poziţie de ofsaid la atacantul pietrean. Acelaşi Golubovic a avut o execuţie spectaculoasă din afara careului, aplaudată şi de fanii medieşeni, dar Buhta a fost atent. Gazul a avut două ocazii bune de a marca prin Todea, care a şutat în blocaj după o eroare a lui Jovic, şi prin atacantul Bud, care a şutat foarte bine din afara careului mare, dar goal-kepper-ul pietrean a respins de sub transversală. Când cele două echipe se pregăteau de pauză, căpitanul Cristi Todea a prins un şut senzaţional de la 30 de metri, care s-a dus în vinclul lui Jovic. Tehnicianul Vasile Miriuţă l-a lăsat la vestiare pe Marc, după gafa de la primul gol al gazdelor, iar în locul acestuia a fost introdus Alex Ichim. De asemenea, principalul pietrean l-a schimbat şi pe Dumitraş, accidentat, cu Rusu, iar ulterior la oaspeţi a intrat şi argentinianul Lucas Garcia, dar jocul pietrenilor nu a fost unul strălucit în repriza a doua. Golubovic a avut şansă bună din lovitură liberă, dar a trimis în zid, iar băieţii lui Cristi Dulca şi-au majorat avantajul prin algerianul Tahar, în minutul 71, care a reluat din vole şi l-a lobat perfect pe portarul pietrean. Golul trei le-a tăiat elanul oaspeţilor, care au mai avut câteva apariţii în careul advers, dar nu au mai putut modifica nimic pe tabela de marcaj şi meciul s-a încheiat cu victoria Gazului, care ajunge la cea de-a noua partidă consecutivă fără înfrângere. De partea cealaltă, Ceahlăul înregistrează al doilea eşec consecutiv, iar în meciul de la Mediaş a primit cele mai multe goluri de la debutul campionatului. Trupa pietreană rămâne cu 17 puncte şi va evolua vineri, pe teren propriu, cu Săgeata Năvodari.