Au început returul cu dreptul

jun1FC Ceahlăul Piatra Neamț – Chindia Târgoviște 2-1 (0-0)

Fotbaliștii juniori A de la Ceahlăul Piatra Neamț au debutat cu dreptul în partea a doua a campionatului de elită sub 19 ani, după ce s-au impus cu 2-1 în confruntarea de pe teren propriu cu Chindia Târgoviște. Pentru antrenorul Lidi Chertic, meciul de duminică a fost destul de dificil, în condițiile în care nu a avut la dispoziție decât 11 jucători, deoarece o parte dintre aceștia se pregătesc și evoluează pentru prima echipă. În aceste condiții, prima repriză a fost destul de echilibrată, deși gazdele și-au creat mai multe oportunități de gol la poarta adversă, însă tabela a rămas nemodificată până la pauză. Și primul sfert de oră al reprizei a doua a fost la fel de echilibrat, însă juniorii pietreni au reușit să deschidă scorul în minutul 68, prin unul dintre cei mai constanți fotbaliști din actuala stagiune, Robert Vasile. Ceahlăul s-a desprins la 2-0 după alte 3 minute, prin golul marcat de Lupei și se părea că finalul de meci va fi unul lejer pentru formația gazdă. Totuși, dâmbovițenii au redus din handicap în minutul 85, iar finalul de partidă a fost destul de disputat.

În ciuda eforturilor echipei din Târgoviște de a încerca egalarea, tabela a rămas nemodificată, iar partida s-a încheiat cu victoria formației din Piatra Neamț, care astfel a bifat cea de-a opta victorie stagională și care, cu 25 de puncte, a urcat provizoriu pe poziția a treia în clasamentul seriei A. Elevii lui Lidi Chertic s-au impus cu 2-1, același rezultat înregistrându-se și în partida tur, iar juniorii A de la FC Ceahlăul au demonstrat încă o dată că reprezintă o generație de viitor a clubului din Piatra Neamț.

„Trebuie să recunosc că evoluția elevilor mei nu a fost una strălucită. Dacă în alte partide am lăudat prestația băieților, de această dată nu am fost mulțumit de joc, însă sunt bucuros că am luat toate cele 3 puncte. A fost foarte greu, în condițiile în care pentru acest meci am avut la dispoziție doar 11 jucători, nu am putut face nicio schimbare, dar cei care au intrat pe teren au dat până la urmă dovadă de caracter și atitudine. Prima repriză a fost de echilibrată, deși am avut câteva oportunități de a marca, însă în partea a doua, mijlocul și atacul a fost mai eficient și am reușit să înscriem de două ori. Pe final, oaspeții au redus din handicap, iar ultimele minute au fost destul de disputate. Mă bucur până la urmă pentru această victorie, una muncită, mă bucur pentru locul din clasament, și sperăm ca în ultimele 3 meciuri oficiale din acest an să obținem maxim de puncte“, a spus antrenorul de la FC Ceahlăul, Lidi Chertic.

În confruntarea de duminică, juniorii A pietreni au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Câmpianu – Cădere, Olteanu, Mitrofan, Hebriștean – Ștefăniță, Șoimaru, Roșu, Vasile – Amariei și Lupei.

Sâmbătă, în cadrul rundei a 13-a, a doua a returului, juniorii A de la FC Ceahlăul vor evolua în deplasare cu CSS Botoșani.

Campionatul de elită rezervat echipelor sub 17 ani și-a încheiat activitatea în acest an, iar returul va debuta pe data 12 martie. În prima rundă din retur, elevii profesorului Florin Axinia vor juca pe teren propriu cu Petrolul Ploiești.