Au jucat pentru experienţă

volei fem cadete lps

Voleibalistele junioare 1 de la LPS Unic Piatra Neamţ s-au clasat pe ultimul loc la turneul semifinal care s-a desfăşurat săptămâna trecută la Tg. Mureş. Formaţia pregătită de Dana Forman şi Carmen Asmarandei, care a avut în componenţă jucătoare cu 2 ani mai mici decât celelalte adversare, a cedat cu 0 – 3 toate cele 4 întâlniri şi s-a clasat în final pe ultimul loc în clasamentul seriei întâi. Tinerele voleibaliste pietrene, cu vârste cuprinse între 14  şi 16 ani, nu puteau spera la mai mult la competiţia din Ardeal, unde au întâlnit echipe mai puternice şi cu o mai mare experienţă. De altfel, obiectivul major pentru sportivele pietrene la Tg. Mureş a fost acumularea de experienţă pentru turneul final de la cadete, acolo unde sunt deja calificate şi care se va desfăşura în perioada 7 – 11 mai. Localitatea care va găzdui turneul final va fi stabilită de federaţie la finele lunii aprilie. „Scopul major a fost ca fetele să capete experienţă pentru că sunt mai tinere decât celelalte adversare şi nu puteam emite pretenţii. Nu suntem dezamăgite de rezultate, era de aşteptat şi consider că turneul semifinal de la junioare a fost unul foarte util pentru sportivele noastre, de la care aşteptăm performanţe în campinatul de cadete”, a declarat antrenoarea de la LPS Unic, Carmen Asmarandei. Pentru turneul de la Tg. Mureş, antrenoarele de la LPS Unic Piatra Neamţ au avut la dispoziţie următorul lot: Andra Cozma, Ana Popa, Roxana Târşa, Andra Gavriliu, Oana Iovu, Andreea Bulai, Andrada Cozma, Alexandra Stan, Ruxanda Mireanu, Roxana Buraga, Denisa Bâlbâie şi Mihaela Arvu. După rezultatele înregistrate la turneul din Ardeal, Medicina Tg. Mureş şi Dinamo Bucureşti s-au claificat la turneul final al campionatului naţional.