Au avut energie pentru Pângărați

CSM Ceahlăul – Energia Pângărați 9-0 (5-0)

Fotbaliștii de la CSM Ceahlăul Piatra Neamț au încheiat cu o victorie meciurile de pe teren propriu din actuala stagiune a ligii a cincea, după 9-0, duminică cu Energia Pângărați, în etapa a 17-a, penultima a sezonului din seria a doua. Băieții lui Toader Șteț, Vali Avădanei, Lidi Chertic și Florin Anton au arătat duminică pe Borzogheanul din Piatra Neamț că au trecut peste șocul eșecului din cupă cu Voința Ion Creangă, și au făcut un joc bun în fața băieților de la Pângărați, cărora le-au marcat 9 goluri.

Balul a fost deschis de Vasile, care a înscris primul încă din minutul 6, și l-a închis Rotaru, cu reușita din cel de-al treilea minut de prelungiri. Robert Vasile și Vasile Lupei au marcat câte o dublă, iar celelalte reușite ale gazdelor i-au aparținut lui Zaharia, Apostol, Albu, Todiresei și Rotaru. Pietrenii nu au avut niciun fel de emoții în fața adversarului din Pângărați, unul inferior valoric, și și-au trecut alte 3 puncte în cont, puncte care mai contează doar pentru palmares și statistici, în condițiile în care echipa este deja promovată în liga a patra încă de acum două săptămâni. Succesul cu Energia a reprezentat și un moral foarte bun pentru tinerii jucători pietreni, înaintea dificilului și importantului meci de miercuri cu Voința Ion Creangă, din returul semifinalelor Cupei României.

„A fost un meci la discreția noastră pe care l-am controlat de la un capăt la altul. Adversarul ne prea ne-a pus probleme, am marcat repede, iar ulterior jocul nostru s-a simplificat. O victorie frumoasă a băieților care, deși și-au atins obiectivul, acela de promovare, au evoluat cu aceiași determinare și atitudine, iar pe această cale vreau să îi felicit. E clar că acest succes este important pentru noi și în perspectiva returului de miercuri din cupă, unde vom întâlni o formație mult mai bine pregătită și mai valoroasă. Voința este una dintre cele mai bune echipe din județ și consider că merita să fie mai sus în clasament. Ne așteaptă un joc greu, dar avem două zile să îl pregătim cât mai bine. Ne dorim foarte mult să ajungem în finala Cupei României pe care o vom disputa pe teren propriu“, a declarat după meci, secundul Lidi Chertic.

În partida cu Energia Pângărați, gazdele i-au avut pe teren pe Chiruță – Catrinoi, Rusu, Rotaru, Albu, Pintilie, Ungureanu, Șimon, Vasile, Apostol și Zaharia, iar pe banca de rezerve s-au aflat Chelaru – Smău, Barb, Todiresei, Butunoi și Lupei.

CSM Ceahlăul a ajuns la 45 de puncte, conduce detașat ierarhia seriei a doua, iar duminică va încheia campionatul cu confruntarea din deplasare contra celor de la Ozana Timișești.

Fotbal

Doar egal cu Metalosport

CSM Roman – Metalosport Galați 1-1 (1-0)

Fotbaliștii de la CSM Roman s-au încurcat în ultima partidă disputată pe teren propriu, după 1-1, vineri cu Metalosport Galați, în etapa a 29-a, penultima, din seria întâi a ligii a treia. Chiar dacă aveam un lot redus numeric din cauza accidentărilor, trupa de la malul Moldovei era favorită la victorie în confruntarea cu gruparea gălățeană, care în actuala stagiune a avut un parcurs destul de modest, și care a strâns doar 29 de puncte înainte de meciul de la Roman. Și partida așa a și început, în nota de dominare a elevilor lui Gabi Țapu și Iosif Susanu, care i-au luat tare pe adversari, iar după câteva acțiuni destul de reușite, au reușit să deschidă scorul încă din minutul 15, atunci când Cosmin Țapu a înscris pentru 1-0. La adăpostul acestui avantaj, romașcanii au evolua în continuare la fel de bine, atât în defensivă cât și în atac, iar la pauză s-a intrat cu rezultatul stabilit în minutul 15. Partea a doua s-a desfășurat sub aceleași coordonate, gazdele au avut mai mult inițiativa, oaspeții au încercat să revină, dar tabela a rămas nemodificată până în minutul 83. Atunci, Marius Gâță a profitat de o nesincronizare în defensiva romașcană și a egalat la 1, stabilind totodată și rezultatul, 1-1.

