Au luat tot 4 goluri

petrolul-ceahlaulASA Tg. Mureş – Ceahlăul Piatra Neamţ 4 – 0 (1 – 0). Au marcat Gorobsov 45’, Henrique 47’, Hora 52’, Bumba 77’

Stadion: Transil, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, 2000

ASA: Stăncioiu – Velayos, Constantin, Balaur, Sepsi(Sălăgeanu 68’) – Gorobsov, Mureşan – Hora(Amauri 57’), Zicu(Voiculeţ 46’), Bumba – Henrique. Antrenor, Cristi Pustai.

Ceahlăul: Jovic – Dumitra, Gorea, Marc, Slavickas – Tabacariu(Căruţă 78’), Onciu – Popadiuc(Gheorghiu 58’), Cârjan, Margină – Mândruşcă(Pavel 68’). Antrenor, Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Gorea 79’, Onciu 90’

Arbitrii: Dragoş Istrate – central, Dragoş Iliescu, Daniel Mitruţi – asistenţi, Dan Dreve – rezervă.

Observatori: Marian Salomir, Mircea Sârbu.

Ceahlăul Piatra Neamţ a părăsit Cupa României, ediţia 2014 – 2015, încă din faza optimilor de finală, după ce a pierdut cu 0 – 4 confruntarea din deplasare cu ASA Tg. Mureş, disputată miercuri pe stadionul Transil. Fotbaliştii pietreni au încasat încă o dată 4 goluri de la mureşeni, aşa cum s-a întâmplat şi în campionat, atunci când au pierdut cu 1 – 4 pe teren propriu. Cu un lot destul de tânăr şi decimat de accidentări, şi cu mai multe probleme interne, o situaţie financiară critică şi cu preşedintele de onoare, Gheorghe Ştefan, arestat de DNA pentru 30 de zile în dosarul Microsoft, formaţia din Piatra Neamţ a încercat totuşi în Ardeal să dea o replică bună unui adversar foarte valoros, dacă ne uităm la numele jucătorilor din lot, care până acum este revelaţia Ligii întâi. Băieţii lui Florin Marin au făcut un joc destul de curajos la Tg. Mureş şi au avut o primă repriză aproape perfectă, în contradicţie cu ultimele jocuri din campionat, când în primele 45 de minute evoluţia era una neconvingătoare. Cârjan a semnat prima situaţie de gol la poarta lui Stăncioiu, însă şutul acestuia din întoarcere a fost reţinut fără probleme de portarul gazdelor. A urmat ocazia lui Hora, iar în minutul 21, mureşenii au trimis balonul în bară, prin acelaşi Hora, care a şutat de la colţul careului de 6 metri, o minge centrată de Bumba. Acelaşi Cârjan a mai avut o ocazie pentru oaspeţi, iar ASA a început să preseze pe finalul primei reprize, atunci când a avut mai multe oportunităţi prin Mureşan, Bumba şi Zicu. Prima repriză părea că se va încheia nedecis, dar la ultima fază din primul mitan, jucătorii de la ASA au deschis scorul prin Gorobsov, care a şutat din vole, de la circa 16 metri, iar mingea s-a dus în vinclul porţii lui Jovic. Golul i-a descătuşat pe fotbaliştii mureşeni şi parcă le-a turnat plumb în ghete elevilor lui Florin Marin, care au încasat golul al doilea la două minute după revenirea de la vestiare. În minutul 47, atacantul Henrique a reluat balonul cu capul în poartă, după centrarea din corner a lui Gorobsov. Pietrenii au acuzat şi şocul primirii celui de-al doilea gol şi nu au putut face faţă atacurilor elevilor lui Cristi Pustai, care în minutul 53 au înscris pentru a treia oară. De această dată Hora a şutat de la marginea careului de 16 metri la colţul lung, iar Jovic nu a mai putut interveni. Florin Marin a făcut câteva modificări în primul unsprezece, însă jucătorii nou intraţi nu au adus nimic nou în jocul Ceahlăului, care în minutul 77 au primit şi cel de-al patrulea gol. Bumba a finalizat cu un şut din interiorul careului, pasa venită de la Amauri. Până la final, oaspeţii au încercat să înscrie măcar golul de onoare, dar nu l-au putut învinge pe Stăncioiu. Mai întâi Gorea a încercat să îl învingă pe goal-kepper-ul gazdelor cu un şut de la mijlocul terenului, dar acesta a fost atent şi a respins de pe linia porţii, iar apoi Pavel, scăpat singur cu portarul, dar Stăncioiu a apărat. S-a terminat 4 – 0, iar formaţia din Tg. Mureş s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei României, în timp ce Ceahlăul părăseşte competiţia după doar două partide. „Mă bucur că astăzi am reuşit cu toţii să fim la fel de puternici, la fel de concentraţi, pentru că jocurile de cupă au o încărcătură aparte. Am început mai greu meciul, am făcut 5 schimbări în echipă faţă de partida cu Steaua, iar golul lui Gorobsov, unul spectaculos, a venit la timp, chiar înainte de pauză. Toate cele 4 goluri, pentru noi, au fost foarte frumoase, a fost o victorie meritată şi vrem să ajungem cât mai departe în această competiţie”, a spus la final principalul de la ASA, Cristi Pustai. „Am avut o primă repriză destul de bună, dar din păcate am primit acel gol care a schimbat datele problemei. Mai mult, am luat al doilea gol imediat după pauză  şi aşa se întâmplă de obicei în partidele de cupă, încerci să revii dar e mai greu pentru că adversarul te taxează. Noi am încercat dar nu ne-a ieşit nimic şi gazdele au profitat şi ne-au mai dat două goluri. ASA a meritat să se califice, dar cred că rezultatul e mult prea mare faţă de realitatea din teren”, a spus directorul sportiv de la FC Ceahlăul, Ioan Mironaş. După ce a fost eliminată din cupă, trupa din Piatra Neamţ a rămas să se concentreze doar pe campionat, unde are un final de tur foarte greu. Băieţii lui Florin Marin vor disputa următoarele două meciuri în deplasare, primul dintre ele sâmbătă, pe terenul celor de la Astra Giurgiu. Până acum, în optimile de finală ale Cupei României s-au înregistrat rezultatele: CS Mioveni – Dinamo Bucureşti 1 – 0, CSMS Iaşi – Steaua Bucureşti 0 – 1, FC Braşov – Universitatea Cluj 1 – 3 şi CSU Craiova – Viitorul Voluntari 2 – 1.