Atletism: Pietrenii, în prima zi a Cupei Bistriţei

Atleţii pietreni au reuşit mai multe clasări pe podium în prima zi a Cupei Bistriţei, dar nu au câştigat nici una din probe. Cel mai aproape au fost Vanda Sipoş şi Răzvan Andrei (antrenor Iulia Negură Oltean), de la CS Ceahlăul, care au încheiat pe locul doi proba de 1500 metri. Alergătoarea a venit după băcăuanca Petronela Simiuc, în 4:38.97. Cursa băieţilor a fost câştigată de un sucevean, Mihai Romas, iar pietreanul Răzvan Andrei l-a urmat la aproximativ 3 secunde, cu un timp de 4:05.03.

A doua s-a clasat şi aruncătoarea Diana Ţigănuc, la greutate, cu 9,47 metri. În aceeaşi probă, Ionuţ Huţanu, tot de la LPS Piatra Neamţ, a ocupat poziţia a treia, cu 11,85 metri.

Cupa Bistriţei a continuat, ieri, cu întrecerile celei de-a doua reuniuni. Sportivii sunt, cu mici excepţii, de la cluburile din zona Moldovei.

Cel mai aglomerat week end atletic al anului a început pentru pietreni încă de vineri, când Lenuţa Burueană (antrenor Dan Cojocaru) a concurat la prima etapă a Campionatului Naţional indoor, la Bucureşti. Pietreanca a câştigat proba de greutate la junioare I şi tineret, cu un nou record personal, 13,89 metri, cu bila de 4 kilograme, şi s-a clasat a doua la senioare.