ceahlauFC Ceahlăul – FC Botoşani 0 – 1 (0 – 1). A marcat Hadnagy 2’

Stadion: Municipal, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 3000

FC Ceahlăul: Calancea – Slavickas, Cazan, Marc, Dumitraş – Onciu, Clonin – Popadiuc(Gheorghiu 56’), Ştefănescu(Pavel 59’), Chitoşcă(Margină 67’) – Cârjan. Antrenor, Florin Marin.

FC Botoşani: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte – Vaşvari, Croitoru(Danci 87’), Fulop – Martinus(Browne 67’), Hadnagy, Roussel(Ivanovic 59’). Antrenor, Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Slavickas 10’, Gheorghiu 57’ Calancea 81’/Croitoru 13’, Hadnagy 81’, Danci 90’

Arbitrii: Marcel Bârsan – central, Marius Nicoară, Cristian Marchidanu – asistenţi, Adrian Comănescu – rezervă.

Observatori: Patriţiu Abrudan, Paul Mincu.

Ceahlăul Piatra Neamţ a pierdut derby-ul moldav al etapei a zecea a ligii întâi, după 0 – 1 sâmbătă după amiază, pe teren propriu, cu FC Botoşani, şi a ajuns la cea de-a doua înfrângere din actuala stagiune în faţa propriilor suporteri, după ce cedase cu 1 – 4 şi faţa ASA-ului din Tg. Mureş. Practic, meciul de pe Borzoghean a început de la 1 – 0 pentru oaspeţi. Nici nu s-au aşezat bine spectatorii în tribune şi trupa lui Leo Grozavu a deschis scorul sub Pietricica încă din minutul 2, când Martinus a făcut ce a vrut cu fundaşii pietreni pe partea stângă, a şutat puternic în bara laterală, mingea a ajuns în careu la Hadnagy şi atacantul botoşănean a înscris lejer, nestingherit de niciun adversar. Golul lui Handnagy a dat peste cap toate planurile tactice antrenorului Florin Marin şi le-a turnat plumb în ghete jucătorilor pietreni, care în prima repriză nu au realizat nimic, iar Curileac a şomat în poartă. Mai periculoşi au fost tot adversarii, care au mai avut o situaţie bună de gol în minutul 33, când Martinus a şutat puternic din careu, însă Calancea a fost atent şi a respins în corner. După pauză, gazdele au ieşit ceva mai motivate de la vestiare, dar prima ocazie de gol le-a aparţinut tot botoşnănenilor. Acelaşi activ Martinus a centrat în careu pentru Roussel, însă jucătorul de culoare al oaspeţilor a tras pe lângă. Trupa lui Florin Marin a avut prima mare ocazie de gol în minutul 55, în urma unei faze fixe. Popadiuc a bătut bine o lovitură liberă, iar Cârjan, dintr-o poziţie favorabilă din careu, a reluat cu capul peste transversală. Ratarea fostului atacant de la FC Botoşani i-a ambiţionat pe jucătorii echipei gazdă, care au început să preseze din ce în ce mai des poarta lui Curileac, însă nu s-au lipit de gol la situaţiile Cârjan, Dumitraş sau Gheorghiu. Formaţia din nordul Moldovei putea încheia meciul în minutul 89, când nou intratul Browne a profitat de greşeala lui Dumitraş, a rămas singur cu Calancea, însă a şutat puternic mult peste poartă. În prelungiri, pietrenii au beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului mare, Dumitraş şi-a asumat responsabilitatea execuţiei, însă şutul acestuia plasat s-a oprit în zid. Nu s-a mai întâlmplat nimic până la final şi formaţia din Botoşani, una mai valoroasă decât tânăra echipă pietreană, s-a impus destul de meritat sub Pietricica, iar antrenorului Leo Grozavu îi priesc jocurile din deplasare cu FC Ceahlăul, după ce şi în sezonul trecut a remizat, 0 – 0 la Piatra Neamţ. „Consider că este o victorie muncită şi meritată. Ştiam că vom avea un meci greu în faţa unei echipe foarte bine pusă la punct de Florin Marin, am avut şansa să marcăm repede, ne-am apărat destul de bine şi în final am luat toate cele 3 puncte. Am avut mari emoţii la ultima lovitură liberă a Ceahlăului, mi-a stat un pic inima, dar am avut noroc. Felicit jucătorii, sunt 3 puncte binevenite înainte de pauza competiţională”, a spus Leo Grozavu. De partea cealaltă, Florin Marin a regretat faptul că elevii lui nu au reuşit să continue seria meciurilor bune din ultima vreme. „Sunt dezamăgit de rezultat. Din păcate am primit gol foarte repede la o greşeală a devensivei noastre şi trebuie să recunosc că am făcut o primă repriză destul de slabă. În partea a doua am schimbat câţiva jucători, am fost mai agresivi, dar nu am reuşit să marcăm. Am întâlnit un adversar foarte bine aşezat în teren, nu ne-a lăsat spaţii şi ne-a fost foarte greu să construim. Păcat că am pierdut acest meci”, a spus Florin Marin. După eşecul cu FC Botoşani a rămas cu 12 puncte şi a coborât pe poziţia a zecea în clasament. În runda viitoare, pe 20 octombrie, galben-negrii au un meci greu în deplasare cu Petrolul Ploieşti. Până acum, în runda a zecea a ligii întâi, s-au consemnat rezultatele:  FC Braşov – CSMS Iaşi 2 – 0, Concordia Chiajna – Rapid Bucureşti 0 – 0, FC Ceahlăul – FC Botoşani 0 – 1, Universitatea Cluj – Pandurii Tg. Jiu 2 – 0 şi Petrolul Ploieşti – Gaz Metan Mediaş 1 – 0.