Au cedat după pauză

h fem hcfŞtiinţa Bucureşti – HCF Piatra Neamţ 37 – 30 (19 – 17)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ nu s-au întors cu niciun punct din deplasarea din capitală, acolo unde duminică au pierdut cu 30 – 37 partida de pe terenul echipei Ştiinţa Bucureşti, din etapa a 18-a a diviziei A. Fetele de la Piatra Neamţ au avut parte de un meci destul de greu şi solicitant în faţa celei de-a doua clasate şi au cedat, în special după evoluţia din partea a doua. Fără două titulare de bază, Agape şi Lungu, misiunea echipei conduse de Dan Valentin a fost grea încă din start pe terenul studentelor bucureştene însă, cu toate acestea, oaspetele au început bine şi au condus cu 4 – 2, 8 – 7 şi 12 – 10 în prima repriză. Pe finalul primului act, gazdele au revenit au egalat şi la pauză au intrat cu un avantaj de două goluri, scor 19 – 17. Pe fondul unei oarecare oboseli, a subţirimii lotului, echipa pietreană a cedat ostilităţile în repriza a doua, şi asta a permis Ştiinţei să se desprindă decisiv, iar în final să obţină un succes destul de clar la o diferenţă de 7 goluri, scor 37 – 30. În ciuda eşecului, tehnicianul pietrean s-a declarat mulţumit de prestaţia echipei sale în capitală. „Consider că până la urmă, rezultatul este destul de bun, după ce ne-am prezentat la acest meci cu un lot foarte subţire şi fără posibilitatea de a face schimbări pe parcursul meciului. Să dai 30 de goluri celei de-a doua clasate, o formaţie cu pretenţii şi care are în lot 6 jucătoare de Liga Naţională, nu e puţin lucru. Am făcut o primă repriză destul de bună, însă echilibrul s-a rupt în partea a doua, când nu am putut face prea multe schimbări, iar cele care au jucat au simţit oboseala. În ciuda eşecului, vreau să le felicit pe fete pentru că au făcut un joc bun şi curajos”. Cea mai eficientă jucătoare din tabăra pietreană în disputa din capitală a fost Luminiţa Hriţcu, autoare a 8 goluri. Pentru HCF au mai marcat Ghiuzan 8 goluri, Iroftei 5, Rotaru 3, Petrea, Marian şi Roşca câte un gol. După eşecul din capitală, handbalistele de la Piatra Neamţ au rămas cu 24 de puncte şi au coborât pe locul 5 în clasamentul seriei întâi. Runda viitoare, duminică 8 martie, Hriţcu şi compania vor evolua pe teren propriu cu liderul, Rapid Bucureşti. În celelalte meciuri ale etapei a 18-a s-au consemnat rezultatele: Rapid Bucureşti – CS Buzău 33 – 33, Spartac Bucureşti – CSU Târgovişte 21 – 24, CSM II Bucureşti – Danubius Galaţi 26 – 36 şi Şc. 181 Bucureşti – Activ Plopeni 27 – 21. Ştiinţa Bacău a stat.

1.Rapid Bucureşti  17  16  1  0  593-424  49p

2. Ştiinţa Bucureşti  17  14  0  3  558-403  42p

3. CS Buzău  16  10  2  4  533-433  32p

4. Danubius Galaţi  17  8  0  9  490-447  24p

5. HCF Piatra Neamţ  16  8  0  8  430-423  24p

6. CSM II Bucureşti  16  7  1  8  444-429  22p

7. Şc. 181 Bucureşti  16  7  1  8  446-440  22p

8. Activ Plopeni  16  7  0  9  423-453  21p