În ciuda acestui semieșec de pe teren propriu, CSM Roman a ajuns la 40 de puncte și se menține în continuare pe poziția a cincea în ierarhia internă, dar a fost egalată la puncte de Avântul Valea Mărului, care tot vineri s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Vaslui cu Atletico. Băieții de la CSM vor încheia stagiunea la finele acestei săptămâni, când vor întâlni în deplasare pe Avântul Valea Mărului, într-un adevărat derby care va stabili formația ce va încheia campionatul pe poziția a cincea.

AFK Miercurea Ciuc rămâne lider

Luptă în continuare acerbă la vârful clasamentului, acolo unde toate cele 3 formații implicate în lupta pentru promovare au câștigat meciurile din etapa cu numărul 29. primii au făcut-o harghitenii de la AFK Miercurea Ciuc, cei care vineri au câștigat cu 2-0 confruntarea din deplasare cu CSM Pașcani, prin golurile lui Bajko și Csuros. După acest succes, ciucanii au rămas pe primul loc în clasament cu 63 de puncte, dar sunt amenințați serios din spate de AFC Hărman, care tot vineri a câștigat foarte greu duelul de la Râmnicu Sărat cu Olimpia din localitate și au ajuns la 62 de puncte. S-a terminat 2-1 pentru brașoveni, care au marcat golul victoriei în al doilea minut de prelungiri prin Ioniță. Știința Miroslava a câștigat și ea lejer acasă, 4-0 cu AFC Odorheiu Secuiesc, și cu un total de 61 de punte speră și ea la liga a doua. Cel mai așteptat meci al campionatului și cel care va stabili formația ce va promova în eșalonul superior, se va juca sâmbătă, în ultima etapă, AFK Miercurea Ciuc – Știința Miroslava. Dacă bat, și sunt obligați să o facă, ciucanii sunt promovați, deoarece AFC Hărman are un joc relativ ușor pe teren propriu cu CSM Pașcani, formație deja retrogradată în campionatul județean. Tot în liga a patra, din seria întâi, au mai retrogradat Sportul Chișcani și SC Bacău, aceasta din urmă din cauza gravelor probleme financiare cu care se confruntă.

Rezultate, etapa XXIX

CSM Pașcani – AFK Miercurea Ciuc 0-2 (0-1)

Olimpia Râmnicu Sărat – AFC Hărman 1-2 (1-1)

Știința Miroslava – AFC Odorheiu Secuiesc 4-0 (2-0)

SC Bacău – Sportul Chișcani 5-1 (3-1)

Aerostar Bacău – Sporting Liești 5-2 (1-2)

Atletico Vaslui – Avântul Valea Mărului 1-2 (0-1)

Raluca Agrigoroaei renunță la sportul de performanță

Raluca Agrigoroaei, una dintre cele mai vechi componente de la CSM Roman, a decis la finele acestui sezon să renunțe la sportul care a consacrat-o, handbalul. Anunțul a fost făcut de sportiva originară din județul Bacău la finele săptămânii trecute, la Gala Excelenței Romașcane, festivitate în cadrul căreia a primit un trofeu pentru activitatea sportivă din partea primarului, Lucian Micu. „Mulțumesc Primăriei Roman pentru toate eforturile depuse, sponsorilor și tuturor celor care au stat în spatele echipei. Vreau să vă spun că a venit momentul să agăț adidașii în cui, pentru că am primit o binecuvântare de la Dumnezeu și voi fi mămică. Vă mulțumesc tuturor!“, a spus vădit emoționată, Raluca Agrigoroaei.

Născută în anul 1983 la Bacău, Raluca Agrigoroaei s-a înscris în anul 1996 la CS Bacău, secția handbal, după care a plecat la Silcotub Zalău, unde a avut rezultate remarcabile, campioană națională de junioare, triplă campioană națională și vicecampioană națională. Are în palmares și un titlu de vicecampioană mondială, obținut în 2005 la Sankt Petersburg, cu naționala României, iar în 2007 s-a transferat la Oltchim Râmnicu Vâlcea, formație cu care a obținut două titluri naționale și o cupă a României. Din 2011 a evoluat numai pentru CSM Roman, club cu care are 3 prezențe în cupele europene, a jucat de două ori finala Cupei României și Supercupa României.