Atletism: Vanda Sipoş, vicecampioană la foto finiş

* Pietreanca a pierdut milimetric aurul la 3000 de metri, cu un nou record personal, iar antrenoarea ei reclamă cursa neregulamentară a câştigătoarei

Vanda Sipoş a câştigat şi argintul la Campionatele Naţionale pentru juniori I, după ce, vineri, reuşise să cucerească prima sa medalie în sală, în proba de 1500 de metri. Sâmbătă, atleta de la CS Ceahlăul a fost a doua la 3000 de metri, în care a pierdut milimetric aurul naţional. A fost nevoie, practic, de proba foto pentru departajarea primelor două sosite. După analiza acesteia, a rezultat că semifondista pietreană a încheiat cursa în 9:50.04, după vasluianca Maria Ifteni (9:50.01). Ordinea corectă, după cronometru, dar câştigătoarea ar fi trebuit descalificată, consideră antrenoarea vicecampioanei, pentru că a „trişat” la turnante.

„La şedinţa tehnică, ni s-a precizat că vor sta câte două arbitre la fiecare turnantă, pentru a fi parcurse regulamentar. I-am cerut Vandei să le abordeze mai larg, pentru a nu fi descalificată. Ea le-a ocolit, cealaltă le-a călcat de fiecare dată. S-au dus antrenoarele de la Vaslui să ceară clemenţă de la arbitre, după cursă. Nu a fost fair-play. La Naţionalele de seniori, l-au descalificat pe câştigătorul de la 400 metri din această cauză”, a declarat antrenoarea atletei pietrene, Iulia Negură Oltean.

Vanda Sipoş şi vasluianca Maria Ifteni au fost singurele care au coborât sub 10 minute în cursa de 3000.

Pentru semifondista de la CS  Ceahlăul, timpul reprezintă un nou record personal, pe care l-a tot îmbunătăţit în acest sezon. Astfel, de la 10:14, a urmat un 9:57.30, acum două săptămâni, la Bacău, corectat la Naţionale.

Atleta şi antrenoarea ei speră să micşoreze timpul şi la Campionatele Naţionale pentru juniori II, care vor avea loc la Bacău, unde Vanda o va avea din nou adversară pe atleta din Vaslui.