Atletism: Lenuţa Burueană, nou record la greutate

* Cu 14,54 metri, aruncătoarea pietreană şi-a făcut baremul pentru Europenele juniorilor mari

Lenuţa Burueană a reuşit un concurs foarte bun în proba de greutate la Grand Prix-ul de la Bacău, desfăşurat la finalul săptămânii trecute. Atleta de la CS Ceahlăul- LPS Piatra Neamţ a făcut record personal cu bila de 4 kilograme, 14,54 metri. Faţă de sezonul precedent outdoor, performanţa cifrică este mult îmbunătăţită şi confirmă rezultatele din sală ale acestui an.

„Este barem de Campionat European, ceea ce îl face şi mai important”, a declarat antrenorul pietrencei, Dan Cojocaru. „Trebuie confirmat, însă, şi îmbunătăţit. Discul nu ne-a ieşit destul de bine, dar nu se putea reuşi mult mai mult. Proba a fost programată după greutate, iar concentrarea a fost mai mică. Din şase încercări, doar una a fost măsurată”.

Pietreanca de 17 ani s-a clasat a doua la greutate, după dinamovista Andreea Huzum (20 ani) dar înaintea Ioanei Iancu, care o bătuse la Naţionalele din iarnă.

Lenuţa Burueană şi antrenorul ei au început un nou cantonament la Snagov, după concursul de la Bacău, iar sâmbătă vor participa la prima etapă a Campionatului Naţional pentru junioare II. Cu acest concurs, pietreanca începe o serie competiţională în care trebuie să îşi consolideze poziţia în loturile României pentru Campionatele Europene şi Mondiale din această vară.