Au cedat şi în retur

handbal femHCF Piatra Neamţ – CS Buzău 25 – 30 (12 – 16)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au cedat la o diferenţă de 5 goluri, scor 25 – 30, partida de duminică, de pe teren propriu cu CS Buzău, din etapa a 16-a a diviziei A. Fără 3 titulare în formula de start, elevele lui Dan Valentin au început mai ezitant meciul cu fetele de la Buzău, o echipă mult mai omogenă care a avut în formula de start câteva jucătoare care au cochetat şi cu Liga Naţională. La pauză, oasptele au condus cu 16 – 12, dar echipa din Piatra Neamţ a dat semne de revenire la începutul părţii a doua. Momentul decisiv al partidei a fost în minutul 40, când HCF s-a apropiat la un singur gol de adversar, scor 16 – 17 dar, pe fondul unei evoluţii foarte bune pe contraatac, echipa din Buzău s-a desprins la 23 – 18. Antrenorul Dan Valentin a cerut timp de odihnă, însă lotul subţire al lui HCF nu a rezistat, formaţia din Buzău a condus şi cu 8 goluri, iar la final s-a terminat 30 – 25 pentru handbalistele lui Romeo Ilie. „Am avut o poartă bună, care ne-a ajutat mult. Am ţinut-o foarte bine pe cea mai bună jucătoare de la Piatra Neamţ, Hriţcu, iar acest lucru ne-a avantajat. Cred că şi evoluţia noastră a fost una pozitivă, iar rezultatul este meritat”, a spus la final tehnicianul buzoian. Cea mai bună marcatoare de la Piatra Neamţ, a fost Oana Rotaru, care a marcat de 9 ori. Celelalte reuşite le-au aparţinut lui Hriţcu 5, Iroftei şi Lungu 3, Petrea şi Ghiuzan 2, iar Marian a înscris un gol. De la CS Buzău, Clişu, Biro şi Tăbârcea au înscris câte 6 goluri. După eşecul de duminică, HCF a rămas cu 24 de puncte şi se menţine în continuare pe locul 4 în clasament. „Ne-au lipsit 3 titulare şi asta ne-a afectat jocul. Trebuie să ţinem cont că am întâlnit şi un adversar foarte bun, care ne-a pus foarte multe probleme. Oricum, fetele au arătat şi astăzi că se bat pentru fiecare minge şi sperăm să depăşim acest moment mai dificil”, a spus antrenorul Dan Valentin. În etapa următoare, HCF Piatra Neamţ va sta.